E-ticaretİnternet

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır? Her Şeyi Öğrenin

Dropshipping, kısaca stoksuz e-ticaret iş modelidir.

Yani hiçbir ürünün stoğunu tutmak zorunda değilsiniz. Tedarikçi ya da üretici ile müşteri arasında bir kanal (aracı) olarak internetten e-ticaret sitesi kurup satış yapmaktır.

Ürünü sergileyip satış yaptıktan sonra, tedarikçinize sizin müşterinizin isim, soyisim, e-mail adresi, adresi gibi bilgilerini girip ürünü satın alıyorsunuz. Tedarikçi ürünü doğrudan müşterinize gönderiyor. Böylece siz hiç ürün depolama, kargolama gibi maliyetler için harcama yapmıyorsunuz.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapmak için birçok yöntem vardır. Ancak en önemlisi stok tutmasanız bile ne satacağınızı, tedarikçinizi ve satış kanallarınızı belirlemeniz gerekir.

Dropshipping çeşitleri nedir ve bu yöntemlerle internetten üzerinden nasıl para kazanılır?

Shopify Dropshipping Nedir?

Shopify dropshipping en popüler yöntemlerdendir. Bunun sebebi, Shopify dropshipping için tam otomasyon bir yazılım (eklenti) olan Oberlo ile entegre çalışmasıdır.

Oberlo google chrome eklentisiyle Aliexpress’teki sayısız ürünü tek tıklamayla Shopify ile kurduğunuz e-ticaret sitesine aktaran bir uygulamadır. Evet, satmak istediğiniz her ürünü tek tıklamayla kendi e-ticaret sitenize yükleyebilirsiniz. Yaklaşık 500 ürüne kadar tamamen ücretsiz olarak mağazanıza ürün ekleyebilirsiniz.

Oberlo nasıl çalışır ile ilgili video

Oberlo ile yüklediğiniz ürünlerin, görselleri, açıklamaları, özellikleri, fiyat bilgisi, stok durumu gibi tüm bilgileri mağazanıza yüklenir. Ayrıca stoğu tükenmiş ürünleri de otomatik olarak listelemeden çıkarır.

Gelen siparişleri otomatik olarak Aliexpress’teki ürünün tedarikçisinden siparişlerini verip, takip kodu, sipariş numarası, kar-zarar durumu gibi tüm aşamaları otomatik olarak halledebilir.

İşte bu yüzden Shopify dropshipping diğer yöntemlere göre çok daha profesyonel (süreç yönetimi açısından) ve çok daha kolaydır.

Shopify’da sadece Oberlo değil başka uygulamalar ile Amazon’dan ya da Ebay’den dropshipping yapabilirsiniz. Ancak en gelişmiş uygulama Oberlo olduğu için ve ürün fiyatları Aliexpress’te daha cazip olduğu için en çok tercih edilen Oberlo’dur.

Shopify dropshipping yönteminin bir diğer tercih edilme sebebi ise hiçbir kodlama ve yazılım bilgisi olmadan profesyonel e-ticaret sitesi kurmanızı sağlayan bir alt yapıya sahip olmasıdır.

Shopify ile profesyonel e-ticaret sitesi nasıl kurulur yazısını incelemelisiniz. Shopify 14 günlük ücretsiz deneme hesabını rehberimizi takip ederek hemen açın ve kullanmaya başlayın.

Amazon’dan Ebay’e Dropshipping Nedir?

Amazon’da bulunan bir ürünü görselleri ve bilgileriyle birlikte Ebay’de açtığınız bir mağazaya yükleyerek satmaktır. Sipariş aldığınız zaman Amazon’a girerek, ürünün satıcısından ürünü alıp sizden alan müşteriye göndermektir.

Yanlış Anlaşılmasın! Ürünü ilk önce kendimiz almıyoruz! Ürünü satıcıdan alırken kendi müşterimizin bilgilerini (adres, mail adresi, isim gibi.) giriyoruz. Tedarikçi ürünü direkt olarak müşterimize gönderiyor.

Amazon’dan Ebay’e dropshipping yaparken sürekli olarak ürünlerinizin satıcıdaki durumunu kontrol etmeniz gerekir. Satıcınızda tükenen bir ürünün satışını yaparsanız ürünü gönderemeyip iptal etmek durumunda kalırsınız.

Ebay ödemeleri Paypal ile olduğu için Türkiye’den kullanılmıyor ancak bu da yaygın olarak yapılan bir dropshipping modelidir.

Aliexpress’ten Ebay’e Dropshipping Nedir?

Aliexpress’ten Ebay’e dropshipping Amazon’dan olduğu gibidir. Ancak Aliexpress’te bir ürünün binlerce satıcısı olabildiği için ve Aliexpress’teki satıcıların dropshipping ile ürün satışı yapmak istemelerinden dolayı daha kolaydır.

Aliexpress’teki satıcıların %90’ı dropshipping için ürün tedariği sağlıyor. Satmak istediğiniz ürünle ilgili stok durumu, fiyat için pazarlık gibi bilgiler için satıcı ile iletişime geçerseniz gerekli bilgileri sağlayacaktır. Bu yüzden Aliexpress’ten dropshipping yapmak daha güvenli ve stok kontrolü için daha iyi bir çözümdür.

Ebay’deki ürün portföyünü incelediğinizde birçok ürün için “Item Location: China” olarak yazar. Bunlar genelde dropshipping yapan ya da Aliexpress’te de satış yapan mağazalardır.

Aliexpress’ten Amazon’a Dropshipping Nedir?

Aliexpress’teki ürünleri Amazon’da bulunan satıcı hesabından satılmasıdır. Aliexpress’teki ürün bilgileriyle ve Amazon’un istediği bazı bilgiler (ASIN vs.) ile birlikte Amazon mağazanıza yükleyerek satış yapabilirsiniz.

Amazon’da satış yapmak, özellikle dropshipping ile satış yapmak çok kolay değildir. Çünkü Amazon fiyat konusunda katı bir politika izliyor. İstediğiniz kar marjıyla ürünü satmanız imkansız, Amazon diğer benzer ürünlerin fiyatıyla karşılaştırıp bu fiyatlara yakın bir değer belirlemenizi ısrarla istiyor.

Amazon’da da milyonlarca satıcı olduğu için ve bir kısmı zaten Aliexpress veya Alibaba’dan olduğu için çok ucuza satarak rekabet etmenizi zorlaştırıyor.

Amazon’dan Amazon’a Dropshipping Nedir?

Amazon’dan Amazon’a dropshipping bir ülke mağazasından diğer ülke mağazasına satış yapmaktır.

Örneğin; ürünlerinizi Amazon.com adresinden alıp Amazon.ca adresindeki Kanadalı müşterilere satmaktır.

Bu yöntemde eğer tedarikçi ile iletişimde olmazsanız stok problemini çözebilmeniz neredeyse imkansız. Bugün sattığınız ürün o an tedarikçinizde yoksa ve ürünü tedarik edemiyorsanız siparişi iptal edersiniz. Ancak sipariş iptalleri sıklıkla olursa mağaza sağlığınız kötüye gider ve Amazon mağazanızı kapatabilir.

Amazon.com ve Amazon.ca arasındaki dropshipping Amazon.ca’da daha az ürün ve çeşidi bulunduğu için birçok açıdan avantajlı bir yöntem, ancak bunu doğru stratejiler ve stok kontrolüne hakim olarak yapmak gerekir.

Unutmayın! Amazon milyonlarca satıcısı olan ve Dünya’nın en değerli şirketlerinden biridir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise müşteri memnuniyetinin çok yüksek seviyede olmasıdır. Bu yüzden sağlıklı bir mağaza yönetimi yapamazsanız Amazon milyonlarca satıcısı içerisinde sizi kolayca engelleyebilir.

Ek Bilgi: Amazon resmi politikalarında dropshipping ile satış yapmaya izin vermediğini belirtiyor.

Dropshipping Maliyetleri Nedir ve Ne Kadardır?

dropshipping nedir nasıl yapılır maliyeti ne kadar

Dropshipping stoksuz e-ticaret olduğu için maliyetleri çoğu iş veya girişime göre çok daha düşüktür. Ama tamamen maliyetsiz bir iş modeli tabiki değildir. Her iş gibi belli başlı gider kalemleri vardır.

Shopify ile dropshipping yapmak istediğinizde başlangıç paketi olarak 29 dolarlık aylık ödeme planıyla başlayabilirsiniz. Shopify maliyetlerini kodlama bilmeden e-ticaret sitesi yazısından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Amazon, Ebay gibi pazar yerlerinde dropshipping yapmak isterseniz, yine çeşitli aylık planlar ve satış yaptığınızda kesilen bazı komisyon ücretleri vardır.

Bunlar ile ilgili bilgilere Ebay için https://pages.ebay.com/seller-center/index.html ve Amazon için https://sellercentral.amazon.com adreslerinden erişebilirsiniz.


Kendi e-ticaret sitenizden dropshipping yapmak istediğinizde reklam ve pazarlama çalışmaları yapmanız gerekecektir. Bu çalışmalar için de etkili bir pazarlama stratejisi oluşturup bütçe planlaması yapmalısınız. Çoğunlukla tercih edilen Facebook reklamları nasıl verilir ve Facebook reklam maliyetleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Hepsinde ortak olan bir diğer maliyet ise ürünleri satış yapana kadar almanıza gerek yok ama satış yaptığınızda müşterinin ödediği parayı anında çekemeyebilirsiniz.

Bu yüzden paranızı bu sistemlerden çekene kadar ürünler için bir başlangıç maliyeti de vardır. Yani paranızı çekene kadar, hem ürünler için hem de reklamlar için bir bütçeniz olması gerekir.

Sonuç

Dropshipping yöntemleri sadece yukarıdaki örnekle sınırlandırılamaz. Ama yaygın olarak kullanılan dropshipping yöntemleri bunlardır. Sonuçta dropshipping, tedarikçinizin sattığınız ürünleri kargolaması ve müşterinize iletmesidir. Bunu her alanda veya her şekilde yapabilirsiniz.

Dropshipping yapmak çok maliyetli ve zor değildir. Ama her işin olduğu gibi çeşitli zorlukları ve bilinmesi gereken detayları vardır. Eğer bilinçli bir şekilde bu e-ticaret modelini uygulamak isterseniz başarılı olabilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret modeli olduğu için internet üzerinden para kazanmak için ve maliyetleri de nispeten az olduğu için herkes için uygun olabilir. Ama kolay para kazanma yöntemi değildir. Sadece internetten zengin olmak için veya kısa vadeli bir para kazanma yolu değildir.

E-ticaret için farklı bir iş modelidir. Bu yüzden doğru stratejiler, doğru planlamalar, doğru ürün seçmek, doğru reklam ve pazarlama yapmak, aynı zamanda müşteri memnuniyeti de sağlamak gerekir.

Ürün gönderiminden, kargo takibine kadar, hatta iadelere kadar tüm süreçleri iyi yönetebilmek gerekir. Bunları doğru yaptığınızda her işte olabileceği gibi bu işte de başarılı olabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı