Babala TV Başarılı Bir Youtube Kanalı mı?

6 dakikada okunabilir


Youtube’da izlediğimiz, abonesi olduğumuz bazı kanalların nasıl başarılı olduklarını, başarısız oldularsa neden başarısız oldular gibi konularını değerlendirdiğim bir yazı serisine başlıyorum.

Bu serinin amacı, Youtube içeriği üretmek isteyenlere veya Youtuber olmak isteyenlere bilinen kanalları değerlendirerek yapmaları gerekenleri ve yapmamaları gerekenleri anlatmak istememdir.

Bu seride değerlendireceğim ilk kanal ise Babala TV. Babala TV ve Oğuzhan Uğur birçok kişi tarafından sevildi. Ama son 1 sene içerisinde kanalın ivmesi giderek düştü, bundan Oğuzhan Uğur her ne kadar etkilenmemiş gibi gözükse bile aslında Babala TV projesi büyük oranda başarısız oldu.

Oğuzhan Uğur Youtube’da Nasıl Başarılı Oldu?

Oğuzhan Uğur’un Youtube başarısını herhangi bir noktaya değindirmek yanlış olur aslında bu herkes için geçerli olan bir durum. Youtube’da düzenli içerik ürettiğiniz zaman gerçekten birileri tarafından izlenmeye başlamanız çok sürpriz bir durum değil.

Youtube algoritması içerik üreticilerine ihtiyaç duyduğu için, bu doğrultuda düzenli içerik üreten kişileri ve kanalları ilgilenebilecek kişilere göstermek zorundadır.

Yani bu kişi Oğuzhan Uğur değil, siz de olabilirsiniz. Burada önemli olan nokta patlama noktasıdır. Herkes için geçerli olmayan önemli nokta burasıdır. Ama bu da tamamen size ve ürettiğiniz içeriğe bağlı ve ne yazık ki nasıl patlama noktası oluşturacağınızın bir formülü yok.

Peki, Oğuzhan Uğur nasıl patladı ya da yükselişe geçti sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Öncelikle Oğuzhan Uğur internet ortamının hiç bilmediği bir kişi değildi, daha öncesinde şarkılar çıkarıp bunları da iyi denecek izlenmelere çıkarmıştı. Ancak bu dönemde Youtube ünlüleri gibi kavramlar pek olmadığı için bu alanda devamlılığını korumayıp Youtube’un tozlu raflarına kaldırılmıştı.

Youtube’un gittikçe popülerleşmesiyle yaptığı birkaç projeyle de belki yükselişe geçemedi ama küçük bir kitle elde etti. Bununla beraber farklı konseptler, programlar denerken en son şu an “Pinç” ve “Mevzular” olarak bilinen formatları yükselişe geçti. Bu esnada Onedio ile işbirliği yaptı ve kendini daha fazla tanıtma fırsatı yakaladı.

Bu dönemde Oğuzhan Uğur sevildi ve hızlı bir yükselişe geçti. Buna ek olarak Babala TV kanalında yaptığı “Mevzular” programında Youtube’da çok rastlamadığımız siyasi içerikler paylaştı ve bu program da çok sevildi. Tabi ki burada Oğuzhan Uğur’un hikaye anlatma ve konuşma yeteneklerine sahip olması en önemli faktörlerdendir.

Oğuzhan Uğur, yetenekleri sayesinde sevildi ve izleyenler tarafından paylaşılarak ilerledi. Trendlerde sıkça görmemizin sebebi ise izleyicilerin Youtube’da uzun süre kalmasını sağlaması ve anlık olarak çok fazla izlenmesiydi. Ayrıca çok fazla paylaşıldığı ve internette arama hacmi oluşturduğu için Youtube’a farklı mecralardan da kullanıcı trafiği sağladı.

Oğuzhan Uğur Nerede Doğru Nerede Yanlış Yaptı?

babala tv başarılı mı

Oğuzhan Uğur’un Youtube için doğru yaptığı şeylerden biri farklı kanallarla etkileşim içerisinde kalmasıydı. Bu sayede hem o kanalların izleyicilerine ulaştı hem de internet varlığını güçlendirdi.

Yanlış yaptığı şeyler ise, Babala TV’yi Youtube için optimize etmedi. Aslında bunları kendi söylediklerinden de anlayabiliyoruz.

Youtube’u yeni televizyon olarak gördüğünü ve Babala TV’yi de buna uygun ve herkese hitap edecek şekile getirmek istediğini söylüyor. Yani gündüz farklı kişilerin farklı içerikler ürettiği, belirli günlerde farklı kişiler tarafından farklı içeriklerin üretildiği gibi bir televizyon kanalına dönüştürmek istediğini çoğu yerde söyledi.

Bu söylediklerini de yaptı. Ve en büyük yanlışıydı. Yeni bir Youtube kanalı açmak isteyenlere ilk tavsiyem de budur. Youtube’u yeni çağa uygun bir televizyon olarak görmeyin. Ya da oraya benzetmeye çalışmayın. Youtube bir video’lu arama motorudur. Yani en basit şekilde Google’ın videolu halidir diyebiliriz.

Farklı kişiler farklı içerikler üretmeye başladı. Sanıyorum bunların hepsi başarısız oldu. Başarısız olan bir çok içerik üreticisi de Babala TV’den ayrıldı. Açıkcası gelir-gider durumlarını bilmesem de hem ayrılanlar tarafından dinlediğimde hem de Oğuzhan Uğur’un söylediklerine göre içerik üretmek isteyenler içeriklerini üretiyorlar ve bu kişilere bir marka sponsor olmazsa herhangi bir gelir sağlamıyorlar.

