Dijital PazarlamaSEO

Basit ve Etkili SEO Kontrol Listesi Oluşturma

Günümüzde internet sitelerinin önemi daha fazla artmaktadır. İnternet siteniz için daha fazla trafik çekmek istiyorsanız doğru adreste yer alıyorsunuz. Sizin için hazırlanan SEO Checklist uygulaması (SEO Kontrol Listesi Oluşturma) ile adreslerinizin organik trafiğini arttırabilir ve web sayfanızın Google’da yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Temel SEO Kontrol Listesi Oluşturma

etkili seo kontrol listesi oluşturma araçları

Temel SEO kontrol listesi SEO uygulamasının ana öğeleri arasındadır. Bu uygulamaların dikkatli şekilde yapılması gerekir.

Site Haritası Oluşturma

Site haritaları arama motorları konusunda sitenizin yol haritası olarak yer almaktadır.

Arama motorları içerik konusunda hangi adreslerin yararlı olduğunu bilmektedir. Arama motorları hangi internet sayfalarının indeksleneceği konusunda pek çok bilgi sunmaktadır. Sizde WordPress içerik yönetim sistemine sahipseniz Yoast SEO eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Robots.txt Dosyası Yapma

Robots.txt dosyaları arama motorları üzerinde internet adresiniz hakkında komutlar vermektedir. Arama motorlarının web sayfanız üzerinde neleri yapabileceğinizi göstermektedir. Robots.txt dosyaları site haritası üzerinde hangi bağlantıları içerdiğini göstermektedir.

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics, ücretsiz olarak yer alan Google araçları arasında bulunmaktadır. Siteniz üzerinde ilgili olarak tüm önemli verilere uygulama üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

https://analytics.google.com/analytics/web/

Google Search Console Kullanma

İnternet sitesi yöneticilerinin mutlaka kullanması gereken araçlar arasındadır. Arama performansınızı izleyebilmenize ve sıralanan anahtar kelimeleri görmenizi sağlamaktadır. Bununla beraber optimizasyon konusunda yardımcı olmaktadır.

Google Search Console, Google arama motoruna ait bir webmaster aracıdır. Yandex, Bing ve diğer arama motorlarının da webmaster araçları bulunmaktadır. Bunlara da websitenizi eklemekte fayda vardır.

Anahtar Kelime Araştırması

etkili seo kontrol listesi oluşturma araçları

Anahtar kelime araştırmaları SEO konusunda en kritik parçalarından bir tanesidir.

İnsanların hangi konuları aradığını bilmiyorsanız ve eğilimleri analiz etmiyorsanız içeriğinizi optimize etmek için anahtar kelime araştırmasını kullanmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz araçlar:

  • Ubersuggest
  • Keywords Everywhere Google Chrome Eklentisi
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
  • Google Arama Önerileri
  • Semrush
  • Google Trends
  • Ahrefs

Hedeflenen Birincil Anahtar Kelime

İnternet sitenizde her bir sayfa adresi birincil anahtar kelimeleri hedeflemektedir. Hedeflenecek olan doğru birincil anahtar kelimeyi bulmak için bazı uygulamaları kullanmanız gerekir. Google Kewyord Planner ( Google Anahtar Kelime Planlayıcı) ve Google Trends anahtar kelimelerinde kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesidir. Bununla beraber isterseniz Ahrefs ya da yukarıda listelediğimiz farklı araçları da kullanabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerden Yararlanın

İnsanlar aynı konuyu farklı yerlerden aramaktadır. Google aramalarının yaklaşık olarak yeni ve daha önce hiç arama yapmayan kişilerden oluşmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelime türevleri (Long-tail keywords) için optimize etmek son derece önemli bir konudur.

Uzun kuyruklu anahtar kelime sorguları Google’da genelde rekabetin daha düşük olduğu alanlardır. Bu anahtar kelimeler ile içerik üreterek Google’da yükselmek etkili ve sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Arama Amaçlarını Bilin

Google sitesinin arama amacını anlamak son derece önemlidir. Kullanıcılar Google’da bir şey aranması durumunda hangi konuyu bulmak istediğini anlamakta ve sonuçları ona göre sunmaktadır.

Anahtar kelimeler için sıralama umudunuz yer alıyorsa, aynısını yapmanız gerekmektedir. Hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimelerin arkasında yer alan arama amacını anlamanız gerekir. SERP (Search Engine Results Page) üzerinde mevcut sıralama sonuçlarını incelemek bu durumu çözmenize yardımcı olacaktır.

Gerçekçi Hedefler Bulun

SEO üzerinde gerçekçi hedeflemeler en önemli uygulamadır. İnternet siteniz üzerinde tüm anahtar kelimeler Google üzerinde yüksek sıralama alamamaktadır. Rekabetin yüksek olduğu kelimeler üzerinde otoriter adresler ile rekabet ediyorsanız bu durum daha zor olmaktadır. Anahtar kelime üzerinde yüksek bir hedef belirlemeden önce ilk olarak anahtar kelimenin rekabetini analiz etmeniz gerekir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: SEO Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur? - Ragıp Diler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı