Amigurumi tekniği, günümüzde sıkça kullanılan bir örgü tekniğidir. Daha çok çocuklar için oyuncak hazırlanan bu örgü tekniğine sihirli halka ve sık iğnelerden yararlanılır. Örgü örmeyi seven bayanların ilgisini çeken ancak ilk bakışta zor gibi görünen amigurumi iki aşamalı şekilde uygulanıyor.

Amigurumide ilk aşama, tığ ve uygun ipler ile hazırlanmak istenen oyuncak modelini çıkarmaktır. Genel olarak ön ve arka iki parçadan oluşan oyuncaklar dikiş teknikleri ile birleştirilir. İki parça tamamen birleştirilmeden önce yumuşak dolgu maddeleri ile içinin doldurulması gerekir. Bu da amiguriminin ikinci aşamasıdır.

Amigurumi Malzemeleri Nelerdir?

amigurumi tekniği ile oyuncak nasıl yapılır

Amigurumi oyuncak yapmak için kullanılan malzemeler özenle seçilmelidir. Kısaca amigurumi malzemeleri ve seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler, şu şekildedir. 

  1. Örgü İpliği: Amigurumi örgü için yumuşak ve kalın ipler tercih edilmelidir. Eğer bebekler için hazırlanacaksa ipliklerin yün, pamuk gibi doğal malzemelerden elde edilmiş olmasına dikkat edilmeli, bebeklere alerji yapmayacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir.
  2. Örgü Tığı: Kullanılacak olan ipler gibi tığlar da çok önemlidir. Tığ seçiminde mutlaka ip ile uygun numarada olmasına özen gösterin. İplerin üzerinde yazan numaraya göre yumuşak, uzun saplı tığlar tercih edilmelidir.
  3. Dolgu Malzemesi: Örülüp dikilen amigurimi ürünlerin iç dolgu malzemeleri çok önemlidir. Bu dolgu malzemelerinin yumuşak ve antibakteriyel özellikli olması gerekir. Elyaf ya da pamuk kullanılabilir.
  4. Birleştirme İğneleri: Örerek hazırlanan amigurumi parçalarının birleştirilme aşamasında kullanılacak olan iğnelerin mutlaka yün iğnesi olması gerekir. Kısa, farklı uçları olan iğneleri kullanmanız zorlanmanıza neden olabilir.
  5. Plastik Gözler: Oyuncakların olmazsa olmazları plastik gözler, amigurumi çalışmalarında da mutlaka kullanılmalı. Oyuncaklara son deseni vermek için bu detayları kullanırken hazırladığınız ürün ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
  6. Keçe Parçaları: Oyuncakların yüz kısmı ya da elbiseleri için keçeler kullanılabilir. Yüzde ağız, burun hazırlamak için farklı renklerde keçe parçalarından destek alınabilir.

Amigurumi bebek ya da amigurumi diğer oyuncak çeşitlerini hazırlamak için özel şablonlar vardır. Bu özel şablonlar ile daha kolay bir şekilde istediğiniz oyuncağı hazırlayabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da satışını yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle