Apple, bir yenilik ile karşımızda, iOS 12! iOs 12 güncellemesi ve özellikleri 4 Haziran 2018’de duyurulmuş ve beta sürüm yayınlanmıştı. Eylül ayında ise yeni iPhone modelleri iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max’i tanıtarak bu güncellemeyi cihazlarına dağıttı.

Bu versiyon kullanıcıların karşısına pek yenilikler çıkarmıyor. Geçmiş versiyonu iOS 11’de yaşanan belli başlı hataları düzeltmek için bu versiyon onun açıklarını kapatacak. Şirketin en heyecan verici vaadi yüklenen uygulamaların 2 kat daha hızlı açılacak olması. Bu özellikte kullanıcılar tarafından olumlu karşılanacağa benziyor.

Apple yazılım stratejisi konusunda bazı karar alma mekanizmaları yarattı. Artık kendi mühendislerinin kullanıcılara uygulamaları kusursuz bir şekilde hazırlayabilmeleri için eğer uygulama özellikleri tam değilse gelecek yıla devretme opsiyonu tanıdı. Çünkü diğer iOS 11 de olduğu gibi eksiklikler olursa Apple firmasının itibarı zedelenebilir.

Hep beraber iOS 12 özelliklerine yakından bakalım;

Yeniliklerden biri ölçü yani İngilizce adıyla measure. Bu özellik her nesnenin ölçülerini detaylı olarak ölçebiliyor. Measure kullanan kullanıcılar ekstra bir uygulama kullanmak zorunda kalmayacaklar.

En güzel özelliklerden biri de fotoğraflar için geliştirdiği sistem. Fotoğrafları henüz aratmaya başlarken daha kolay bulunabilmesi için arama önerileri sunacak. Yer, mekân, etkinlik kategorilerine ayrılan fotoğrafları kendisi indeksleyecek.

Kısayolları siri uygulaması ile birlikte daha kolaylaştıracak. Tamamen kendinizin kişisel cümlelerinizle kurduğunuz cümleleri bulup hemen sizi oraya yönlendirecek.

Bir diğer özellikte haberleri ve finans durumunu yakından takip edenler için. Apple News uygulaması ile haberleri ve borsayı anında takip edebiliyorsunuz.

iBooks artık isim değiştirip Apple Books olacak ve kullanımı da daha kolay olacak. Sesli kitaplar bile bu özelliği kapsıyor.

ANİMOJİ GELİŞİYOR, MEMOJİ DE YOLDA

Animojilere yeni yüzler ekleniyor. Bunlar Hayalet, Kaplan, T-rex ve Koala. Bir de Memoji de burada yerini alacak. Farklı dil tespiti seçeneği kullanıcılar için ayrı bir güzellik olacak. Memoji kişiselleştirme konusu üzerine olacak. Kendiniz kendi kişisel yüzlerini tasarlayabileceksiniz.

Sevgili iPhonedo’nun animoji ve memoji ile ilgili yaptığı videoyu da incelemelisiniz.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle