E-ticaretİnternet

Bilmeniz Gereken Dropshipping İpuçları

Dropshipping stok maliyeti olmayan stoksuz e-ticaret iş modelidir. Ürün üreticisi pazarlama ve diğer maliyetlerini düşürmek için bu şekilde bir iş modeli uygular. Bu içerikte başarılı olmanıza yardımcı olacak dropshipping ipuçlarını öğreneceksiniz. 

Dropshipping Nedir?

Dropshipping başlangıçta ürün sermayesi ve ürün depolama maliyetleri gerektirmeyen stoksuz e-ticaret modelidir. Satış yaptığınız zaman tedarikçiniz ürünleri doğrudan müşteriye gönderir ve herhangi bir depolama, nakliye süreçlerine sizi dahil etmez.

Dropshipping nedir içeriğini inceleyip daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Dropshipping Yapmalısınız?

Dropshipping girişimci olmak isteyenler için mükemmel bir başlangıç olabilir. Çünkü birçok iş modeline göre düşük riskli, düşük maliyetli ve ölçeklenebilirdir.

Düşük Risk: Sadece sattığınız ürün için tedarikçinize ödeme yaparsınız. Toplu şekilde ürün alışverişi yapıp depolamanıza gerek yoktur.

Düşük Maliyet: Dropshipping genelde Çin’den gönderilen ürünlerle yapıldığı için maliyeti düşüktür. Ürün maliyetleri düşük olduğu için, fiyatlarınızı piyasa değerine göre ayarlayıp karlı bir iş yapabilirsiniz.

Kolay Başlangıç: Özellikle Shopify’da bir e-ticaret sitesi kurup dropshipping yapmak isterseniz birkaç saat içinde ürünleri hızlıca yükleyip satış yapmak için hazır hale gelirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Dropshipping İpuçları

dropshipping ipuçları

1.Pazarlamaya Odaklanın

Dropshipping mağazanızı kurduktan sonra sipariş kontrolü, ürün ekleme gibi süreçler otomatik ve kısa süreli hale gelir. Bu sayede pazarlama ve markalaşma çalışmalarınız için daha çok zamanınız kalır.

Reklamları yönetmeyi, müşteri dönüşümlerini ve site trafiğinizi arttırmaya yönelik çalışmalarınızı planlamanız ve uygulamanız için vaktiniz olur. Zaten dropshipping için en önemli süreçler bunlar diyebiliriz.

Sosyal medya reklamları ve arama motoru optimizasyonu (SEO) e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekmek için önemlidir. Çoğu e-ticaret sitesinin dönüşüm oranı %1-2 civarındadır. 100’den az ziyaretçiniz oluyorsa muhtemelen satış yapamayacaksınız ya da çok az satış yapabileceksiniz demektir.

Birçok e-ticaret sitesi kısa sürede sonuç almak için reklamları kullanır ama SEO aramalarda ön plana çıkmanızı sağladığı için uzun vadeli planlarda daha etkili sonuçlar verir.

Blog içerikleri oluşturmak, ürün sayfalarını optimize etmek, site hızınızı arttırmak reklam maliyetlerini düşürerek arama sonuçlarından hedef kitle oluşturmanızı sağlar.

2.İlgi Çekici Teklifler Oluşturun

İlgi çekici teklifler oluşturmak önemli bir dropshipping ipucudur. Satışları artırmanız ve ölçeklendirebilmeniz için müşterilere onların faydasına olacak teklifler sunun.

Satmak istediğiniz ürünle ilgili indirim teklifi, promosyon ürün, mail listesine abone olanlara ek indirimler gibi farklı ve müşterilerin hoşlanacağı teklifler oluşturun.

3.Ürünlerinizi En Düşük Fiyattan Satmaya Çalışmayın

Çin’den dropshipping yapıyorsanız zaten Aliexpress üzerindeki fiyatlar toptan fiyatlarına nispeten yakındır. Bu şekilde ürünleri piyasa değerinden satıp kar elde edebilmeniz için yeterlidir. Günün sonunda bu işten kar etmeniz gerekir.

Rakip e-ticaret siteleri fiyatlarını düşürseler dahi arada çok büyük fiyat farkı oluşmamışsa fiyatlarınızı düşürmeyin. Tabi bu her zaman geçerli değildir, tedarikçiniz ile anlaşıp ürün maliyetinizi düşürürseniz satış fiyatınızı da düşürebilirsiniz.

4.Tedarikçilerinizi Doğru Seçin

Dropshippin için en önemli konulardan bir diğeri tedarikçileri doğru seçmektir. Bu konuyla ilgili özellikle Aliexpress’te tedarikçi nasıl seçilir ve genel anlamda tedarikçilerle nasıl bağlantı kurmalısınız gibi konuları öğreneceğiniz Dropshipping İçin Tedarikçi Nasıl Seçilir içeriğini iyice okuyun.

5.Genel ve Niş Mağaza Seçimi

Dropshipping’e yeni başlayanlar doğru niş pazarı bulmak için ilk önce genel bir e-ticaret sitesi açarak başlarlar. Bu etkili ve kar sağlayacak ürün ve pazarı bulmak için uygulanabilir bir stratejidir.

Dropshipping’te başarılı mağaza modelleri genelde niş mağazalardır, genel mağazaların amacı başlangıç mağazası oluşturmaktır.

Eğer daha önceden detaylı bir araştırma yapmış ve iş fikrinizi doğru oluşturmuşsanız niş mağaza açmayı tercih etmelisiniz. Niş e-ticaret sitesinin avantajı doğrudan doğru hedef kitleyi bulmaya yönelik çalışmalar yapmanızı sağlar.

Niş bir e-ticaret sitesi için büyüme hedefiniz genel mağaza yönünde ise markanızı genel bir isim belirleyebilirsiniz. Bu sayede tek bir nişten başlayıp diğer kategorilere de geçiş yaparken yeni bir markalaşma ve e-ticaret sitesi açma sürecine girmenize gerek kalmaz.

Sonuçta dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon kitap nişiyle başlamış ancak şu an her kategoriden ürün satışı yapan bir iş modeline evrilmiştir.

6.Müşteri Hizmeti Deneyimini Yükseltin

Dropshipping için en önemli konulardan birisi müşteri hizmetidir. Ürünleri neredeyse hiç görmediğiniz için paketleme ve kargolama aşamalarında bulunmadığınız için müşteri hizmeti deneyimini çok yüksek seviyelerde tutmalısınız.

Müşteri hizmeti deneyimi markanıza ve sitenize olan güveni de artıracağı için çok önemlidir. Ayrıca rakiplerinizden ayrılmanızda etkili olur.

Herhangi bir müşteri sorusuna en geç 24 saat içinde dönüş yapmalısınız. (Daha hızlı olduğu zaman daha etkili olacaktır.)

Daha önce alışveriş yapmış müşterilerinize ekstra kampanyalar ve özel indirimler uygulayın.

Blog içeriklerinizi e-posta pazarlaması ile müşterilerinize haftalık olarak gönderin ve onlarla etkileşim kurmaya devam edin. (Sadece ürün indirim ve kampanya bültenleri göndermeyin.)

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı