Nasıl Yapılır

Akrilik Boya Uygulama Teknikleri Nedir?

Akrilik boya özellikle hobi amaçlı kullanılmaktadır. Akrilik boya nasıl kullanılır? sorusu ise günümüzde en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Akrilik herhangi bir stilde yer alan resimleri yapabileceğiniz çok yönlü bir boyadı.

Akrilik boya kullanmadıysanız resim konusunda uygulayacağınız teknikler size anlamsız gelebilir. Bu yazımızda akrilik resmi öğrenebilir ve siz de kendi sanatınızı oluşturabilirsiniz.

Kuru Fırça Uygulaması

Düz bir boyaması gerçekleştirdikten sonra kuru bir fırça yardımı ile bir tuvale sayfada güçlü bir renk tonu uygulayabilirsiniz. Kuru fırça yöntemini yaptıktan sonra çizgiler düzensiz şekilde görünecektir. Bu uygulama resim üzerinde etkinin artmasını sağlayacaktır.

Yıkama Tekniği

akrilik boya tuval çalışmaları

Akrilik boyaların içerisine su katmazsanız boyanız suluboyaya gibi gözükecektir. Yüzeyde yer alan saydam yıkamaları yapabilmek için seyreltilmiş boyadan yararlanabilirsiniz. Bununla beraber suluboyadan farklı şekilde, akrilik boya daha kalıcı bir üründür. Yıkama ve kuru fırça uygulamalarını bir araya deneyebilir ve bu sayede tek bir parça üzerinde yüksek doku miktarına ulaşabilirsiniz..

Noktalama Tekniği

Noktalama tekniği boya üzerinde de kullanılabilir. Renk üzerinde ince farklılıklar gösteren bir şekil ya da doku yapmak için küçük bir nokta ekleyebilirsiniz.

Sıçratma Tekniği

akrilik boya uygulama teknikleri

Resim yapanların en çok sevdiği tekniklerden bir tanesidir. Sizde bu tekniği uygularken keyif alabilirsiniz. Resmi yaparken ıslak bir fırça yardımı ile pürüzlü bir sıçrama etkisi yapabilmek adına boyayı bir çalışma alanın üzerine sıçratabilirsiniz. Soyut manzara resimleri ya da yıldızlı bir gece oluşturmak için bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Baskılama Tekniği

Bir süngerin köşe tarafını ya da bir parça kâğıt havlu yardımı ile renk vurgularına dikkat etmelisiniz. Bu uygulama çoğaltılamadığınız dokuların artmasına yardımcı olmaktadır.

Akrilik Boya Uygulama Tekniği ile ilgili Video

https://www.youtube.com/watch?v=FSYxH7piqEY&vl=tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı