Bilindiği gibi Şubat ayı normalde 28 gün sürerken 4 senede bir 29 gün çekmektedir. Bu yüzden 29 gün çeken yıla artık yıl denir. Eski zamanlarda takvim ayarlaması yaparken ticaret işinde ödeme bakımından kolaylık sağlamak açısından tüccarların bu işe müdahale ettiği iddia ediliyor. Gerçek mi değil mi bilinmiyor fakat 29 Şubatta doğanların bu hikâyeye pek sıcak bakmadıkları tartışmasız bir gerçek. 29 Şubat doğum tarihli olanları duyunca ister istemez farklı yorumlar yapmaktan kendimizi alamıyoruz. İşte bu günde doğanların oldukça canını sıkan durumlar:

29 şubatta doğanların canını sıkan 7 durum

1-Doğum gününe insanların “Vah Yazık 4 Sene sonra mı kutlayacaksın” diyerek müstehzi gülüşleri

29 Şubatta doğduysan şayet bir insana doğum gününü söylerken renkten renge girersin. Çünkü karşındaki insan duyduğunda “Ay canım 29 Şubatta mı doğdun sen” der ve o anda yıkılırsın. Ardından farklı açıklamalar yapmaya çalışırsın. Esasında yapılması gereken bunu öğrendikten sonra fazla konunun üzerinde durmamaktır.

2-Kendi tarzlarında espri yapmaya çalışmaları

En çok espri zannettikleri cümleler “Sen şimdi o zaman 8 yaşına gireceksin?4 senelik hediyelerini toptan mı alacaksın? Pastan 4 katlı mı olacak falan filan” bu espri adı altında duyulan saçma şeyler o kadar can sıkıcı hale gelir ki yer yarılsa da yerin içine girsem dediğin zamanlar olur.

3-Annene laf söylemeleri

Annene laf söylemeye başlayınca durum daha da vahim hale gelir. Çoğu kez “Annen seni 1 gün sonra doğuramamış mı? Keşke biraz daha dişini sıksaymış ”gibi sorular çok sinir bozucu olur. Annene laf söylenmesi annen yerine savunma yapma mekanizman da bir anda ortaya çıkıverir.

4-Nüfus kaydın konusunda akıl vermeleri

29 Şubatta doğduğunu öğrenir öğrenmez hemen o nida gelir “Nüfus memuruna baban söyleseydi de 1 Mart yazsalardı”. Bazen evde babana gidip hesap sormak istersin. Kendini nüfus memuru ya da ailenden biri yerine koyup karar veren insanlar çevrede dolaşmasalar daha iyi bir durumdur.

5-Herkes her yıl doğum gününü kutlarken sana acımaları

Doğum günü partileri her zaman çok güzel ve çok eğlenceli olur. Fakat bir arkadaşın durumdan haberdarsa o zaman pek eğlendirici olmayabilir. Çünkü bir kişi olayla ilgili yorum yapmaktan kendini alamaz. Ne olmuş 29 Şubatta doğduysan sen de 1 Martta kutlarsın ya da Birçok kişi doğmuş bir tek sen mi varsın?” cümleleri beynini yer bitirir. Birine söylediğine o anda pişman olursun ve ortamı hemen terk etmek istersin.

6-Sevgilinin evlilik tarihi olarak ikna çabası

Her şey hazır ve sevgilinle evlilik için gün almaya karar verdiniz. Sevgilinin sana “Aşkım 29 Şubatta evlensek ne güzel olur doğum gününü de kutlarız” demesi sana resmen soğuk duş aldırır. Hayat arkadaşın olacak kişinin böyle demesi senin uzaklara dalıp gitmene sebep olur ya da tam tersi seni sinir krizine de sokabilir.

7-Seni mutlaka bir ünlü ile kıyaslamaya çalışmaları

Başka birinin sana gelip yalnız değilsin imajı vermesi en korkutucu durum olabilir. En yakın arkadaşın bile sana gelip ”Üzülme Nejat İşler ile Erol Büyükburç bu tarihte doğmuş bir tek sen değilsin” dedikten sonra senin ona uzun süreli bakman ile sonuçlanan bir durum ile karşılaşman artık en isyan ettiğin nokta olabilir.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle