Adım Adım Evde Limon Yetiştirmek

Bitkiler evimizin havasını canlandıran, yaşam alanlarımıza huzur veren, renk katan canlılar. Onları yetiştirmek de ayrıca ruha dinginlik, kalbe bir mutluluk sebebi olur.

Evde bitki yetiştirmek ise güzel olduğu kadar dikkat edilmesi gereken zahmetli bir iş. Her bitkinin farklı ihtiyaçları var. Bazısı nemli toprak isterken bazıları bol güneş ve ışık ister.

Akdeniz ikliminin sevimli bitkisi limon ağacı da uygun şartları oluşturmanız halinde evde yetiştirebileceğiniz bitkilerden biridir.

Çekirdekten filize, filizden ağaca, ağaçtan, limona adım adım evde limon yetiştirmek için nelere dikkat etmeliyiz detaylarıyla bu yazıda.

Bakalım ekşi limonlarımızı evde oturduğumuz yerden toplayabilmek için ne gibi işlemler uygulamalı, limonun sağlıklı kalması için ortamda hangi şartları sağlamaya dikkat etmeliyiz.

Limon Filizini Nasıl Elde Ederiz?

Akşam salataya sıktığınız limonun çekirdeklerini sakın atmayın. Bıçakla zedelenmemiş olanları bir çay tabağına ayırın çünkü onlar ileride tekrar salatanıza tat katacak.

Sağlam çekirdekleri çok bekletip kurutmadan hemen çimlendirmeye hazırlayalım. Limon çekirdeklerinin üzerinde beyaz bir kabuk bulunur işte bu kabukları soymamız gerekiyor çünkü hem çimlendirme işlemini kolaylaştırmak hem de çekirdeğin çürümesini önlemek lazım.

Beyaz kabukların altında kahverengi bir çekirdek saklıdır. Bu kahverengi çekirdekleri çimlendirirken ihtiyacımız olan şeyler:

  • İki parça kâğıt havlu ya da pamuk
  • Buzdolabı poşeti
  • Püskürtme pompalı bir şişe.

Kâğıt havluyu ya da pamuğu suyu püskürterek ıslatalım. Ortalama 6-8 tane çekirdek ayıklayıp hepsini ıslak pamuğun içine aralıklarla yerleştirip üzerini ıslak pamukla kapatalım.

Pamuğun yeterince ıslak olmasına dikkat edelim. Ne kuru kalmalı ne de su damlatacak kadar ıslak olmalı.

Çimlenmeye hazır çekirdeklerimizi uygun ortama koymamız gerekiyor. Bu yüzden buzdolabı poşetine koyup ağzını bağlayın ve karanlık bir yerde 10 gün boyunca bekletin.

10 günün sonunda pamukta çimlenmeye başlayan çekirdekleri göreceksiniz. Artık bu aşamadan sonra toprakla buluşma vakti geldi demektir.

Pet şişeleri ortasından ikiye keselim ve toprakla dolduralım çimlenen kısımları toprağa gömülü olacak şekilde çekirdekleri toprağın yüzeyine bırakıp su püskürterek toprağı nemlendirelim.

Her bir pet şişeye iki adet çekirdek koyalım. Her gün düzenli aralıklarla su püskürtme işlemi uygulayarak toprağın nemli kalmasını sağlayalım.

İki hafta sonra bitkimiz artık filizlenmiş olup yeşil taze yaprakları ile pet şişeden daha büyük bir saksıya geçmek için hazır.

Evde limon yetiştirirken iki bitki yetiştirmeniz gerekiyor çünkü limon tozlaşma yoluyla meyve verecek ve sağlığını koruyacak bir bitkidir.

Saksıya aldıktan sonra da güneş gören bir yerde, toprağını nemli tutarak bitkimizi büyütmeye devam etmeliyiz.

Mümkün olduğu kadar yerini değiştirilmemeli ve güneş ışığından mahrum bırakılmamalıyız.

Özen isteyen nazlı bir bitki limon ağacı ve evde limon yetiştirmek, özellikle çekirdekten büyütmek oldukça zahmetli. Ancak dalında minik limonlar gördüğünüzde yaşayacağınız mutluluğa değecek bir zahmet olacağı kesin.