Bambaşka Diyarlara Yolculuk Yapmanızı Sağlayan 3 Farklı Yabancı Dizi Önerisi

6 dakikada okunabilir


Filmler ve diziler başka boyutlara geçiş yapabileceğimiz hayal gücünün sınırlarında özgürce dolaşabileceğimiz eşsiz yapıtlardır. Bazı özel film ve diziler hayal gücünüzün sınırlarını iyice zorlayarak kafanızı karıştırabilir bir süreliğine beyninizin yandığını hissettirebilir:) .

Aşağıdaki yer vermiş olduğumuz 2 dizi ve 1 film önerisiyle kafanız allak bullak olacak, uzun bir süre anlamak için sindirmeniz gerekecektir.

Önerdiğimiz dizi ve filmleri seyrederken kendinizi gizemli bir yapbozun ortasında doğru parçayı ararken bulabilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz.

1.Dark

en iyi yabancı diziler listesi
 • Yapım Yılı: 2017- devam ediyor (2.sezonu 21 Haziran 2019)
 • Kaç Sezon: 1
 • Kaç Bölüm: 10
 • Süre: 60 dakika
 • IMDb: 8,6

Dark dizisi, 2017’de yayımlanmaya başlayan Alman yapımı bir Netflix dizisidir.

Yayımlandığından bu yana beğenileri üzerine toplayan sıra dışı konusuyla izleyenlerin bağımlısı olduğu bir yapımdır.

Dark, bilim kurgu ve korku gerilim türünde yer almaktadır. Öncelikle belirtmek isterim ki, diziyi orijinal dilinde izleyen biri olarak kesinlikle kendi dilinde izlemenizi öneririm.

Dizinin atmosferi, sahip olduğu kasvetli hava ile kalın bir Almanca aksanı birleştiğinde eşsiz bir yapıt haline gelmiş. Soğuk, kasvetli gizemli atmosfer sizi içine çekerek, hikâyenin içinde kaybolmanızı sağlayacak.

Dark’ın Konusu

Dizinin konusunu spoiler vermeden kısaca anlatmak istersek, dizi Almanya’nın ufak bir kasabası olan Winden’da geçmektedir.

Winden küçük bir kasaba olduğu için herkes birbirini tanır ve temas halindedir. Winden kasabası karanlık bir geçmişi olan soru işaretleriyle dolu bir kasabadır, soru işaretlerinin cevaplarına az sayıda insan hâkimdir veya hâkim olduğunu sanmaktadır.

Kasabada bir çocuğun ortadan kaybolmasıyla kasaba halkı endişelenir ve korkmaya başlar. Kasabanın yaşlıları bu konu hakkında geçmişten bir şeyler bilse de bilmeleri olayların akışını değiştiremez ve olması gerekenler saat kurulmuşçasına olmaya başlar.

Dizimizde asıl kafaları allak bullak eden detay, dizi tek zaman boyutunda ilerlemiyor; 1953 – 1986 – 2019 üçgeninde gidip geliyor. Karakterlerin hem şimdiki zamandaki hem geçmişteki hem de gelecekteki hallerini görme şansı elde ediyorsunuz.

Zaman boyutunun karmaşık olması diziyi olduğundan daha gizemli ve puzzle kıvamına getiriyor. Doğru parçayı puzzleda doğru yere koyabilmek için “Ne zaman?” sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor.

Oldukça gerilimli ve merak uyandıran etkisinden uzun süre çıkamayacağınız bir dizi sizi bekliyor.

Dizinin oyuncu kadrosu ise oldukça etkileyici bir şekilde seçilmiş, gencinden yaşlısına tüm karakterlerin kasabanın tarih sahnesinde ayrı bir rolü var.

Oyunculardan bazıları: Oliver Masucci, Louis Hoffman, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Jördis Triebel gibi usta oyunculara yer verilmiş.

Dark dizisi; kesinlikle izlenmesi gereken izlerken beyninizi zorladığınızı hissettiren puzzle misali zor dizilerin arasında yer alıyor.

Eğer bilim kurgu, paralel evren tarzında beyninizi yakan dizilerden hoşlanıyorsanız mutlaka izlemeniz gereken dizilerin başında yer alıyor.

2.The Haunting of Hill House

en iyi yabancı diziler listesi
 • Yapım Yılı: 2018- Devam edecek (2.sezon yapım aşamasında)
 • Kaç Bölüm: 10
 • Kaç Sezon: 1
 • Süre: 50 dakika
 • IMDb: 8,7

The Haunting of Hill House, Netflix’te yayımlanan ABD yapımı korku – dram türünde bir dizidir. Türkçe ismi olarak “Tepedeki Ev” birçok duyguyu içinde barındıran, gerek kurgu gerek senaryo bakımından oldukça başarılı bir dizidir.

Baştan uyarmak gerekirse, diziyi seyrederken duygularınızda karışıklıklar yaşayabilirsiniz. Çünkü birkaç dakika önce korku içinde bakarken ilerisinde oldukça duygusal anlar, sahneler görebilirsiniz.

Dizide en çok yaşayacağınız durum bir yandan korkarken bir yandan da karakterler için üzülmek olacaktır.

Dizide her karakter oldukça önemlidir ve her birinin ayrı özel bir hikâyesi bulunmaktadır. En küçük oyuncusundan en büyük oyuncusuna kadar her karakter oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Tepedeki Ev’in Konusu

Dizimizin ana merkezinde Crain ailesinin hayatı bulunmaktadır. Crain ailesi, ev tadilatı ve onarımı ile meşgul olan bir ailedir. Onarılması gereken hasarlı evleri tamir etmekte, sonrasında satarak para kazanmaktadırlar.

1992 yazında Tepedeki Ev’i onarmak maksadıyla kısa süreliğine Tepedeki Eve taşınırlar. Ailenin babası Hugh, eşi Olivia ve çocukları Steven, Shirley, Theodora, Luke, Eleanor olmak üzere 7 kişilik kalabalık ve mutlu bir ailedir.

Olivia, evin çizim işleriyle uğraşırken, Hugh da evin tadilatını yapmaktadır. Olivia ve Hugh çocuklarına çok bağlıdırlar. Bu eve taşınmalarıyla beraber huzursuzluklar başlayacak birbirini tetikleyen kötü olaylar baş gösterecektir.

Dizide karakterlerin hem çocukluklarını hem de yetişkin hallerini beraber görüyorsunuz. Karakterlerin tek tek büyüdüklerine, yaşadıklarına şahit oluyorsunuz.

Dizide gerçekleşen her olayın mutlaka bir nedeni ve sonucu var. Bir gece Hugh, evde yaşanan kötü olaylardan dolayı çocukları alıp evden kaçmak zorunda kalır. Çocuklar büyür ve 26 yıl sonra aynı talihsiz olaylar birbirini tekrarlamaya başlar.

Öncelikle belirtmemiz gerekirse dizi dram dolu sahnelerin de çokça olduğu fakat bunun yanı sıra korku öğelerinin de baskın olduğu bir dizidir. Diziyi seyrederken bir yandan korkudan gerilirken diğer yandan da duygularınıza hâkim olamayıp ağlayabilirsiniz.

Mükemmel bir ailenin hikâyesine tanık olacak; yeri geldiğinde onların yerine üzülecek yeri geldiğinde de onlar için endişeleneceksiniz.

Dizide zamanın tek boyutlu olmadığı, geçmiş şu an gelecek şeklinde ilerlemediği buna bağlı olarak gelişen olaylar, kafanızı allak bullak edecektir.

Eğer gerilim, gizem, korku ve dram aile türündeki yapımlardan hoşlanıyorsanız bu diziyi de bayılarak izleyebilirsiniz.

Dizi 2. Sezon onayını çoktan almıştır, çekim aşamasındadır.

3.The Twilight Zone

en iyi yabancı diziler listesi
 • Yapım Yılı: 2019- Devam edecek(ilk versiyonu 1959)
 • Kaç Bölüm: 10
 • Kaç Sezon: 1 (1959-1964 versiyonu ise 5 sezondan oluşmaktadır.)
 • Süre: 60 dakika
 • IMDb: 6,0

The Twilight Zone, şuan izliyor olduğumuz birçok film ve dizinin temelini oluşturan bir dizidir.

Zaten dizinin ilk çekilmiş olan birkaç bölümünü seyrederseniz, dizinin günümüzdeki birçok diziye ve filme ilham kaynağı olduğunu görebilirsiniz.

Öncelikle belirtmemiz gerekirse bahsettiğimiz dizi 1959-1964 yıllarında 5 sezon boyunca yayımlanmıştır. Dizinin çekilmiş olduğu yıllarda görüntü ve efektlerin yetersiz olmasına rağmen, hikâyesi kurgusu ve fantastik bakışıyla vazgeçilemeyen dizilerin içinde yer almaktadır.

Dizinin bu kadar çok sevilmesine ve kaliteli bir yapım olmasına binaen, günümüze uyarlanmasıyla tekrar dizi çekilmeye başlandı.

Alacakaranlık Kuşağı olarak bilenen efsanevi diziyi, Jordon Peele hayata döndürüyor. Jordon Peele, “Get Out” isimli filmden de hatırlarsınız.

The Twilight Zone Konusu

Dizide her bölümde farklı karakterler ve farklı hikâyeler konu alınmaktadır. Dizinin genel olarak çeşidine korku, gerilim, fantastik, dram diyebiliriz.

Dizide ana mantık, her olayın ve durumun bilimin sınırları içerisinde açıklanamayacağı mutlaka açıklanamayan durumların da söz konusu olduğudur. Dizi gerçeklik ile arada gölgede kalmış gizemli olayların açıklanmaya çalışılmasını konu almaktadır.

Dizinin bölümlerinde sıklıkla geçmişinde hata yapmış veya yapmadığı şeylerden ötürü pişman insanlar, olduğu yerden mutlu olmayan değiştirmek isteyen insanları sıklıkla göreceksiniz.

Bu insanlar yaşadıkları pişmanlıkları, hareketlerini, sevdiklerini sorgular hale geleceklerdir.  

Bu dizide; geçmişe gidebilir, olayların seyrini değiştirebilir bambaşka seçimler yapabilirsiniz, seçim tamamen size kalmış fakat sonuçlarına da katlanmanız gereklidir.

Diziyi seyreden bir izleyici olarak “Black Mirror” tarzında düşündürücü bir o kadar da gizemli bir diziyle karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim.

Eğer kafanızı dağıtmak farklı konuda bir yabancı dizi seyretmek istiyorsanız tam olarak aradığınız dizi olabilir.

Ayrıca dizinin 1.sezonu tamamlandı, ikinci sezon için de onay aldı.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.