Merhabalar, bugün sizlerle dünyadaki en değerli 10 markayı listelediğimiz makalemize hoş geldiniz, bu liste de bilişim ve teknoloji sektörlerinin dünyadaki yerinin oldukça büyük olduğunu göreceğiz.

FACEBOOK

Aralarında en çok aşina olduğunuz sosyal medya uygulaması olan Facebook şuan ne kadar kullanıcı kaybetse de halen dünyanın en değerli 10 şirketinden biri.

4 Şubat 2004 tarihinde hayata geçirilen Facebook, Harvard Üniversitesinde öğrenciler için kurulup geçen zamanda geliştirilip, bugün ki halini aldı.

ICBC

Ülkemizde henüz tam olarak bilinmese de faaliyet gösteren Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, genel merkezi Çinin başkenti Pekin’de.

2016 yılında açıklanan verilere göre şirketinin 2016’da gelirinin 25 trilyonun üzerinde olduğu biliniyor. 1984 yılında kurulan bu banka dünyanın en büyük bankalarından biri olduğu biliniyor.

WALMART

Amerika’yı kasıp kavuran bir alışveriş merkezi zincirlerinden olan WALMART, Amerika’nın bir çok eyaletinde faaliyet gösteren bir perakende satış yapan alışveriş merkezi.

Q Hissesi Walton ailesine ait olan şirketinin toplam değeri 250 milyar dolar olduğu bilinmektedir.

SAMSUNG

Güney Kore çıkışlı bir teknoloji şirketi olan SAMSUNG, son zamanlarda hissesinde düşüşler yaşasa da özellikle son 20 yılda inanılmaz bir ivme göstererek dünyanın en değerli şirketleri arasına adını yazdırdı.

VERIZON

4 Nisan 2000 yılında kurulmuş olan ABD kökenli bir Cep- Mobil hizmetleri veren bir büyük bir şirket.

Microsoft

Hepimizin de tanıdığımız, dünyanın bilinen en zengin ismi olan Bil Gatesin şirketi olan Microsoft dünyanın en değerli 10 markası içinde kendine yer buluyor.

ABD merkezli bir şirket olan Microsoft çok uluslu bir teknoloji şirketi olma özelliği taşıyor. Özellikle ürettikleri elektronik cihazlar, hizmet yazılımları ve diğer birçok alanda üretim yapmaya devam ediyor.

AT&T

Graham Bell’in zamanında kurduğu şirketle birleşmiş olan AT&T, Amerika’nın Dallas, Teksas gibi bir çok yerinde bulunan dünyanın bir numaralı olan telekomünikasyon şirketidir.

Hisse Senedi değeri 32 dolarlarda işlem gören bu şirket bayağı rağbet alıyor.

AMAZON

Jeff Bezos tarafından hayata geçirilen bu çılgın proje ABD merkezlidir. E-ticaret ve bulut bilişim teknoloji sitesi olan AMAZON şuan dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir.

Türk satıcılarında yoğun olduğu Amazon’da Türk satıcılar satışlarını yapabilmektedir.

APPLE

Steve Jobs tarafından hayata geçirien APPLE, tüketici elektroniği, kişisel yazılım ve bilgisayarlar geliştiren bir şirkettir. Amerika dünyanın en çok satış yapan çok uluslu bir şirketi olan APPLE büyümeye devam etmektedir.

GOOGLE

1998’de Melon Parkta Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan ve dünyaya hüküm edecek bu şirket şuan dünyanın zirvesindeki şirketlerden biri!

İnternet araması, çevrimiçi dağıtım, arama motorlarına reklam sergileyen bu şirket bilindiği üzere Youtube, Doubleclick (Google marketing platforms olarak adı değişti) gibi şirketlerde Google şirketinin birer yavrusu.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle