Kültür

Dünya’nın En İlginç 10 Ülke Sınırı

1. İspanya-Fas

Haritaya baktığımızda İspanya oldukça normal görünüyor, fakat daha yakınlaştığınızda ilginç detayların ortaya çıktığını göreceksiniz.

Haritada bir hata gibi gözükse de, Afrika’nın kuzey sahili aslında Fas ile çevrili birkaç küçük İspanya toprağıyla dolu.

Çünkü İspanya zamanında biraz daha ileri gidip Afrikayı işgal etmiş ve bir grup önemli şehri almıştır.

Bu topraklar Barselona gibi zamanında Fransa’ya ait olan günümüz İspanyol şehirlerinden, 500 yıl gibi bir sürede çok daha eskiden beridir İspanya’ya ait.

Bunların ilki Peñón de Vélez la Gomera bu iki kaya parçasından oluşurken kumsaldaki bu noktada başlayan her şey Fas’a aittir.

İki ülkeyi birbirinden ayıran sınır yalnızca 80 metre genişliğindedir. Bu da dünyanın herhangi bir yerindeki en kısa uluslararası sınırdır.

Bu tuhaflığı geride bırakarak, Afrika sahilinde bulunan ve Fas ile çevrili bir İspanyol şehri olan Melilla’ya geçiyoruz.

Fas’tan ayrılması için devletin dışındaki küçük toprak parçalarının 6 metrelik yükseklikte sınır çiti ile çevrilmiş olduğu 78.000 İspanyolun yaşadığı bu topraklar…

İspanya’nın bir parçası olduğundan ve İspanya Avrupa Birliği’nin üyesi olduğundan bu topraklar Avrupa Birliği’nin aslında Afrika kıtasındaki nadir topraklarıdır.

Melilla şehri tıpkı İspanya’nın başka herhangi bir bölümünde olduğu gibi para birimi olarak Euro’yu kullanıyor.

2. İspanya-İngiltere

Burada İspanya var fakat burada da Birleşik Krallık İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılacağını ilan ettiği için ve bu da Cebelitarık’ın Avrupa Birliğinden çıkacağı anlamına geldiği için ileriki zamanlarda durum daha da garipleşecek.

İngiltere ve AB arasına bir kara sınırı krizi yaratacak.

Buradaki İngilizlerin Cebelitarık’tan, bir yerlere gidip gelmesini ciddi ölçüde sınırladıracak.

3. Pheasant Adası

Şimdi ise İspanya’nın Fransa ile sınırının biraz daha ilerisindeki kuzey tarafına ilerleyeceğiz.

Nehrin ortasındaki bu yer yılın belli zamanlarında İspanya’ya ya da Fransa’ya ait olan ve kimsenin ziyaretine izin verilmeyen, Pheasant adasıdır.

Ada her yıl 6 ay boyunca İspanya’ya ve diğer 6 ay boyunca Fransa’ya aittir.

Aralarındaki savaştan sonra iki ülkeyi ayıran nehrin ortasında olduğundan dolayı tarafsız bölge olarak ilan edildi.

1659’dan beri ada, İspanya ve Fransa arasında 700 kez el değiştirdi.

4. LLIVIA

1659’da yapılan bu anlaşmanın bir diğer sonucu, Fransa tarafından tamamen çevrelenmiş ve Fransa’nın kuzeyinde bulunan İspanya’ya ait küçük bir parçaydı.

Bu yer bugün LLİVİA olarak adlandırılmakta. O dönemler de önemli bir şehir olarak kabul edildiğinden dolayı İspanya’nın bir parçası olarak kalmasına izin verildi.

O zamandan bu yana durum pek değişmedi ve LLİVİA 1,5 km’lik Fransız koridoru ile İspanya’nın geri kalanından ayrıldı.

5. Hindistan Siliguri Geçidi

İlk olarak Hindistan’ın bu bölümüne baktığımızda bu bölümünyalnızca Siliguri Geçidi olarak bilinen oldukça dar bir toprakla bağlanmış olduğunu görebiliriz.

Bu listedeki çoğu maddede olduğu gibi bu garip durum sömürgeciliğin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

1947’de Hindistan Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandığında, İngilizler, Hindu ve Müslüman kısmın arasındaki toprakları bölmeye karar verdi.

Pakistan, Doğu Pakistan ve Batı Pakistan’dan oluşan müslüman bölüm oldu.

Pakistan, Hindistan’ın her iki yarısından da ayrı kaldı ve Hindistan’ın kuzeydoğusu yalnızca Siliguri Geçidi ile bağlandı.

Bir noktada geçit 27 km genişliğinde bile değil. Hindistan’ın bir eyaleti geçidin kuzeyine uzanmakta ve Bhutan’dan Nepal’i ayırmaktadır.

Aralarındaki hemen hemen 45 milyon civarındaki nüfus batıdaki diğer 7 Hint eyaletine yalnızca 27 km uzunlukta olan bir geçitle bağlanmakta.

6. Umman-Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir parçası olan bu garip görünümlü bölge yaklaşık 40 binanın bulunduğu küçük bir köye ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak köy tamamen Umman’a ait topraklarla çevrili!

Bu Umman toprakları yaklaşık üç bin insana ev sahipliği yaparken daha da ilginç olanı bu toprakların da Birleşik Arap Emirliklerinin geri kalanı tarafından tamamen çevrelenmiş olmasıdır.

Kuzeyin biraz daha ilerisine bakarsak Umman’ın Musandam yarımadasından başladığını görebiliriz.

Bu durum Musandam yarımadasına gidebilmek için Umman’dan gidip Birleşik Emirlikler’de bulunup, tekrar Umman’da bulunan tekrar Birleşik Emirlikler’de bulunup, tekrar Umman’da bulunan ve yine Birleşik Emirlikler’de, bulunup sonunda Umman’ın iç kısmına ulaşan Umman’ın ana topraklarından biri için çok tuhaf.

Toplamda 6 kez ülkeler arası gidiş geliş yapılıyor.

7. Afganistan Wakhan Geçidi

Sonraki örneğimiz için yavaşça Afganistan’ın kuzeyine gidiyoruz.

Bir apandisin artık insanlar için net bir amaca hizmet etmediği gibi Afganistan’daki Wakhan geçidi de bir anlam ifade etmiyor.

Afganistan’ın bir kısmı ülkenin geri kalanından 350 km ilerisine uzanıyor.

Geçidin genişliği sadece 13 ile 65 km arasında değişiyor ve bu geçit Afganistan’ın Çin ile çok küçük bir kara sınırını paylaşmasını ve Pakistan’dan Tacikistan’dan ayrılmasını sağlıyor.

19. yyda Rus ve İngiliz imparatorlukları buradaki bölge için rekabet ediyordu, Rusya Orta Asya’yı, İngiltere de Hindistanı yönetiyordu.

Her iki imparatorluk da aralarındaki hüküm sürme ve daha fazla toprak elde etme anlaşmazlığını gidermek için Afganistan’ı kendi aralarındaki bir tampon bölge görecek bağımsız bir ülke olarak kabul etti.

Bu yüzden sınırların arasındaki boşluğun kapanması için Afganistan’ın doğusunu 350 km genişletmeye karar verdiler.

Bir asırdan sonra bu geçit Pakistan ve Tacikistan sınırı olarak kaldı.

8. Türkiye-Suriye

Şimdi Türkiye’ye geçelim aslında Türk sınırının 26 km güneyinde bulunan Suriye’nin içindeki dikdörtgenle çevrelenmiş resmi Türk toprağı olan bu dikdörtgen Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu 1.Osman’ın dedesi Süleyman Şah’ın türbesidir.

Süleyman Şah Suriye’ye gömüldü ve burası Suriye’nin içinde bulunmasına rağmen Türk toprakları olarak kaldı.

Son zamanlarda bu durum özellikle türbe etrafında şiddetlenen Suriye iç savaşı ile daha da garipleşmişti.

2015’te ülkemiz uzun süredir gömülü olan Süleyman Şah’ın kalıntılarını ve orada Araplara karşı bölgeyi savunan birkaç düzine Türk askerini kurtarmak için Suriye’ye askeri bir operasyon başlattı.

Sonra ise mezar alanını daha iyi gözlemleyip korumak için mezar, Türkiye sınırının sadece 180 m güneyine taşındı ülkemiz bu hareketin geçici olduğunu ve eski mezar alanının hala tamamen egemen Türk toprağı olduğu konusunda kararlıdır.

9. Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan

Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Orta Asya’daki bu karmaşaya daha yakından baktığımızda, Kırgızistan’ın tamamında yer alan 4 Özbek bölgesi, Özbekistan’da bir Kırgız yerleşimi, Kırgızistan’da bulunan, 2 Tacik bölgesi ve Özbekistan’da bulunan 1 tane daha Tacik bölgesi görebiliriz.

Sebebi Joseph Stalin. 1000’den fazla Kırgızın yaşadığı Özbekistan’ın içerisindeki bu Kırgız yerleşim biriminde Kırgızistan’a ait hiçbir postane, hükümet binası ve banka bulunmazken, Kırgızların tek istihdam olanağı da küçük bir markettir.

Bu toprak tamamen Özbek ordusu tarafından kuşatılmış durumda. İçinde yaşayan birçok Kırgız vatandaş, Özbekistan’a ait olmak için Kırgız hükümetine talepte bulunmuş olsa da hükümet oldukça değerli topraklarını Özbekistan’a bırakmamak konusunda kararlı.

Bu yüzden 1000 civarındaki Kırgız hem Özbekistan’a katılamamakta, hem de dar ve kötü hayat koşullarıyla yaşamakta.

10. Sokh Bölgesi

Fakat belki de dünyanın en garip ve en anlamsız sınırı Sokh adındaki bu bölgedir.

Kırgızistan tarafından çevrelenmiş bu Özbekistan bölgesinin nüfusunun,%99’u Tacik’tir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı