Blog Yazılarınızı Optimize Etmenin 6 Yolu

Webional.com: Arama Motoru optimizasyonu nasıl yapılır

Blogunuz varsa, blogunuzun önemini zaten biliyorsunuz. Ancak blog yazılarınızı daha fazla arama motoru dostu yapmak için nasıl optimize edeceğinizi biliyor musunuz?

Gerçek şu ki, birçok blog kullanıcısı bloglarının muazzam pazarlama potansiyelinden yararlanamamaktadır. Aslında, blogger.com tarafından yapılan yeni bir çalışma ile işletmelerin yaklaşık birden fazla bloglara sahip olmasına rağmen, bu blog sahiplerinin bloglarının geçtiğimiz yıl güncellenmediğini gösteriyor!

Webional.com: Websitenizi Arama Motoru için Optimize Etmenin 6 Etkili Yolu

6 Etkili ve Ücretsiz Arama Motoru Optimizasyon İpucu

Şimdi sizlere blogunuzun fark edilmesine yardımcı olacak altı kolay arama motoru optimizasyonu (SEO) ipuçlarından bahsedeceğim.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Sayfa optimizasyonu için anahtar kelime araştırması gereklidir. Herhangi bir konu üzerinde yazdığınız blog yazılarınızda anahtar kelime araştırması yapmadan, yazılarınızı belli başlı arama potansiyeli olan sözcüklerle süslemeden yazıyorsanız arama motoru görünürlüğünüz olması gerekenden düşük olabilir.

Hiç bilmeyenler için kısaca anahtar kelime nedir sorusuna cevap vermem gerekirse; Google’da veya başka bir arama motorunda herhangi bir konu hakkında arama yaparak kullandığımız kelime veya kelime öbekleridir. Örnek olarak “ facebook “ ya da “ facebook reklam verme “ gibi.

Anahtar kelime araştırması yapmak için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak, aylık aranma hacimleri gibi bilgileri öğrenerek blog yazıları için stratejiler geliştirebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması için birçok ücretli ve ücretsiz araç var.

Bunlardan bazıları:

Anahtar kelime araştırması için yazmak istediğiniz içerikle ilgili benzer içerikleri de inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Bunu kolayca yapabilmek için wordcounter.net kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinin google aramaları için etkisinin azaldığı hatta olmadığı da söyleniyor ancak, belli kelime veya kelime öbekleriyle blog içeriğinize bir iskelet oluşturmak faydalı olacaktır.

2. Anahtar Kelimenizi Yazınızın Tamamında Kullanın

Değerli, alakalı anahtar kelimelerden birkaçını hedefledikten sonra, onları, insanlar ve içeriğinizi indeksleyen arama motoru tarayıcıları için en fazla etkiye sahip olacakları yere yerleştirmeniz önemlidir.

Bunları aşağıdaki yerlere dahil etmeye çalışın:

 • Başlık
  Başlıklar ve alt başlıklar ( H2 Başlığında anahtar kelimenizi geçirmek faydalıdır.)
  Giriş cümlesi
  Sonuç paragrafı
  Bağlantı metni (sitenizdeki diğer ilgili sayfalara link metni)
  Başlık etiketleri ve meta açıklamaları
  Sayfa URLsi

Dikkatli olun: İçeriğinizi, okunması zor hale gelen çok sayıda anahtar kelime ile doldurma eyleminde bulunmayın. Bu sadece blog takipçilerini rahatsız etmeyecek, ayrıca Google tarafından cezalandırılmanızı sağlayacaktır.

İçeriğin okunulur olması yani kolayca okunabilir ve anlaşılabilir yapıda olması anahtar kelime oranından veya sayısından daha önemlidir.

3. Görselleri optimize edin

Blogunuza bir fotoğraf veya görsel yüklediğinizde, anahtar kelimeyi dosya adına eklediğinizden ve fotoğrafın kısa, anahtar kelime açısından zengin bir açıklamasıyla alternatif metin alanını doldurduğunuzdan emin olun.

Görsel optimizasyonu arama motorları için çok önemlidir. Arama motorları görselleri analiz ederek belli sonuçlara atayamaz bu yüzden görseller için de isimlerinin, url yapılarının, açıklamalarının ve en önemlisi arama motorlarının görselin ne olduğunu anlaması için alt etiket olarak bilinen alternatif metin alanının anahtar kelime yapınızla uyuşması gereklidir.

Ayrıca website hızının düşmemesi için görselleri boyut olarak da optimize etmek gerekir. Bunun için; imagecompressor.com veya blogunuz WordPress içinde bulunuyorsa Smush gibi eklentiler kullanabilirsiniz.

4. Kaliteli Bağlantılar Verin

Blog yazınızdaki başka bir blog yazarı veya makaleden söz ettiğinizde, yazdığınız bilgilere bir bağlantı ekleyin. Sadece iyi bloglama açısından değil, aynı zamanda şanslı olursanız sizde kendinize bir link alabilirsiniz. Kaliteli bağlantılar, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak isteyen herhangi bir site için değerli bir araçtır.

Google, ilk algoritmasını PageRank Algoritması üzerine kurmuştur. Bu algoritma bir websitesinin en fazla değerli bağlantıyı alan olarak sıralamasını sağlıyordu. Her ne kadar zamanla bu algoritma yetersiz kalıp, yeni ve gelişmiş algoritmalar geliştirilmiş olsa da hala websiteleri arasındaki link çıkışları ciddi bir değere sahiptir. Bu yüzden websiteniz içerinizdeki her içerikte hem site içi hem site dışı bağlantılar vermek faydalı olacaktır.

5. Blogunuza Abone Edinin

Göze çarpan şekilde yerleştirilmiş RSS veya Feed Abonelik Butonlarını dahil edin ve görüntüleyenlere mümkün olduğunda e-posta yoluyla yayınlarınıza abone olma olanağı sunun. Bu, blog takipçilerinizin sitenizi yeni içerik için düzenli olarak kontrol etmek zorunda kalmadan en son gönderilerinizi anında bildirmesini sağlar.

6. Sosyal Medya Kullanın

Küçük bir işletme olarak, blog olarak veya büyük bir işletme olarak potansiyel ve mevcut müşterilerle ya da okuyucularla bağlantı oluşturmak için Facebook, Twitter, Google+, Instagram veya diğer sosyal medya sitelerini kullanıyor olabilirsiniz. Daha fazla web içeriği için neden blog içeriğinizi bu sitelerde tanıtmıyorsunuz? Hootsuite gibi ücretsiz programlar, sadece birkaç tıklamayla tüm sosyal medya sayfalarınızda en yeni blog yayınınıza bağlantı göndermenizi kolaylaştırır. Gönderilerinizi önceden bile planlayabilirsiniz! Ayrıca WordPress üzerinde bir website barındırıyorsanız içerikleriniz yayınlandığı anda tüm sosyal medya hesaplarınızda aynı anda paylaşım yapabilecek eklentiler de mevcuttur.

Sosyal medya sitelerinin sayfa dışı seo için önemli bir yeri vardır. Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarını iyi planlamalısınız. Etkili sosyal medya pazarlama teknikleri yazısına gözatabilirsiniz.

Facebook ve Facebook pazarlaması hakkında detaylı bilgiler paylaştığım Facebook Piksel Nedir ve Nasıl Kurulur, Facebook Reklam Modelleri Nelerdir? Yazılarına göz atarak en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Facebook ve facebook pazalaması ile ilgili detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Bu basit SEO ipuçlarını takip ederek, SERPS‘deki daha yüksek sıralama, artan web trafiğini ve daha yüksek müşteri dönüşüm oranlarını takip edebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu için başlangıçta faydalanabileceğiniz ücretsiz kaynaklar ve ücretsiz eklentiler dahil olmak üzere anahtar kelime araştırması gibi konular hakkında bilgi verdim. Arama motorlarının sitenizi daha hızlı tanımlayabilmesi için webmaster araçlarından faydalanmanız da gerekmektedir. Bu araçlar sayesinde de geliştirmeler ve iyileştirmeler yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Google için Search Console, Yandex için Yandex Webmaster, Bing için Bing Webmaster Tools kullanmalısınız.