Blog Nasıl Açılır Nasıl Para Kazanılır? | İnternet Dünyası | Webional

Blog Nasıl Açılır Nasıl Para Kazanılır?

5 min


Blog nasıl açılır nasıl para kazanılır?

Gittikçe popülerleşen internetten para kazanma fikirleri arasında şüphesiz blog açmak çoğu kişinin merak ettiği bir konudur. Bu içerikte de blog açma ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Blog açmak için kullanılan siteler, blog açarak nasıl para kazanılır, blog açma konuları, blog açmak için gerekenler gibi bir çok konuya bu makale sayesinde hakim olacaksınız.

Bu yazı içerisinde blog nasıl açılır konusu tüm detaylarıyla anlatılacağı için, eğer temel konuları biliyorsanız alttaki “yazı içeriği” bölümünden öğrenmek istediğiniz başlığa hızlıca erişebilirsiniz.

Blog Açma Siteleri

blog açmak için kullanılan siteler

Blog nasıl açılır konusuna geçmeden önce, ücretli ve ücretsiz blog açma sitelerini öğrenmeliyiz. Blog açma siteleri çoğunlukla benzer özelliklere sahip olmakla beraber ayrıştıkları noktalar vardır. Örnek vermek gerekirse bazıları tamamen ücretli, bazıları ise tamamen ücretsiz olabilir, bazıların da ise hem ücretli hem ücretsiz seçenek bulunabilir.

Blog açmak için kullanılan siteler:

Blog açmak için birçok farklı site bulunuyor. Ancak, ben bunlardan en fazla kullanılanları listeleyeceğim.

 • WordPress (Hem ücretli hem ücretsiz blog açma sitesi)
 • Blogspot (Ücretsiz blog açma sitesi)
 • Medium (Ücretsiz blog açma sitesi)
 • Tumblr (Ücretsiz blog açma sitesi)
 • Weebly (Hem ücretli hem ücretsiz blog açma sitesi)
 • Wix (Hem ücretli hem ücretsiz blog açma sitesi)
 • Linkedin Pulse (Ücretsiz blog açma sitesi)

Listedeki blog açma sitelerinden tavsiye edebileceğim ya da blog açmak için en iyi siteler önerimi merak ederseniz eğer onlar için tavsiye sıralaması yapalım.

 1. Medium
 2. WordPress
 3. Blogspot
 4. Tumblr
 5. Linkedin Pulse

7 Farklı blog açma sitesinden önerebileceğim siteleri ise bu şekildedir. Hepsinin artı ve eksi tarafları muhakkak var ancak Medium’da blog açmak şu an için en iyi alternatif diye düşünüyorum. Bunlar hakkında kısaca bilgi verelim.

Medium

Medium’da iki farklı profil oluşturabiliyorsunuz. Bunlar kişisel bir profil ve yayıncı profili şeklinde. Kişisel profil açmak her sitede olduğu gibi kayıt olarak anında hazır hale gelen bir hesap. Yayıncı profili ise aslında bir websitesi gibi bir hesap açıyorsunuz. Yayıncı hesabı açtığınızda, yazı eklemek için editörler atayabiliyor, logonuzu yerleştirebiliyor, ana sayfa düzeni kurgulayabiliyor, gerekli sayfa ve menüleri ekleyebiliyorsunuz.

Medium’da nasıl blog açılır konusu ile ilgili özellikle Medium’da nasıl yayıncı olunur merak edenler için daha önce oluşturduğumuz https://webional.com/medium-ile-ucretsiz-profesyonel-blog-nasil-acilir/ bu içeriğe mutlaka göz atmasını tavsiye ederim.

WordPress

WordPress’te blog açmak isteyenler ise yine 2 farklı şekilde blog kurabilir. Bunlardan ilki wordpress.com üzerinden ücretli veya ücretsiz hesap oluşturup, gerekli adımlara tamamlayarak oluşturulur.

WordPress teması almak için uygun fiyatlı temalar ve seo açısından başarılı sonuçlar veren MyThemeShop mağazasındaki temalardan seçmenizi tavsiye ederim.

WordPress ile diğer bir yol ise, benim de yaptığım gibi bir servis sağlayıcıdan (hosting firması) hosting ve domain satın alınarak tamamen kişisel bir websitesi kurulabilir. Eğer hosting sağlayıcınızda veya cpanel’de wordpress eklentisi bulunmuyorsa bunu da wordpress.org adresinden ücretsiz temin edebilirsiniz.

İki seçenek arasındaki fark, ise wordpress.com ile blog açmak istediğinizde ücretsiz olarak blogsitesi.wordpress.com şeklinde bir bloga sahip olabilirsiniz. Bunu da wordpress.com’un ücretli planlarına geçerek kendi domaininize taşıyabilirsiniz. Ancak hosting sağlayıcıdan kuracağınız wordpress sitesi için ise, hem hosting ücreti hem de domain ücreti ödemeniz gerekir.

Beni oku:  Blogger ile Blog Kurmak - Resimli Anlatım

Blogspot

Blogspot ya da bilinen adıyla Blogger bir Google ürünüdür. Tamamen ücretsizdir. Eğer kişisel bir domain eklemek isterseniz de yalnızca domain ücreti ödeyerek blogadi.blogspot.com adresinden blogadi.com adresine geçebilirsiniz. Hosting veya Blogspot’a ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Blogspot ile blog açmak isteyenler için https://webional.com/blogger-ile-blog-kurmak-resimli-anlatim/ içeriğini incelemelerini tavsiye ederim. Burada özellikle yeni başlayanların da ilk ayarlarlamalarını yapabilecekleri bilgiler yer alıyor.

Tumblr

Tumblr herkesin eskiden beri aşina olduğu bir blog açma sitesidir. Daha çok görsel ağırlıklı içerikler paylaşılıyor. Ancak yazı içeriği paylaşılmasında da bir sakınca yoktur. Hatta Instagram resmi blogu Tumblr ile açılan bir blogtur. Instagram blogunu inceleyerek Tumblr’da neler yapabileceğinizi de görebilirsiniz.

Linkedin Pulse

Linkedin Pulse özellikle sektörünüzle ilgili uzmanlığınızı pekiştirmeniz için kullanabileceğiniz en iyi alternatiflerden biridir.

Linkedin Pulse’da blog açmak için Linkedin hesabına ihtiyacınız var. Standart üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra ise Linkedin hesabınızı İngilizce dil seçeneğinde kullanarak Pulse özelliğini aktif edebilirsiniz.

linkedin pulse blog nasıl açılır
Write an article seçeneği ile blog gönderilerinizi oluşturabilirsiniz.

Blog Açma Konuları Ne Olmalıdır?

blog nasıl açılır nasıl para kazanılır

Blog açma konuları ne olmalıdır sorusunun yanıtı sizde saklıdır. Çünkü ne üzerine yazı içeriği üretmek istiyorsanız o konu üzerine blog açmalısınız.

Örneğin: Yemek yapmayı sevenler için yemek tarifleri veya yemeklerle ilgili bir blog açmak mantıklı olabilir. Ama yemek yemeyi seven birisi için ise farklı yemekleri tadarak ve onları yorumlayarak oluşturduğu içeriklerden blog açmak mantıklı olabilir.

Genel olarak kategorilendirmek gerekirse:

 • Otomobil
 • Yemek
 • Eğitim
 • Güzellik, Makyaj veya Moda
 • Oyun
 • Müzik, Film veya Dizi
 • Evcil veya egzotik hayvanlar ile ilgili
 • Bilim, Teknoloji veya Tasarım
 • Spor
 • Seyahat veya Tatil gibi bir çok konuda bloglar açabilirsiniz.

Blog Açmak ve Para Kazanmak

blog açmak ve para kazanmak

Geldik herkesin merak ettiği , blog açmak ve para kazanmak ya da blog açmak para kazandırır mı sorularına.

Cevap: EVET!

Blogtan para kazanmak mümkün ancak bu size de bağlı. Blog açarak para kazanılmıyor elbette, blogunuza düzenli ve gerçekten ilgi çekici içerikler üretmelisiniz.

İlgi çekici içerik üretmek derken demek istediğim, blogunuzdaki içerikleri diğer insanlar da merak ediyor mu? Önemli olan konulardan biri bu.

Peki blog açarak nasıl para kazanılır?

Bloglardan birçok farklı şekilde para kazanabilirsiniz.

Bunlardan ilki reklamlardan para kazanmaktır. Blog sitenizde Google Adsense gibi reklam dağıtıcılarına üye olarak reklam yayınlayabilir ve bu şekilde blogdan para kazanabilirsiniz.

Google Adsense ile nasıl para kazanılır?

Markalar, şirketler blog sitenizde banner reklamlar yayınlamak isteyebilir ve bunun karşılığında ücret talep edebilirsiniz.

Yine markalar veya şirketler ürün tanıtım, inceleme yazısı yayınlamanızı isteyebilir ve bunun için ücret talep edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak satış ortaklığı yöntemiyle ya da bilinen adıyla “affiliate marketing” yöntemiyle para kazanabilirsiniz.

Affiliate marketing yöntemine örnek vermek gerekirse, bir yemek blogu açtınız ve yemek tarifleri paylaşıyorsunuz. Okuyucularınıza kitap satan bir websitesinden size özel verilen bir link sayesinde yemek tarifleri kitabı önerebilirsiniz. Okuyucularınız bu kitaptan aldıklarında size kitabın fiyatı üzerinden belli bir miktar para verilir. Tabi yalnızca kitap olmak zorunda değil, tencere, fırın gibi yine yemek yapmak ile ilgili birçok ürün için affiliate yöntemiyle para kazanabilirsiniz.


Dünya Paylaştıkça Güzelleşir:

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.