SEO çalışmalarının doğru yapılması sitenizin üst sıralarda yer alması için son derece önemlidir. Anahtar kelime seçimi de SEO çalışmalarının temel öğelerinden bir tanesidir.

İnsanlar anahtar kelime araştırması yaparken bazı hatalar yapmaktadır. Kullanıcılar tarafından yanlış yapılan anahtar kelime incelemeri SEO stratejisini de etkilemektedir. Bu yazımız içerisinde sizlere anahtar kelime seçiminde sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Gerçekçi Bulunmayan Hedefler Oluşturma

Anahtar kelime araştırması sırasında sıklıkla yapılan hatalar arasında gerçekçi olmayan hedefler yer almaktadır. Özellikle rekabet düzeyinin yüksek seyrettiği sektörler içerisinde otoriter bir internet adresi olmamanız durumunda arama hacmi yüksek kelimeler kullanmanız başarınızı etkilemektedir.

Yeni açılmış olan internet adreslerini bu tür kelimeleri kullanması gerçekçi bulunmayan bir hedef olarak yer almaktadır.

İnternet adresinizin ya da bloğunuz için yüksek hacme sahip kelimeler kullanmak yerine Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelerden yararlanabilirsiniz. İnternet adresiniz uzun süredir internet ortamında yer alıyorsa ve artık uzun kuyruk anahtar kelimeler üzerinde başarı elde etmeniz durumunda rekabet ortamı yüksek anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Alakasız Anahtar Kelimelerin Kullanılması

anahtar-kelime-kullanımında-yapılan-hatalar

Müşterilerinizin kullanmış olduğu kelimelerle sıralamada bulunmak istediğiniz anahtar kelimelerin aynı olması gerekir. Anahtar kelimelerle hedef kitle doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Trafik Arttırmayacak Kelimeler

Bazı anahtar kelimeler arama hacimlerinin yüksekliğine bakılmadan sitenize trafik sağlamamaktadır. Arama hacmi yüksek bulunan kelimelerde yeni açılacak olan siteler arama hacminden pay alamamaktadır.

Sitenizi yeni açtınız zaman otoriter bir site olarak bulunmazsınız. Bu yüzden aranması yüksek kelimelerde ilk sayfada yer almanız son derece zordur.

Anahtar kelime aramalarında trafiğin ortalama olarak yarısından fazlası ilk sırada yer alan sitelere gitmektedir. Böyle bir durumda yine uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yararlanmanız gerekir.

Anahtar kelime stratejilerinizi ilk olarak uzun kuyruk anahtar kelimelerden başlatabilirsiniz. Bu kelimelerin arama hacmi favori kelimelere göre düşük olsa bile sitenize trafik sunacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi yaparken mutlaka kullanıcı sorgularıyla eşleşecek olan kelimeleri seçmeniz gerekir. Aksi durumda uzun kuyruk anahtar kelimeler üzerinden doğru bir verim elde edemeyebilirsiniz.

Tek Bir Anahtar Kelime Kullanımı

Blogunuz içerisinde yayına sunduğunuz içeriklerde sadece tek bir anahtar kelime kullanmamanız tavsiye edilir. Anahtar kelimelerle alakalı diğer kelimelere de blogunuzda kullanabilirsiniz.

Bu uygulama ile beraber farklı kelimeler üzerinden arama sonuçlarında çıkabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimelerin hangi zamanlarda tekil ya da olarak kullanılacağını bilmeniz gerekir. Bu seçime karar verirken kullanıcıların internet üzerinden hangi biçimde aradığını bilmeniz önemlidir.

Her ne kadar Google, kelimelerin çoğul ve tekil sürümleri aynı olarak algıladığını söylese bile arama motorları üzerinde sonuçlar farklı olmaktadır. Bu nedenle anahtar kelime araştırmalarınızı yaparken bu konuyu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili İçerik: SEO Uyumlu Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir ve Nasıl Analiz Edilir?

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle