Çanakkale Savaşı: Asla Unutulmaması Gereken Türk Destanı

4 dakikada okunabilir


Çanakkale Savaşı, Türk milletinin destan yazdığı tarihi olaylardan biridir. Çanakkale Savaşı tarihi asla unutulmaz. 1915 ile 1916 yılları arasında gerçekleşen bu büyük savaş, Osmanlı devleti ile İtilaf devletleri arasında yaşanmıştır. Gelibolu’da yaşanan bu savaşta, Türk milleti hem karadan, hem de denizden düşman güçlerine meydan okumuştur.

I. Dünya savaşı ile birlikte Osmanlı topraklarını tek tek kaybetmeye başlamış ve Rumeli gibi önemli topraklarını düşman güçlerine kaptırmıştır. 1912 ile 1913 yılları arasında yaşanan ve kaybedilen Balkan savaşları ile birlikte Bulgarların İstanbul’u hedef alması Türk milletinin sabrını zorlayan son damlalar olmuştur.

Çanakkale Savaşı Nedenleri

Çanakkale Savaşı’nın asıl sebebi hasta adam olarak nitelendirilen Osmanlı’yı parçalamak ve paylaşmaktır. 

Ayrıca diğer Çanakkale savaşı nedenleri şöyledir;

  • İstanbul’u ele geçirmek, yalnızca Bulgarların hedefi değildi. İngiliz ve Fransızlar da İstanbul kapılarını zorlamak için ilk hedef Çanakkale’ye göz dikti,
  • Osmanlı Afrika’daki önemli toprağı olan Trablusgarp ve Bingazi’yi kaybetmiş, İtalya bu topraklarda hakimiyet elde etmiştir,
  • Anadolu topraklarında var olan petrol kaynaklarının, İtilaf devletlerinin iştahını kabartması,
  • Müttefik Almanya’nın savaşı kazanacağına yönelik genel bir inanış,
  • İtilaf devletlerinin, boğazları kullanmak sureti ile Rusya’ya cephane taşımak istemesi ve bu durumun boğazların güvenliğini tehlikeye sokması,

Tüm bunlar, zaten yorgun ve tükenmek üzere olan Osmanlı devletinin sabrını zorlayan son hamleler oldu.

Çanakkale Savaşı Ne Zaman Nasıl Başladı?

çanakkale savaşı türk askerleri

Çanakkale Savaşı ne zaman nasıl başladı?

Şöyle ki, Fransa ve Birleşik Krallığa ait savaş gemileri, ilk kez 1915 yılının şubat ayında Çanakkale boğazına yanaşmıştır. Ufak çaplı saldırıların başladığı bu olayı, Mart 18’deki ilk büyük saldırı takip etti. Ancak bu saldırıya hazırlıklı olan Türk ordusu, düşman donanmayı büyük bir hezimete uğrattı.

Donanma hezimetinin ardından, kara yolu ile Çanakkale’yi geçmeyi planlayan düşman orduları, 25 Nisan tarihinde, Gelibolu yarımadasının 5 farklı noktasında karaya çıkmıştır. İngiliz ve Fransız askerlerinden oluşan işgalci ordular, Türk askeri ile Seddülbahir ve Arıburnu’nda kıran kırana bir savaşa başlamış, ancak Türk ordusunun karşısında karada da başarılı olamamıştır.

İşgalci ordular 6 ağustos günü yeniden, Anzak destekli bir çıkarma başlatmıştır. Bu çıkarma aslında 1. Anafartalar Muharebesi’nin de başlangıcı olmuş ve Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, Türk milletinin destan yazmasını sağlamıştır. 

2. Anafartalar Muharebesi ise hemen ertesi gün, yine Mustafa Kemal öncülüğünde gerçekleşmiş ve Anzakların yenilgisi ile son bulmuştur. Bu iki önemli muharebenin ardından, 1915 yılının aralık ayına kadar devam eden işgal girişimcileri de başarısızlıkla sonuçlanınca, İşgal kuvvetleri bu tarihte geri çekilmek durumunda kalmıştır.

Çanakkale Savaşı Türkiye Tarafları Hangi Ülkelerdir?

Çanakkale Savaşı yalnızca Osmanlı Devleti ve Fransa, İngiltere arasında yapılmadı. Aslında savaşta Alman ordularının yanı sıra, Avusturya ve Yeni Zelanda orduları, Kanada orduları ve Hint Orduları da yer aldı. Ancak Osmanlı Devleti tarafında yer alan Almanya, eğitimli komutanlarını Türk birliklerinin başına yönlendirmiştir.

Çanakkale Savaşı Türkiye tarafları hangi ülkelerdir sorusunun, 1. Dünya savaşı gibi resmi taraflı bir açıklaması yoktur.

Çanakkale Savaşı Kimlerle Yapıldı? Çanakkale Savaşı kimlerle yapıldı?

Taraflar hakkında bilgi edinmemize de yardımcı olmaktadır. Çanakkale savaşları Osmanlı devleti ile Fransa ve Birleşik Krallık arasında gerçekleşmiş olup, savaşa daha sonra Avusturya, Yeni Zelanda, Kanada ve Hindistan müdahil olmuştur. Aslında Anzak askeri birlikleri bu devletlerin ordularından oluşmaktadır.

Çanakkale Hangi Savaşın Cephesidir

çanakkale savaşı seyit onbaşı

Çanakkale hangi savaşın cephesidir?

Aslında 1. Dünya savaşının cephesidir şeklinde cevap vermek gerekir. Hatta Çanakkale cephesi, 1. Dünya savaşında, Türk milletinin galip geldiği tek cephedir. Bu savaşın galibiyetinin getirdiği bazı sonuçlar bulunmaktadır. İşte adına türküler yakılan, destanlar yazılan

Çanakkale Savaşı Sonuçları

Çanakkale muharebeleri aslında Türk’ün gücünün dünyanın gördüğü savaşlardır. İşte başta itilaf devletleri olmak üzere tüm dünya için de önem arz eden Çanakkale savaşı sonuçları;

  • Önemli sonuçlarından bir tanesi, 1. Dünya savaşının süresinin uzamasıdır,
  • Hem işgal orduları, hem de Türk askerleri olmak üzere, yarım milyon insan yaşamını yitirmiştir,
  • Boğazları geçemeyen işgal orduları Rusya’ya yardım götürememiş ve Rusya’daki çarlık sistemi yıkılmış, yerine komünistler geçmiştir,
  • Bulgaristan İttifak devletlerine katıldı,
  • Mustafa Kemal Atatürk, tarihe adı altın harfler ile kazınan bir lider oldu,

Çanakkale Savaşı Ne Kadar Sürdü? 

Çanakkale savaşı ne kadar sürdü?

1 yıl demek mümkündür. Ancak Çanakkale devam eden 1. Dünya savaşı ve beraberinde gelecek 2. Dünya savaşı arasında yaşanmış, Türk milletinin destansı öyküsüdür demek daha doğru olacaktır.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

1 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.