Aslında Youtube’a içerik üretmek isteyenlere çok cazip bir fırsat gibi gelebilir. Çünkü 1 milyondan fazla abonesi olan hazır bir kanala içerik üreteceğim ve sponsorlar zaten Babala TV’yi bildikleri için gelir elde etmeye başlayacağım olarak düşünülüyor. Ama iş öyle değil.

1 milyon değil 10 milyon abonesi de olsa insanlar o kanalı sizin için takip etmiyorlar. O kanalı sadece birkaç içerik ve Oğuzhan Uğur için takip edenler dışındaki kişiler çok düşük bir orandır. Zaten eğer farklı kişilerin ürettiği videolara bakarsanız izlenme oranlarının ne kadar düşük olduğunu görebilirsiniz. Burada şöyle bir noktada var, büyük ihtimalle izleyenlerin çoğu o videoları da çok az süre izlemişlerdir. Çoğunluk için bir şans vermek isteyenlerin sayısı diyebiliriz.

Burada Youtube’a yeni başlayanlara en önemli tavsiyem ise bu işi herhangi bir kanalın ya da kişinin takipçilerini kullanarak yapamazsınız. Sadece kanalınızı bu kişi tanıtabilir ve ilgilenenler sizin kanalınızı takip eder. Diğer türlü süreklilik sağlayamazsınız.

Oğuzhan Uğur, Babala TV’yi bu hale getirmek istiyorsa bile o içerik üreticilerine ücret ödemek zorundaydı. Ama o daha ucuza içerik artırmaya çalıştı, aslında çok mantıklı görünürken kendi kazdığı kuyuya düştü ve Babala TV kanalının etkileşimleri ve tüm optimizasyonu bozuldu.

Babala TV Nasıl Başarısız Oldu?

babala tv

Hala birçoğunuz Babala TV nasıl başarısız oldu diyebilirsiniz. Çünkü şu an bile 2 milyona yakın abonesi ve popüler videoları bulunuyor diyebilirsiniz.

Babala TV, Youtube optimizasyonunu bozdu. Bu ne demek? 2018’de daha çok kişiye önerilen ve sürekli trendlere girebilen bir kanaldan şu an önerilenlere bile çok az çıkan, trendlere belki girebilen ve abone sayısı artışı neredeyse dibe vurmuş bir kanal haline geldi.

Şu an Pinç veya Mevzular yayınlandığında neden çok izleniyor?

Bu sorunun cevabı çok basit. Oğuzhan Uğur instagram, twitter gibi mecralardaki ünlülüğünü kullanıyor. Ya da internet deyimiyle influence gücünü kullanıyor. Onu takip edenler de bu programlar ve onun için takip ettiği için bu videolar izlenmeye devam ediyor.

Bu arada diğer içerik üreticilerinden videoları izlenenler de oldu. Ama bunlar da Babala TV ortalamasının çok altında kaldı. Bu da Youtube algoritmasına Babala TV’nin düşüşünü bildiren bir durum aslında.

Bu anlattıklarıma göre aklınıza benzer bir Youtube kanalı geldi mi bilmiyorum ama mesela Onedio bu işi iyi yapan bir kanal.

Onedio neden başarısız olmuyor?

Çünkü Onedio, bir medya şirketi ve internet varlığı çok güçlü bir şirket. 10 milyon izlenen videosu da bulunuyor 5000 izlenen videosu da. Ama bunlar Onedio’yu etkileyecek durumlar değil. Aslında her video Onedio markasına ve içeriklerine hizmet ediyor. Zaten Onedio içerik üreticileri de birer Onedio çalışanı olduğu için o yönden de bir sıkıntıları olmuyor.

Ayrıca Onedio sürekli içerik üretebilecek bir ekibe, içeriğe ve maddi güce sahip. Youtube’daki içeriklerinin her biri Google ve Youtube algoritmasına Onedio ile ilgili sinyal göndermeye dayalı ve Onedio’da bunu rahatlıkla yapabiliyor.

Eğer dijital sektörle ilgileniyorsanız arama motoru optimizasyonu açısından Onedio’ya bu işin çok katkısı olduğunu bilirsiniz.

Kısacası Onedio’nun ölçtüğü değerlerle Babala TV’nin ölçtüğü değerler arasında çok fark var. Böyle olduğu için Babala TV, Youtube için başarısız bir kanal durumunda şu an. Ancak Onedio öyle değil.

Babala TV Yeniden Nasıl Başarılı Olur?

İçerik artırmaya veya başka kişilere değil Oğuzhan Uğur’a yatırım yaparak yeniden başarılı olabilir. Bunların yanında algoritmaya uygun işler de yapılmalı. Yani Youtube kanalı için iyi SEO çalışması yapılmalı.

Youtube SEO çalışmalarıyla ilgili daha önce oluşturduğum iki içerik var.

Bu içeriklerde Youtube için temel SEO taktiklerini paylaşıyorum. Özellikle yeni bir Youtube kanalıysanız bunları dikkate alın.

Oğuzhan Uğur’un bu serüvende başarılı yaptığı en iyi şey ise gereksiz duraksamaları ve boşlukları keserek yaptığı montajlardır.

Bu montajları sayesinde izleyiciyi kaçıracak duraksama ve gereksiz yerleri çıkararak videoda tutma süresini arttırmıştır.

Özet

Oğuzhan Uğur birçok açıdan Youtube’un en başarılı isimlerindendir. Ancak ünlülüğü ile Youtube kanalı arasındaki dengeyi kaybetmiştir. Bu yüzden Youtube macerasında daha ileriye gidemiyor hatta abone sayısı 1 yıl içerisinde en az artan kanallardan biri (o seviyedeki kanallar arasında).


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.