Girişimcilik

5 Yılda Milyoner Olmak İçin 10 Adım

Better Marketing platformunun yayınladığı 5 yılda milyoner olmak için yapmanız gereken 10 adımı sizler için çevirdik.

Makalede genel olarak öğrenmeyi sürekli hale getirmenin faydası ve bu şekilde nasıl zengin olunur sorularının cevabı veriliyor.

Şu an para kazanıyor ya da para kazanmak için yollar arıyor olabilirsiniz. Çoğu insan geliri ne kadar olursa olsun doğru dengeyi kuramıyor. Geliri arttıkça daha fazla harcama yapıyor.

Çok az insan ise gelirleriyle birlikte harcamalarını ve yaşam stilleri arasındaki dengeyi doğru kurarak gelirlerini arttırmayı başarıyor.

İşte bu makalenin de ana konusu gelirleriniz artarken hayat tarzlarınızı, öğrenmeyi, sürekli gelişmeyi ve başarılı olmayı anlatıyor.

Bu tema çerçevesinde; nasıl zengin olunur, iyi bir hayat nasıl inşa edilir, istediğiniz herhangi bir kişiyle nasıl stratejik ortaklık kurabilirsiniz gibi sorulara cevap bulacaksınız.

1. Servet Vizyonu Oluşturun

zengin olmak istiyorum

Napoleon Hill der ki: ” Zenginlik o kadar çabuk gelir ki, tüm o fakir zamanlarda nerede olduklarını merak edersiniz.”

Finansal olarak başarılı olmanın ilk adımı kendiniz için bir vizyon oluşturmaktır. Einstein, hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğunu söylüyor. Paul Arden ise yaratıcılığın deneyimden daha önemli olduğunu söylüyor.

Geleceğin için hayal gücüne güveniyor musun?

Hayatın için büyük bir potansiyel görebiliyor musun?

Ya da ortalama bir hayat mı hayal ediyorsun?

Bir vizyon oluşturmak sürekli olması gereken bir süreçtir. Hayatın boyunca tek bir vizyon oluşturup devam edemezsin. Her zaman daha iyisi için daha büyük vizyonlar, hayaller kurabilmelisin.

Her gün yeni bir hayal kurun ve bunları not edin.

Hayaller kurabilmek insanı geleceğe odaklar ama çoğu insan geçmişte yaşıyor.

Hayal kurduğunuz zaman farklı bir geleceği düşünmeye başlarsınız, davranışlarınız buna göre şekillenir ve daha istekli çalışırsınız.

Tutarlı bir insan olmaktan vazgeçin. Psikolojik olarak düşünüldüğünde başka insanlar tarafından tutarlı görünmek iyi bir durum gibi sanılır. Fakat tutarlı davranmak isterken istemediğiniz davranışsal kalıplara girdiğinizi ve artık tatmin olmadığınız ilişkiler yaşadığınızı farkedersiniz. Hiç kimsenin mükemmel olmadığını ve kendinin de buna mecbur olmadığını düşünüp, kimseye karşı tutarlı davranmak zorunda olmadığını anlayabilirsin.

Hayatındaki bu tarz şeylere odaklanmak yerine ulaşmak istediğin başarılara ve yaşamak istediğin hayata odaklanıp kalıplarını kırmalısın.

Eğer hayallerine ulaşmak istiyorsan diğer insanların hakkında ne düşündüğünü önemsememelisin.

Hayallerini ve vizyonunu inşa ederken detaylı olması en iyi yoldur. Çünkü bu şekilde ölçülebilir bir vizyon belirlemiş olursun.

Beynimiz sayısal verilerin daha güçlü olduğunu düşünüyor, belki de bu veriler beynin hayalimizi somutlaştırmasına yardımcı olduğu için olabilir.

Bu yüzden hayalinizi yazarken belirli sayılar ve kilit olaylar eklemeyi unutmayın. Mesela:

  • 1 Ocak 2022’ye kadar 1.000.000 dolar kazanacağım.
  • 2020 Şubat ayına kadar 100.000 liralık bir ödeme alacağım.
  • 6 ay içerisinde 4 haftalık Avrupa turuna çıkacağım.

Hayallerinizi yazıp okudukça daha çok heyecanlanacaksınız. Bu hayalleri ne kadar detaylı yazarsanız beyniniz daha çok inanacak.

Tabi sadece bu hayali her gün yazarak gerçekleştiremeyeceksiniz, bu hayalleri yazıp gerçekten heyecan duyuyorsanız bir şeyler yapacaksınız yani bir aksiyon alacaksınız. Direkt büyük paralar kazanmayacaksınız ama küçük gelirler kazanarak başladığınızda bile hayalinize inancınız daha da artacak.

2. Gelişimi Ölçmek için 90 Günlük Sistem Geliştirin

kolay yoldan zengin olmak

Strategic Coach’ın kurucusu Dan Sullivan müşterilerinin 90 günde bir şu 4 soruyu cevaplamalarını istiyor.

1- Kazanılan başarılar neler? Geçtiğimiz 90 günlük süreçte en tatmin olduğunuz şeyler neler?

2- Bugün baktığınızda hangi süreçler sizi güvende hissettiriyor?

3- Sonraki 90 gün içerisinde sizi en çok heyecanlandıran konular neler?

4- Şimdi neler yaparak sonraki 90 günde daha başarılı olacaksınız?

Her üç ayda önceki üç ayı gözden geçirip sonraki üç ay için daha zorlanacağınız ve ölçülebilir hedefler belirlemelisiniz.

Josh Waitzkin’in The Art of Learning (Öğrenme Sanatı) kitabında ” Kısa vadeli hedefler, uzun vadeli hedefler için dengeli kullanıldıklarında faydalı araçlar olabilir.” diyerek kısa vadeli hedefleri uzun vadeli hedeflerimiz için doğru kullanmamız gerektiğini söylüyor.

Kısa vadeli hedefler, hayalinize giden süreci nasıl inşa ettiğinizle ilgilidir. Verimli çalışmak ve her 90 günde bir dönüm noktasına odaklanmak, yükselen bir ivme kazandırır. Her 90 günde bir önceki 90 güne bakarak öğrendiklerinizi ve gelişiminizi izlersiniz. Bu da istediğinize ulaşmak için motivasyon sağlar.

Her 90 günde bir birkaç gün kendinize izin verip yaptıklarınızı düşünün. Başarılı olduğunu düşündüğünüz işlere odaklanın.

Aylık 1 milyon dolar kazanacağım hedefiniz için bugün günde 10binlerce lira kazanmam gerekiyor gibi düşünmeyin. Küçük hedeflerle ilerleyin, çünkü her gün bir iki adım bile attığınızda sonraki 90 gün arkanıza baktığınızda epey ilerlediğinizi göreceksiniz.

Örnek vermem gerekirse, 1000 kmlik bir yola çıktığınızı varsayalım, 1000 kmyi 1 saatte gitmek için yapabileceğiniz bir şey var mı? Hayır! Çünkü en lüks en hızlı arabaya bile sahip olsak o hızı yapamayız yapabilsek bile sağ salim o 1000 kmlik yolu bitirebilir miyiz kim bilir. Önce bir iki km yol gideceğiz sonra birkaç km daha ve belki 10 saatin sonunda arkamıza baktığımızda çıktığımız noktayı göremeyeceğiz ve istediğimiz noktaya gelmiş olacağız.

3. Günlük Rutinler Geliştirin

çok zengin olmak istiyorum

“Dileğinizin gerçekleştiğini hissedin.” – Neville Goddard

İlk iki adımda hayalimizi yazdık ve 90 günlük kısa vadeli hedefler belirledik. Şimdi bunları gerçekleştirmek için günlük yapmamız gerekenleri belirlememiz gerekiyor.

Hayatımızı organize edip, yaptığımız programları rutinleştireceğiz. Bu rutinlere uyduğumuzda hayalimize ulaştığımıza beynimiz daha çok inanacak ve iyi hissedip o hayale odaklanmamızı sağlayacak.

Stanford Üniversitesi Psikoloji ve Davranış Bilimleri Uzmanı BJ Frogg’a göre tasarım irade gücünü arttıran bir şey. Tasarımdan kastı ise hayatınızı nasıl programladığınızla ilgilidir. Çoğu insan hayatını ortamın akışına zıt yönde sürekli dikkati dağılacak yönde ilerlemektedir.

Kısacası kendinizi hedeflerinizi belirlediğiniz noktadan ayırmamak için kendi disiplinlerinizi oluşturun. Yani sabah 7’de kalkıp şu işleri yapacağım ve öğleden sonra spora gideceğim gibi bunu her gün düzgün bir şekilde gerçekleştirdiğinizde beyniniz o işleri tamamladığınız için hedefinizi gerçekleştirmeye daha yakın düşünmenizi sağlıyor.

Oyuncularla yapılan bir araştırmada oyuncuların zihin faaliyetlerini MRI cihazı ile incelemişler ve farklı karakterdeyken beyinlerinde önemli değişikler olduğu ortaya çıkmış. Yani kendinizi şu anki durumunuza değil olmak istediğiniz durumunuza göre yaşamanız gerektiği anlamı çıkıyor. Farklı bir karakter olduğunuzda gerçekten beyniniz bu değişimi hissedebiliyor ve sizi o noktaya götürmek için yardımcı oluyor.

4. Çevrenizi İyileştirmek ve Yaratıcılık için Dizayn Edin

zengin olmanın yolları

“Birçok insan, insanların alışkanlıklarına bağlı olduğunu düşünüyor ama biz çevreye bağlı ve çevremizden etkilenen varlıklarız.” – Roger Hamilton

Hayatınızı değiştirmek ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız sadece bunları yazıp, günlük rutinler belirleyerek elde edemezsiniz. Çevrenizi de buna uygun hale getirmeniz gerekir.

İstediğiniz hayata uygun bir çevreye de ihtiyacınız var çünkü bu sizi hayallerinize itecek olan en önemli faktörlerdendir.

Çoğu insanın ortamı hayal ettiği ortama göre tam ters şekildedir. Bu akıntıya karşı kürek çekmek gibi zor bir durum bu yüzden ortamınızı şekillendirirken sizi istediğiniz tarafa çekecek bir çevre oluşturmalısınız.

Size ilham verebilecek insanlarla daha çok etkileşim kurmalısınız.

5. Alışkanlıklara ve Sürece Değil Sonuca Odaklanın

para kazanmak istiyorum

Forbes’ta çıkan bir yazıda; “başarılı insanların konuşmalarını dinlediğimizde onların çok ve disiplinli çalışmalarını, iyi alışkanlıklarını takdir ettiğimizi söyleriz ama bu koskoca bir yalandır” diyor. Çoğumuzun gerçek düşüncesi aslında o adamın oraya çıkabilmesidir. Yani başarısıdır. Süreç ve alışkanlıkları umrumuzda bile olmayacaktır.

Bazı insanlar hedeflerin ve sonuçların önemli olmadığını bu yolda yürümenizin zaten doğru olduğunu söylüyor. Bu cidden saçmalık sonuçta bizi o kişiye hayran bıraktıran veya o kişiye imrendiren şey tamamen sonuçtur. Gerçekten ilham verici hikayeleri olup başarıya ulaşamamış tonlarca insan var ve bu insanlara imrenen var mı?

Olay aslında tersine işliyor. Yani amacımızı belirleriz ve belirlediğimiz amaca ulaşmak için ortaya bir süreç ve bunu yapabilmemizi sağlayacak alışkanlıklar çıkar. Başarılı veya zengin olmak istiyorsak önce bu konulara odaklanmamız gerekir sonrasında buna inanarak nasıl yapacağımızı çözmemiz gerekiyor.

Zengin olmuş insanların bu noktaya gelene kadar neler yaptıklarına bakmak yerine zengin olmaya odaklanmanız gerekiyor. Neler yaptığını öğrenip aynı şeyleri yaparak zengin olmanız mümkün değildir. Yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı belirleyecek olan şey varmak istediğiniz noktadır. İstediğiniz sonuca ulaşamadığınızda alışkanlıklarınızı ve çalışmalarınızı değiştirin. Süreci yeniden şekillendirin ve tekrar amacınıza odaklanın.

Hedefinize odaklandığınızda süreci ve alışkanlıklarınızı bir saplantı haline getirmezsiniz. Hedefiniz büyüdükçe tüm bu süreçler ve alışkanlıklar da değişecek çünkü alışkanlıklarınızı ve süreci belirleyen hedeflerinizdir.

6. Örnek Almak İstediğiniz Kişileri Tanımlayın

para kazanma

“Herkes, başka birinin Yoda’sı olmak istiyor.” – Aminah Mae Safi

Örnek almak istediğiniz kişilerle çalışmak için sadece onlara ulaşabileceğiniz bir iş aramanıza gerek yok. Onlara ulaşabileceğiniz bir iş oluşturabilirsiniz.

Nasıl? Onların içinde bulunmak isteyeceği fırsatlar oluşturabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz kişilere değer oluşturup bunu onlarla beraber çalışmak için kullanabilirsiniz.

Unutmayın, zengin insanlar öğrenmek için çalışırlar, fakir insanlar para için çalışırlar.

Günümüzde herkese ulaşmak çok basit, sosyal medya kanallarıyla, e-posta adresleriyle gerçekten rol model aldığınız kişilere ulaşmak çok kolay. Aslında yapmanız gereken onlara faydalı olacağını düşündüğünüz yetenekler geliştirmek. Yaptıkları işler ne olursa olsun onlara faydalı olacağını düşündüğünüz yetenekler kazanın. Sonrasında ise onların daha başarılı olmalarına yardımcı olacak bu yeteneklerinizi onlara gösterin.

Kendinizi örnek aldığınız kişilere yardımcı olmak için yetiştirdiğinizde ve onlar için önemli değer sunduğunuzda, onların iş hayatında önemli bir noktaya gelirsiniz. İşte, bu noktaya geldiğinizde para kazanmanız da çok kolay olacak.

7. İyi Bir Dinleyici ve Gözlemci Ol

çok zengin olmak

“Önce anlamaya, sonra anlaşılmaya çalış.” – Stephen Covey

Aslında bu söz her şeyi gayet net açıklıyor. İyi bir dinleyici olmak gerçekten sanıldığı kadar kolay bir alışkanlık değildir.

İyi bir dinleyici ve gözlemci olduğunuzda karşınızdakini en iyi şekilde anlar ve ona en iyi şekilde yardımcı olabilirsiniz. Bu da karşınızdaki kişinin sizden en doğru şekilde faydalanmasını sağlar ve ilişkiniz daha güçlü olur.

İyi bir dinleyici olduğunuzda karşınızdaki kişiye doğru soruları sorabilirsiniz. Mesela:

  • Gerçekten ne başarmayı istiyorsun?
  • Çektiğin zorluklar neler?
  • Ne olması gerekiyordu?
  • Değişiklik yaparak ne sonuç almak istiyorsun?

gibi…

Konu hakkındaki bilgili kişi sen olabilirsin ancak yardımcı olmak istediğin kişiye egonu ispatlama yarışına girmemelisin. Gerçekten onun sorunlarını çözebileceğini ispatlaman gerekir.

8. Nasıl Sorusunu Sormak Yerine Kim Sorusuna Odaklanın

nasıl zengin olabilirim

“Nasıl diye sormayı bırak ve kim diye sormaya başla.” – Dan Sullivan

Milyoner olmanın ya da zengin olmanın bir parçası da Dan Sullivan’ın “engebeli bireycilik” diye tanımladığı kavramın ötesine geçmektir.

Hırslı ve amacına odaklanmış insanlar hedeflerine ulaşmak için ilk başta “bu işi nasıl yapabilirim?” diye sorarlar ve başlangıç için iyi bir sorudur. Ama hedefleriniz büyüdükçe ve vizyonunuz genişledikçe “bunu benim için kim yapabilir ya da bu işi yapmama kim yardımcı olabilir” diye sormanız gerekir.

Kendinizi girişimci olarak görmeyebilirsiniz öyle olmak zorunda da değilsiniz ama zengin olmak ya da finansal özgürlük elde etmek istiyorsanız her şeyi kendiniz yapmayı bırakmanız gerekir. Milyoner olmak tek kişilik bir şov gösterisi değildir.

9. Değerlerinizi ve Başarı Tanımınızı Sürekli Güncelleyin

zengin olmak istiyorum ne yapmalıyım

“12 ay önce olduğunuz kişiden farklı biri değilseniz, yeterince bir şey öğrenmemişsinizdir.” – Alain De B0tton

Belli sonuçlara odaklandık, hedeflerimizi, çevremizi ve alışkanlıklarımızı buna göre tasarladık ancak eğer hedeflerimizi ve amaçlarımızı daha da genişletemiyorsak yanlış bir durum var demektir. Başarı tanımınızı sürekli değiştirmeli ve güncel tutmanız gerekir, hedeflerinizi ve birçok süreci yeniden tasarlamanız gerekir.

Çünkü başarı tanımınız son 12 ay içinde değişmediyse güçlü deneyimler yaşamamışsınız ve çok şey öğrenmemişsinizdir.

10. Değişim Zamanı Geldiyse Beklemeyin

milyoner olmak

“Seni buraya getiren şey seni oraya götürmeyecek.” – Dr. Marshall Goldsmith

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir. – Albert Einstein

“Hayattan en iyi şekilde keyif almanın yolu, bir hedefi tamamlayıp bir sonraki aşamaya başlamaktır. Başarı masasında çok fazla dinlenmeyin, başka bir yemeğin tadını çıkarmanın tek yolu acıkmaktır. ”- Jim Rohn

Hedeflerinizi bitiş çizginiz olarak görmeyin, bir araç olarak kullanın. Büyük bir başarı elde ettiğinizde, bu yöntem çalışıyor diye oraya sıkışıp kalmayın.

Mesela Elon Musk, Paypal gibi başarılı bir işi olmasına rağmen bu konuyla ilgili konuştuğunu çok fazla duymazsınız daha çok şu an üzerinde çalıştığı projeleri ve vizyonundan bahseder. Geçmişindeki başarıya sıkışıp kalmamıştır.

Geçmişindeki başarıdan gelen deneyimlerini daha büyük hedefleri ve hayalleri için kullanmaya çalışıyor. Daha büyük zorluklara çözüm bulabilmek için kullanıyor. Bu zengin olmak isteyenler için en mantıklı yaklaşımdır.

#Eğer zengin olmak ile ilgili bir kitap okumak isterseniz “Zengin Baba, Fakir Baba” kitabını tavsiye ederim.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı