Benzer Hedef Kitle Instagram Reklamlarında Nasıl Kullanılır?

Instagram’da reklam vermek isteyenler ve halihazırda instagram üzerinden reklam yapanlar için ” benzer hedef kitle ” nasıl kullanılır? Detaylı olarak bu rehberde bulabilirsiniz.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklamı hem Facebook üzerinden hem de Instagram uygulaması üzerinden kullanılabilir. Facebook üzerinden nasıl instagram reklamı verilir öğrenmek için Facebook Reklam verme yazısını incelemelisiniz.

Instagram uygulama üzerinden reklam vermek için, instagram hesabımızın bir işletme profili olması gerekir. Instagram hesabı Facebook işletme hesabı ile nasıl bağlanır yazısınından detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Instagram’da reklam vermek istediğimiz gönderimizi seçerek ” Promote ” butonuyla birlikte reklam verme aşamalarına geçiyoruz.

Instagram reklam seçenekleri

Instagram burada bizden reklam ile insanları nereye yönlendireceğimizi öğrenmek istiyor. Web sitesi, instagram profili gibi farklı yönlendirmeler için reklamlar verebiliriz.

Yukarıdaki görselde ben instagram profilimin ziyaret edilmesini istediğimi seçiyorum.

Ek Bilgi: Bu seçili olan reklam modeli Facebook Reklam Yöneticisinde Trafik reklamı olarak görünecektir.

Hedef kitlemizi instagram üzerinden basitçe belirleyebiliriz. Hedef kitle belirlerken çok fazla detaylandırma yapmamız mümkün değil, ancak basit bir başlangıç hedeflemesi yapılabilir.

Instagram’da reklam vermenin son adımında ise bütçemizi ve reklamın yayınlanacağı süreyi belirleyip, yaptığımız tüm işlemleri onaylıyoruz.

Benzer Hedef Kitlelere Reklam Vermek

Instagram’daki bazı reklam modellerini Facebook reklam yöneticisinden kullanamıyoruz. Bu yüzden Instagram reklam modellerinde Benzer hedef kitle, Özel hedef kitleler gibi bazı özellikleri reklamı oluştururken kullanamıyoruz.

Facebook işletme hesabımızla instagram hesabımızı bağlamış bile olsak, Facebook’ta oluşturduğumuz kitleler ne yazık ki instagram uygulamasında reklam verirken karşımıza çıkmıyor. Ancak bu özellikleri kullanabilmek için başka yollar var.

Instagram uygulamasından verdiğimiz reklamları benzer hedef kitlelere ya da özel hedef kitlelere nasıl hedefleyebiliriz sorusunun cevabı bu rehberde.

Instagram uygulaması üzerinden verdiğimiz reklam Facebook reklam yöneticisinde de karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden instagram’dan reklam verdikten hemen sonra benzer hedef kitle veya özel hedef kitle kullanmak için Facebook İşletme Yöneticisi‘ne giriyoruz.

Instagram’da oluşturduğumuz ” Deneme Hedef Kitlesi ” görüldüğü gibi reklam yöneticisine kaydedilmiş.

Deneme hedef kitlesi ismini verdiğimiz hedef kitlemizi seçip “Actions” butonundan ” Edit – Düzenle” işlemini yapmak için tıklıyoruz.

Düzenleme ekranında ise instagram üzerinden seçtiğimiz ayarları kaldırıyorum ve oluşturduğum benzer hedef kitleyi ekliyorum.

Bu esnada reklam devam ettiği için, hedef kitlesinde sadece düzenleme yapmış oluyoruz.

Sonuç

Benzer hedef kitle ve özel hedef kitleler sosyal medya pazarlamasının önemli konularındandır. Reklam maliyetlerini verimli hale getirmek için, daha doğru kitlelere ulaşmak için ve dönüşüm oranlarını arttırmak için çok önemlidir.

Instagram hesabınızı ziyaret eden, instagram paylaşımlarını beğenen ve kaydeden kişilerle aynı davranışlarda bulunan benzer hedef kitleler oluşturmak için bu detaylı rehberden faydalanabilirsiniz.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Yorumları Gör

  • Merhabalar instagram hedef kitlesinin içeriğini facebooktan değiştirdiğimde artık güncelleme olmuyor sanırım ben yaptım hata verdi

Paylaş

Son Yazılar

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

4 gün önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

6 gün önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

6 gün önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

1 hafta önce

Apple iPhone 11 Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nasıl? Alınır mı?

10 Eylül 2019'da Steve Jobs Theater binasında yapılan Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPhone modelleri arasında en çok merak edilenlerden olan…

1 hafta önce

Samsung Galaxy S10 Plus Alınır mı? Nasıl Telefon? Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nedir?

Samsung, bu sene Galaxy S serisi modellerinde üç farklı telefon tanıttı. Bunlar: Samsung S10e, S10 ve S10 Plus modelleri olarak…

1 hafta önce