Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Dijital pazarlama, bireylerin veya işletmelerin internet araçlarını kullanarak ürün veya hizmetlerini internetteki potansiyel müşterilerine ulaştırmaları için yapılan pazarlama faaliyetleridir.

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmadaki doğru hedefleme, yeniden pazarlama ve pazarını genişletecek doğru hedef kitlelere ulaşma gibi kolaylıklar sunduğu için geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha etkili bir hale geliyor.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

İnternet ile ilgili olan ve internet kullanıcısı olan her alanda dijital pazarlama yöntemleri kullanılabilir.

Bunlar:

  • Arama Motorları: SEO – Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM – Search Engine Marketing (Arama Motoru Pazarlaması)
  • İçerik pazarlaması: Content Marketing – Blog siteleri, içerik siteleri, makale ve haber sitelerinde kullanılabilir.
  • Influencer Pazarlaması: Fenomenler veya belli bir hedef kitleyi etkileme gücü bulunan kişiler.
  • Sosyal Medya Pazarlaması: Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest gibi uygulamalar kullanılarak yapılan pazarlama.
  • E-mail Pazarlaması: E-mail pazarlaması ile müşterilerle ya da potansiyel müşterilerle iletişim kurarak dijital pazarlama faaliyetleri yürütülür.
  • Affiliate Marketing: Satış ortaklığı ile yapılan dijital pazarlama faaliyetleri.
  • Bilgisayar ve mobil oyunlar ile yapılan pazarlama yöntemleri
  • Video içerikler üretilen uygulama ve web siteleri

Kısacası internette içerik üretilen ve paylaşılan her alanda dijital pazarlama faaliyeti yürütmek mümkündür.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkları

Geleneksel pazarlama yöntemleri, genellikle tek yönlüdür diyebiliriz. Bunun sebebi pazarlama geri dönüşü için sağlıklı ve net veriler ortaya koyamaz. Pazarlama sonrası oluşan ilgiden bir takım veriler oluşsa da hedef kitlenin doğru belirlenmesi mümkün değildir. Ayrıca hedef kitlenin isteklerini ve dileklerini öğrenmek çok zordur.

Dijital pazarlamada ise, hedef kitleyi doğru tanımlamak önemlidir ve daha kolaydır. Ürün hakkında şikayet, istek veya dilekleri yine dijital araçlarla ve analizlerle anlamak, yorumlamak mümkündür.

Dijital pazarlamada yatırımın geri dönüşünü basit analitik araçlarıyla rahatlıkla ölçümleyebilirsiniz. Karşılıklı etkileşim vardır bu yüzden çift yönlü kavramını daha doğru şekilde karşılar.

Dijital pazarlama nispeten daha ucuzdur bu yüzden çokça test yapmaya ve doğru reklam modelini bulmaya elverişlidir.

Gelenek pazarlama yöntemleri çok daha pahalıdır bu yüzden test kriterlerinizi optimum seviyeye veya minimum seviyeye düşürmeniz gerekir.

Dijital Pazarlama Türleri

Dijital pazarlama türleri yukarıda söylediğim gibi çok farklı kanallarla yapılabilir. En uygunu ise öncelikle işletme veya ürünün stratejisi ile uyumlu olanıdır.

Bununla birlikte hedef kitlenizin daha yoğunlukta olduğu ve bütçe planlamanıza en uygun dijital pazarlama türleri seçilmelidir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması (Content Marketing) satış odaklı düşünülmeden, müşterileriniz veya potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz içerik üretimi ve yayınlanmasıdır.

İçerik pazarlaması, işletme web siteniz, blogunuz ya da içerik pazarlamasına uygun kanallardan yapılabilir.

İçerik pazarlaması ilk olarak satış hedefli olmasa da daha sadık bir müşteri kitlesi edinmek için en önemli ve verimli yöntemlerdendir. Ayrıca uzun süre geçerliliğini koruması da mümkündür.

