Akvaryum Balıklarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryum balıkları iyi bakıldığında yıllarca yaşayabilmektedir. İyi bakılan ve düzenli olarak ilgilenilen Japon balıklarının yaklaşık 10-15 yıl kadar yaşayabileceğini biliyoruz. Eğer balıklarınızın bu kadar uzun süreler sağlıklı bir şekilde yaşamasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var.

Akvaryum Balıklarının Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balıklarınızı uygun büyüklükte bir akvaryumda yetiştirmeyi tercih edin. Fanus tipi dar ve küçük mekanlar, balıklar için yeterli hareket kabiliyeti sağlayamadıkları için çok da uygun değiller. En az 12-15 litre suda yetişen balıkların sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etme şansı çok daha fazladır. Balıklarınızın yeterli büyüklükte bir ortamda yaşamasına olanak tanıyın.

Balıklar ve akvaryumdaki gözle göremediğimiz bakteriler gün boyu idrar ve dışkılama yaparlar, bu nedenle sudaki amonyak gibi dışkı ürünleri gün içerisinde sürekli olarak artar ve su doğal olarak kirlenir. Akvaryum suyunu her gün değiştirme şansımız olmadığı için en akıllıca yöntem bir hava motoru ve akvaryum filtresi kullanmaktır.

Eğer yapabilirseniz ayda en az 1 kez suyu yenilemeyi ihmal etmeyin. Ama bunu yaparken akvaryumdaki suyu tamamen boşaltmamaya özen gösterin. Akvaryum içinde eski sudan bir miktar kalmalı, zira akvaryum camında ve dipteki çakıl taşlarında balıklar için faydalı olan bazı bakteriler ve bir hücreli canlılar bulunmaktadır ve bunların akvaryumda kalmaya devam etmesi daha uygun olacaktır.

Musluk sularına şebekede dolaşırken bünyesine katabileceği olası zararlıları öldürmek için yoğun miktarda klor karıştırılır. Klor balıklar için oldukça zararlı bir maddedir. Bu yüzden akvaryum suyunu değiştirirken akvaryuma mutlaka klor giderici eklemeyi unutmayın.

Balıklarınız için yem satın alırken büyük paketler yerine küçük olan paketleri tercih edin. Bu yem ve vitaminlerin kullanım ömrünün çok uzun olduğunu söyleyemeyiz. 3-4 ay gibi bir süreden sonra içi geçmeye başlar, 5. aydan sonra bayatlama sürecine girer. Bu ürünleri kullanmasanız dahi evinizde en fazla 6 ay saklayabilirsiniz.