E-ticaret Sitesi Açmak İsteyenlere Öneriler

4 dakikada okunabilir


E-ticaret sitesi açmak ya da internetten satış yapmak isteyenler için bu rehberde basit, maliyetsiz ama etkili olan konuları anlatacağım.

Bu basit ama etkili pazarlama faaliyetlerini doğru bir şekilde kullandığınızda fark edilebilir bir başarı getirdiğini göreceksiniz.

E-ticaret Sitenizi Çevrenizle Paylaşın

E-ticaret sitenizi, bireysel sosyal medya hesaplarında takipçileriniz veya arkadaşlarınıza paylaşın.

Bir ürün paylaşabilirsiniz, bir kategori sayfasını paylaşabilirsiniz gibi. Bu paylaşımları fikir almak için yapmanıza gerek yok, yalnızca bilinirlik oluşturmayı hedefleyin.

Bu paylaşımlarınıza kimlerin tepki verdiğini inceleyin. Onların da kendi profillerinde paylaşmalarını isteyin.

Bu şekilde basit ve bedava marka bilinirliği reklamı yapmış olursunuz. Daha sonra reklamlarınızı gördüklerinde, markayı daha önce güvenilir bir referanstan gördükleri için çok daha etkili bir pazarlama yapabilirsiniz.

Google ve Facebook Reklamlarını Kullanın

Google ile arama motoru pazarlaması yaparak site trafiğinizi ve müşterileri arttırabilirsiniz. Buna arama motoru pazarlaması (SEM) denir. Google reklamlarını kullanmak için https://marketingplatform.google.com/about/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Facebook, bugün Instagram ve Whatsapp ile 2 milyardan fazla internet kullanıcısının bulunduğu en büyük sosyal medya platformu. Facebook reklamlarını kullanarak hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Demografik, ilgi alanı, yaş, cinsiyet gibi birçok kategoride hedef kitlenizi özelleştirip müşterilerinize erişirsiniz. Facebook reklamları vermek istiyorsanız bu konuyu anlattığım detaylı facebook reklam verme rehberini incelemelisiniz.

Google ve Facebook reklamlarını hiç bilmiyorsanız, önce öğrenerek başlamalısınız. Aksi takdirde burada boşuna harcamalar yaparak, işinizi zarara sokarsınız.

Bu konulardaki içeriklerimizi takip ederek iyi bir reklam veren olabilirsiniz ya da bu işi bilen kişilerden destek almalısınız.

İlgi Çekici İçerikler Üretin

e-ticaret sitesi açmak isteyenlere öneriler

İlgi çekici içerikler üretirken stratejik davranın. Hedeflerinizi ve içeriğin amacını belirleyin. Halihazırda e-ticaret sitesine üye olanlar için farklı, ilk kez alışveriş yapacak kişiler için farklı içerikler oluşturmalısınız. Yani:

  • E-ticaret sitemizden yapacağınız ilk alışverişlerde %10 indirim kodunuz “INDIRIM10” gibi.
  • Bir mail listesi oluşturmak istiyorsanız; mail listesine abone olduğunuzda tüm ürünlerde %10 indirim gibi.
  • Önceden alışveriş yapmış bir müşteriye yeniden pazarlama (re-marketing) yapmak istediğinizde; almış olduğu ürüne, benzer ürünlerin de bulunduğunu ve bunlarda kullanabileceği %10 indirim kodunun olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Satmak istediğiniz ürünlerin internet kullanıcıları illaki vardır, bu kişilere erişmek için ilgi çekici görsellerle, mesajlarla ya da sorularla sosyal medya platformlarında etkileşim kurmaya çalışın.
  • İçeriklerinizi Youtube’daki video içerik üreticilerine ücretsiz olarak gönderip, inceleme videosu talep edin.
  • Ürün kategorinizle eş içerikler üreten blog yazarlarına, içerik sitelerine ürün incelemesiyle ilgili içerik hazırlamasını isteyin. (Bunu bu kişilere affiliate (satış ortaklığı) linkinizi vererek yaparsanız her iki taraf için de kazançlı olacaktır.)
  • Ürünlerinizin yanına promosyon ürün ekleyebilirsiniz.
  • Ürün kutu içeriğinde güzel, hoş ve anlamlı bir mesaj gönderebilirsiniz.
  • Yalnızca ürün satışına odaklı olmadan, hedef kitlenizle etkileşime geçin.

Yukarıdaki birçok strateji kullanılan ve başarılı olmuş yöntemlerdir. Siz de bu şekilde hedef kitlenizin ilgisini çekerek ve daha farklı yöntemler deneyerek başarılı olabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi İçin Blog Yazın

Blog yazarak para kazanmak zaten bilinen bir şey. Ayrıca blog içeriği üretmek e-ticaret sitesi için arama motoru optimizasyonuna da katkı sağlar.

Blog yazarak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede okuyucularınız ya da müşterilerinizle aranızda bir etkileşim (bağ) kurabilirsiniz. Bu da hem daha sadık müşteri kitlesi oluşturmanızı sağlayacak hem de uzun vadeli bir müşteri iletişimi kurmanızı kolaylaştıracak.

İnfografik Hazırlayın

İnfografik, kısaca bilgilendirme grafikleridir.

E-ticaret sitesi için sosyal medya paylaşımlarında, ürün açıklamalarında ya da ürün ile ilgili blog içeriklerinde kullanılabilir.

İnfografik, sosyal medyada etkileşimi yükseltmek ve niş ürünler için doğru hedef kitleleri bulmak için de etkili bir yöntem olabilir.

İnfografik insanları bilgi paylaşımına teşvik ettiği için, kolay paylaşılan ve bu şekilde etkileşimi arttıran bir içerik yöntemidir.

İnfografikleri ürün açıklamasında kullanarak, ürün hakkında tüm detayları bir görsel ile anlatabilirsiniz. Bu aynı zamanda müşterinin aklında olan ve aklına gelmeyecek tüm soruları da yanıtlayacağı için, tatmin edici bir içerik olacaktır.

İnfografik hazırlamak için yardımcı araçlar bulunuyor. Bunlardan birisi: https://infogram.com 

Video İçerikler Hazırlayın

Bir e-ticaret sitesi ürünleri hakkında inceleme videoları ve tanıtım videoları paylaşmalıdır. Bunun yanında yine hem müşterileri hem de potansiyel müşteri kitlesiyle video içeriklerle etkileşimde bulunabilir. (Soru-cevap canlı yayınları veya videoları gibi).

Bu şekilde hedef kitlenizin ürün hakkındaki yorumlarını, tavsiyelerini ve merak ettiklerini de kolayca öğrenebilirsiniz. Bu geri dönüşlere göre iyileştirme, geliştirme yaparak daha iyi hizmet sağlarsınız.

Sonuç

E-ticaret sitesi açmak isteyenler için bu rehberdeki öneriler tek başlarına işe yaramayabilir. Ancak bu işi yapmak istiyorsanız bütünsel bir çalışma işine girmelisiniz ve bu rehberde anlatılan yöntemleri kendi işinize göre özgün hale getirip, kendi markanızı oluşturup ve kendi fikirlerinizi de ortaya koyarak yapmalısınız.

Ayrıca e-ticaret sitesi açmak için gerekenler yazımızı da incelemeyi unutmayın.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.