E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması eski dijital pazarlama yöntemlerindendir. Özellikle e-ticaret siteleri için iyi organize edilmiş e-mail pazarlaması otomasyonlarıyla yeniden pazarlama ve sepetten dönen potansiyel müşterileri kazanma açısından çok önemlidir.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması yani SEM (search engine marketing) ile websitenizin ya da ürün sayfanızın, arama sonuçlarına cevap vermeye başlamasında yardımcı olur.

dijital pazarlama nedir arama motoru pazarlaması

Örneğin: Kol saati almak isteyen birisi Google’da ” kol saati ” araması yaptığında çıkacak sonuçlardan bazıları buraya reklam verenlerindir. Eğer kol saati satan bir e-ticaret sitesiyseniz bu anahtar kelimelere reklam vererek siz de Google’da kol saati arayan kişilere erişebilirsiniz.

SEM için iyi araştırma yapılması, doğru hedeflemeler, anahtar kelime analizleri ve optimizasyon yapılmalıdır. SEO’ya göre daha maliyetlidir ancak hızlı sonuç almak için etkilidir.

Google’da reklam vermek için Google Adwords yeni adıyla Google Ads ve Google Marketing Platformunu kullanmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın en önemli, en çok uğraşı gerektiren ve yatırım dönüşü en yüksek olan yöntemlerinden diyebiliriz.

SEO yani arama motoru optimizasyonu sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için yapılan optimizasyon çalışmalarına denir.

SEO çalışmalarında site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere çalışmalar yapılır. Özellikle site dışı SEO çalışmaları aslında diğer dijital pazarlama türlerinde yapılan çalışmaları da kapsar. Sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, influencer pazarlaması, SEM gibi hepsiyle bütünsel bir çalışma diyebiliriz.

Süreklilik sağlamak açısından SEO çok önemlidir. Aksi takdirde maliyeti yüksek diğer pazarlama yöntemlerini sürekli kullanmak gerekir. SEOnun en önemli noktası ise kalıcılık açısından diğerlerine göre çok daha uzun süreli kalıcıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya uygulamalarında yapılan tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerine denir.

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarında işletmenizle ilgili yaptığınız tüm çalışmalardır.

Sosyal medya pazarlamasında hedef kitleye ulaşmak nispeten daha kolaydır. Çünkü bu uygulamalar kullanıcıları ilgi alanları, demografik yapıları ve çevrimiçi davranışlarına göre gruplandırır. Bu sayede reklam verenlerin doğru hedef kitlelere kısa yoldan ulaşmasını sağlamaya çalışırlar.

Sosyal medya uygulamalarının kullanımı gün geçtikçe artıyor, özellikle Facebook, Instagram ile birlikte büyük 2 milyardan fazla internet kullanıcısına hitap ediyor.

Bu yüzden sosyal medya pazarlaması da dijital pazarlama yöntemleri arasında çok değerli bir hale geliyor. ( Bkz: Facebook Reklam verme – detaylı anlatım)

Influencer Marketing

Influencer marketing ile ilgili detaylı bilgi ve Facebook Pikselleri ve influencer pazarlaması arasındaki ilişkiyi öğrenmek için linkteki içeriğe göz atın.

İşletmeler için En Uygun Yöntem Hangisi?

dijital pazarlama nedir

İşletmeler için en uygun yöntem belirlenirken müşteri hedef kitlenizi çok iyi belirlemeniz, tanımlamanız gerekir. Buna göre hangi dijital medya araçlarını kullandıkları analiz edilerek, pazarlama faaliyetlerinizi o kanalda yoğunlaştırabilirsiniz.

Yeni bir işletmeyseniz öncelikle hedef kitlenizi bu dijital platformlarda bulmanız gerekir. Bunun için tüm kanallardan ortak bir çalışma başlatıp daha sonra bu çalışmalara en çok karşılık bulduğunuz dijital pazarlama kanallarını belirleyerek optimize etmeye çalışabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya pazarlaması, artık günümüzde neredeyse herkesin kullandığı mecralar olduğu için her işletme için geçerli dijital pazarlama yöntemlerindendir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı