Herkes bilgisayarının ilk gün olduğu gibi hızlı çalışmasını ister. Bu yüzden çoğu kullanıcı bilgisayarının zarar görmemesi için belli başlı kurallara dikkat eder. Yine de bir süre sonra cihazımız yavaşlamaya ve eskisi kadar iyi çalışmamaya başlar.

Günümüzde dış dünyaya açılmanızın en etkili yollarından biri olan dizüstü bilgisayarınız, performans kaybı yaşadıysa hatayı öncelikle kendinizde aramalısınız.

Bilgisayarınız sonsuza kadar iyi durumda kalmayacak olsa da, bu yazımızda belirteceğimiz kurallara uyarak dizüstü bilgisayarınızdan en iyi verimi alabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarınızı Kumaş Yüzeylere Bırakmayın 

Bilgisayarınızı kumaş yüzeylere bıraktığınızda donanımlar tozlanmaya ve bu tozlar nedeniyle eskisi kadar sağlıklı çalışmamaya başlar. Bunun sebebi tozların, cihaz içindeki hava döngüsünü kötü yönde etkilenmesi ve cihazın ısınmasına yol açmasıdır.

Bir bilgisayara zarar veren şeylerden en önemlisi uzun süreli ısınmalardır. Cihazınızın sıcaklığı uzun süre üst sevilerde kaldığında; işlemci, fanlar ve batarya zarar görmeye başlar. Bu da donanımlarınızın zamanla daha yavaş ve verimsiz çalışmasına yol açar.

Bu yüzden cihazınızı kumaş ve tozlu yüzeylerde kullanmamaya özen gösterin. 

Pilinizin Ömrünü Tüketecek Alışkanlıklardan Kaçının 

Dizüstü bilgisayarlar sürekli fişte kullanıldığında, pil ömrü kısa sürede tükenebilmektedir. Bunun sebebi herhangi bir önlem alınmadığında pilin sürekli azalıp tekrar şarj olmasıdır.

Bu durumun önüne geçmek için ise cihazınızın güç seçeneklerinden ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu sayede piliniz sadece belli seviyenin altına düştüğünde şarj olur  ve daha uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışır. 

Cihazınızı Güvenli Bir Şekilde Taşıyın  

laptop kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Dizüstü bilgisayarınızı her zaman kendi çantası ile birlikte taşımalısınız. Bunun sebebi, bu tür cihazlar için özel olarak tasarlanmış çantaların; bilgisayarınızı en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmasıdır.

Çoğu çanta modelinde, bilgisayarınızı darbelerden ve sarsıntılardan koruyacak eklentiler bulunmaktadır.

Bunun yanında, taşıma durumunda hava akışının olmadığı bir ortamda bulunacağı için bilgisayarınızı kapatmalısınız.  

Cihazınızı Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Tutun 

laptop kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Dizüstü bilgisayarlar yapıları itibariyle tüm donanımların yan yana bulunduğu cihazlardır. Bu yüzden cihazınızın üstüne yada klavyenize döktüğünüz bir içecek; bilgisayarın hayati donanımlarına kolayca ulaşabilir.

Ayrıca yiyecek kırıntıları da klavyenizin eskisi kadar sağlıklı çalışmamasına ve bilgisayarınızın hava akışının bozulmasına neden olabilir. 

Cihazınıza Düzenli Olarak Bakım Yapın 

Dizüstü bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için en önemli adımlardan biri de düzenli olarak bakım yapmanızdır.

Kir ve tozdan dolayı hava girişlerinin tıkanması, fanların eskisi kadar iyi çalışmaması sonucu anakartın ısınması gibi problemler belli periyotlar halinde yapılan bakım ile önlenebilir.

Bunun yanında sisteminizin eskisi kadar iyi çalışmadığını düşünüyorsanız, bilgisayarınızı sıfırlamanız da cihazınızın eski performansına kavuşmasına yardımcı olabilir. 

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle