Kategoriler: Girişimcilik

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin hayalini süsleyen bir ünvandır.

Evet bunları zaten biliyoruz, görüyoruz, duyuyoruz ama CEO nedir? CEO Ne demek veya CEO’nun açılımı nedir gibi sorular hepimizin aklına geliyordur. İşte bu yazıda detaylıca CEO ünvanının ne iş yaptığını ve özelliklerini anlatacağız.

Havalı bir ünvan gibi gözükse de aslında o kadar kolay bir iş olmadığını da göreceksiniz. 🙂

CEO Ne Demek? Açılımı Nedir?

CEO, girişte söylediğim gibi İngilizce bir kısaltmadır. CEO açılımı, Chief Executive Officer kelimeleridir.

Chief Executive Officer ünvanının Türkçe’deki karşılığı ise İcra Kurulu Başkanı demektir.

İcra kurulu; Şirketin tepe yöneticilerinin bulunduğu ve yönetim kuruluna karşı raporlama zorunlulukları bulunan, tüm alt departmanların grup başkanlarının bulunduğu kurmaylar takımıdır.”

İngilizce kelimelerinin anlamına bakacak olursak eğer:

  • Chief: En üst rütbeli, şef, amir gibi anlamlara gelir.
  • Executive: Yönetici, idareci veya icra gibi anlamlara gelir.
  • Officer: Memur, çalışan gibi anlamlara gelir.

Yani CEO, bir şirketteki en üst yönetici pozisyonudur diyebiliriz. Ancak yönetim kuruluna karşı sorumluluğu bulunur ve CEO her zaman şirketin sahibi veya kurucusu olmayabilir.

CEO görevinin yanında diğer departmanlardaki en üst rütbeli yöneticilere de CFO, CMO, COO gibi ünvanlar verilir. Bunlardan kısaca, pazarlama, finans ve işletme yöneticileridir.

  • CFO Açılımı: Chief Financial Officer > Finans Yöneticisi
  • CMO Açılımı: Chief Marketing Officer > Pazarlama Yöneticisi
  • COO Açılımı: Chief Operating Officer > İşletme Yöneticisi

CEO için tüm bu departmanların da en üst yöneticilerinin yöneticisi diyebiliriz.

CEO Nedir Ne İş Yapar?

Buraya kadar anlattıklarımla CEO nedir sorusuna bir cevap verdiğimi düşünüyorum. Ancak önemli olan CEO ne iş yapar sorusunun cevabıdır.

Özellikle CEO ve genel müdür kavramları da birbirine karıştırılıyor. Aynı mevki olduğu düşünülüyor. Aslında küçük şirketler için doğru olabilen bir kavram, çünkü 10 ile 50 kişilik çalışana sahip şirketlerde genel müdür ve CEO pozisyonlarına ayrı ayrı gerek duyulmayabilir.

Sonuçta CEO, bir şirketin en üst düzey yöneticisi ve yönetim kuruluna karşı sorumlu olan kişidir. Küçük şirketler için de bu kişi genel müdür ünvanı da taşıyabilir.

Aslında CEO’nun yaptığı iş ve görevleri için çeşitli farklı fikirler de bulunuyor, mesela halka açık olmayan şirketlerdeki en üst düzey yöneticilere CEO ünvanı uygun olmaz gibi.

Bunlardan bağımsız olarak düşünürsek CEO, yönetim kurulunun şirketin günlük sorumluluklarında yönetime atadığı kişidir diyebiliriz. Çünkü yönetim kurulunun bu görevlerle ilgilenmesi işleyiş açısından mantıklı ve sağlıklı değildir.

Şirketin gidişatı ile ilgili yönetim kurulunca belirlenen hedeflerine ulaşmayı sağlayacak, bu yolda planlamalar ve liderlik yapacak, stratejiler geliştirecek kişiler CEO’lardır.

CEO Nasıl Olunur?

CEO nasıl olunur sorusu belki de ünlü CEO’lara bakıldığında bir şirket kurarak olunur gibi anlaşılabilir. Ama durum böyle değildir. Kendi şirketiniz CEO’su olabileceğiniz gibi kendi kurmadığınız ve çalıştığınız bir şirkette de CEO pozisyonuna yükselebilirsiniz.

Hatta burada girişimciler için bir not düşmek istiyorum… Eğer şirketinizi ve ekibinizi sizden daha iyi yönetecek kişiler bulabilirseniz CEO’luk görevini hiç düşünmeden onlara bırakın. Girişimci olabilir ama iyi bir CEO olamayabilirsiniz her zaman. Şirketin sizin yönetiminizde kötüye gittiğini düşünüyorsanız iyi bir CEO göreve getirmek en mantıklı çözüm olacaktır. Tüm şirketler de böyle yapar.

Örnek vermem gerekirse, şu an Microsoft ve Google gibi şirketlerin CEO’ları kurucuları değillerdir.

Burada yine çok merak edilen konulardan birine değinmek istiyorum: Founder ne demek? Sanıyorum CEO ünvanı ile Founder ünvanını yine ünlü CEO’lardan dolayı aynı sananlar olabiliyor.

Founder, yine İngilizce bir kelime olup Kurucu demektir. Yani bir şirketin kurucusunun taşıdığı ünvandır. Dediğim gibi bu kişi her zaman CEO olmak zorunda değilir.

Burada yine kısa bir açıklama ile Co-Founder ne demek diye bir araştırma yapacak olursanız da şirketi kuran kişi sayısı 1’den çoksa kuruculara Co-Founder denilir. Başındaki “Co-” eki ortak anlamına gelmektedir. Zaten buradan aslında kurucuların CEO olma zorunluluğu olmadığını anlayabiliriz.

  • Dünyaca ünlü Türk CEO’lardan Hamdi Ulukaya ve Girişimi hakkındaki yazımızı da okumayı unutmayın. Ayrıca bu yazıda Hamdi Ulukaya’nın “Anti-CEO Playbook” adlı TED konuşmasının da videosu bulunuyor.
CEO olmak için nasıl özellikler gerekir?

CEO olmak her sektör için farklı özelliklere sahip olmanızı gerektirir. O sektörün dinamiklerine, gelişimine ve trendlerine hakim olmanız, bunları da kendi işiniz ve stratejileriniz için uygulayabilmeniz gerekir.

CEO okunuşu nasıl?

CEO, yazıda da anlattığımız gibi İngilizce bir kısaltma olduğu için doğru okunuşu İngilizce harf sesleriyle söylenmesidir. Yani “Si-i-o” şeklindedir.

CEO olmak için hangi üniversite bölümü tercih edilmelidir?

CEO olmak yönetici olmaktır diye düşünürsek herhangi bir üniversite bölümüne bağımsız bir şekilde iş yönetebilme kabiliyetinizle sahip olabileceğiniz bir kariyerdir.

CEO maaşları ne kadar?

CEO maaşları için net bir rakam söylemek mümkün değildir. Küçük şirkette CEO maaşları ile büyük şirketlerin CEO maaşları arasında uçurum olabileceği gibi CEO ünvanına sahip kişiler genelde bir şirketteki en yüksek maaşı alan kişilerdir.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Paylaş

Son Yazılar

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.

1 ay önce

En İyi Uzay Filmleri Listesi: Uzay Konusunu Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Uzay filmleri birçok kişinin izlemekten keyif aldığı türlerdendir. Ben de en sevdiğim filmler diye bir liste hazırlasam kesinlikle bir kaç…

3 ay önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

3 ay önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

3 ay önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

3 ay önce

Apple iPhone 11 Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nasıl? Alınır mı?

10 Eylül 2019'da Steve Jobs Theater binasında yapılan Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPhone modelleri arasında en çok merak edilenlerden olan…

3 ay önce