Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.4 dakikada okunabilir


Bitcoin hepimizin duyduğu bir terimdir, ancak çok az kişi tam olarak ne olduğunu biliyor. Bazıları bunun geleceğin parası olduğunu düşünüyor. Kimileri ise suç ve hatta terörist faaliyetlerle ilişkilendiriyor.

Karmaşık ve biraz şaşırtıcı kripto para birimi dünyasına girmeye karar vermeden önce, herkesin bilmesi gereken temelleri sizler için derlemeye çalıştık.

İlk bağımsız şifreli para birimi Bitcoin, 2009 yılında kim olduğu bilinmeyen (bu ismin takma isim olduğu düşünülüyor) geliştirici Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı.

Bu kazılan (yani, çözülmüşse bir dizi Bitcoin veren işlemle ilgili algoritmalar içeren ilk şifreli Bitcoin kayıtları kümesi) ilk Bitcoin bloğu Genesis Bloğu olarak bilinir.

Kripto para birimleri, işlemleri gerçekleştirmek için şifreleme (veya kriptografik işlevler) kullanan dijital para birimleridir. Finansal işlemleri yürütmek için kullanılır (mal satın almak veya satmak gibi), blockchain teknolojisi sayesinde merkezi olmayan, şeffaf, değişmez ve güvenlidir.

1. Neden Kripto Para Birimleri Kullanılmalı?

Geleneksel para birimlerinin aksine, kripto para birimleri enflasyona karşı korunur, çünkü herhangi bir merkezi otorite veya hükümet tarafından kontrol edilmezler.

Teorik olarak devlet kontrolü ve müdahalesinden bağımsızdırlar. ABD Doları, İngiliz Sterlini veya Euro ile aynı şekilde amortismana girmiyorlar ve pek çok yatırımcı tarafından daha istikrarlı bir yatırım olarak algılanıyor.

Tüm yatırımlarda olduğu gibi, eğer insanlar güvenliğine ve dolaşımına olan inancını kaybederse kripto para birimlerinin değer kaybetme riski vardır. Ancak, uzmanların görüşüne göre, Bitcoin şu anda bankacılık sisteminden daha güvenli.

2. Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Değerlerini Nasıl Koruyor?

Bitcoin, arzı sabit olduğu için değerini koruyor. Bu bitcoin madencileri tarafından sağlanıyor. Her bir işlemin geçerliliğini “şifreleme hash işlevi” adlı bir işlemle algoritmalar kullanmak gibi karmaşık bir işle görevli insanlar tarafından doğrulanıyor.

Kripto’nun güzelliği, tedariğin asla değişmemesinden geliyor. En başından beri, Bitcoin, toplam 21 milyon adet sabit tedarik kaynağına sahiptir. Yani devletler gibi gerektiğinde fazla para basıp değeri düşürülemiyor.

Madencilerin P’sinden fazlası bu konuda hemfikir olmadıkça, daha fazla bitcoin üretimini sağlayacak algoritmayı kimse değiştiremez, bu oldukça düşük bir ihtimaldir..

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin değerini etkileyen tek fakör sınırlı üretimi değildir. Satın alma ve dolaşım söz konusu olduğunda, hükümet politikalarının hala büyük bir etkisi var.

Tüm ekosistem hala yeni ve kırılgan. G20 gibi küresel bir organizasyon kripto para birimlerine karşı gitmeye karar verirse, kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesi zor olacak ve bitcoinin değeri çok azalacak.

3. Bitcoin kullanmanın avantajları nelerdir?

1. Hızlıdır

İçinde biraz bozuk para olan bir cüzdanınızın olduğunu hayal edin. Bir cüzdanınız olduğu sürece, bu paraları coğrafi konumunuzdan bağımsız olarak neredeyse anında gönderebilirsiniz.

Bulunduğunuz konumdan dünyanın diğer ucuna transfer yaptığınızda işlemin tamamlanması o gecenin ilerleyen saatlerine, hatta ertesi güne bile kalmaz ve ücret talep edilmez.

Üstelik ne miktarda gönderdiğiniz de önemli değildir. Kimse size hiç bir şey sormaz ve hatta kim olduğunuzu bile bilmez.

2. Erişilebilirlik:

Nerede olursanız olun her an çok hızlı bir şekilde para gönderebilir ve alabilirsiniz. Banka bürokrasileriyle uğraşmanız gerekmez. Hesap açmak için bir yerleri imzalamanız ya da küçük harflerle yazılmış formları doldurmanız gerekli değildir.

Tek ihtiyacınız internete bağlı bir cep telefonu ya da bilgisayardır. Önemli olan bir başka husus ise elektronik paranızı bir kağıtta saklayabiliyor olmanızdır.

Evet yanlış duymadınız. Kripto paranız sanal cüzdanlarda saklanıyor olabilir ancak şifrenizi unutma riskine karşı sanal cüzdanınızın şifrelenmiş barkodunu bir kağıda bastırıp güvenli bir kasada saklamak mümkün.

3. Düşük Ücretler

Bitcoini benimseme lehindeki en büyük argümanlardan biri, kripto para birimlerini geleneksel paralara göre piyasada hareket ettirmenin daha ucuz ve daha hızlı olmasıdır.

Hepimizin bildiği gibi, bankalar ve tüccarlar bizden genellikle işlemler için bir dizi ücret talep ediyorlar (örneğin, ATM’den para çekme ücretleri, yurtdışı işlem ve transfer ücretleri, aylık hesap tutma ücretleri…).

Geleneksel olarak, tipik bir uluslararası transfer, işlem başına 10 USD’ye kadar mal olabilir. Kripto para birimleri ise işlem başına birkaç satoshiye mal olur. Bu maliyet de madencilere ödenir.

4. Dikkat! Bitcoinleri Kimse Korumuyor veya Sigortalanmıyor

Bitcoin işlemleri geri alınamaz. Bir Bitcoin işlemi ağa aktarıldıktan sonra iptal edilemez. Böylece, Bitcoin cüzdanınızı saklayan PC’ye erişen bir bilgisayar korsanı, tüm Bitcoin servetinizi başka bir cüzdanınıza gönderebilir ya da cüzdan şifrenizi unutabilirsiniz. Bu durumda bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Elbette, bitcoin cüzdan hizmeti veren üçüncü taraf bir hizmet kullanıyorsanız kaybedilen para biriminin bir kısmını veya tamamını geri kazanabilirsiniz.

Örneğin, son zamanlarda saldırıya uğrayan Bitcoin cüzdan barındırma hizmeti Instawallet, yıkıcı bir saldırıı sonrasında sistemlerini kapattı ve 50 BTC veya daha az kaybeden kullanıcılara geri ödeme yaptı.

5. Bitcoin Ticareti Tamamen Ücretsiz Değildir

Bitcoin hakkında yapılan tüm olumlu konuşmalar ve bankalara olan avantajları bir yana bitcoin satın almaya ve satmaya başladığınızda kısa sürede ücret ödeyeceksiniz.

Her bitcoin işlemi, bitcoin madencileri için, işleminizi blok zincirine eklenecek bir bloğa koymalarını teşvik eden küçük bir bahşiş içerir. Bu bahşiş yaklaşık 1,67 ABD Doları değerindedir.

Bu ödemeyi cebinizden değil bitcoinlerinizle yaparsınız. Değeri çok yüksek olduğu için bu miktar son derece cüzidir. Dosyanın boyutuna göre bu rakam değişir ve bahşiş ne kadar büyükse işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.