E-ticaretİnternet

E-ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler ve eticaret sitesi kurmak isteyenlere ne gereklidir? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için bu rehberi hazırladım.

E-ticaret, son yıllarda özellikle mobil cihazların artmasından sonra daha da yükselişe geçti. Birçok büyük markanın dikkatini çektiği gibi, küçük ve orta işletmeler için de erişilebilir bir iş modeli olarak karşımıza çıkıyor.

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyerek bu işe girişmek zararınıza olabilir. Çünkü eticaret sitesi kurmak, özellikle bireysel bir şekilde e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için birçok bilinmeze sahiptir.

İşletme sahibiyseniz ve hali hazırda bir ürün stoğunuz bulunuyorsa, en azından ilk adımı daha hızlı geçebilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurmak isteyen herkesin bilmesi gereken en önemli şey, bu işin çok kolay olmadığıdır.

E-ticaret sitesi kurmak için neler gerekir sorusuna maddeler halinde cevap bulabileceğiniz başlıklar:

Zamanınızı Doğru Planlayın

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin en çok yanıldığı konu, bu işin zaman almadığına yönelik algıdır. Ancak olay bunun tam tersidir. Eğer para kazanmak istiyorsanız, her işte olduğu gibi eticaret sitesi için de çok çalışmalısınız.

Bir işletme sahibi olarak, e-ticaret işiniz için ayrı bir takımınız varsa, zaten birçok işi onlar halledecektir. Eğer bireysel olarak ilgilenecekseniz, takip etmeniz gereken, siparişler, iadeler, gelir-gider, reklam ve pazarlama faaliyetleri belki de günde 12 saatten fazla çalışmanızı gerektirecek.

Tabi ki bu işi planlayarak ve zamanınızı doğru kullanarak günlük 3-4 saate kadar düşürebilirsiniz. Ama sıfırdan eticaret sitesi kurmak istiyorum diyorsanız ve bununla bireysel olarak ilgilenecekseniz, ilk aşamada çok daha fazla çalışmaya hazırlıklı olun.

Bütçenizi Doğru Planlayın

E-ticaret sitesi kurma maliyeti ne kadar ve nelerdir gibi sorular işe başlamadan cevaplanması gereken en önemli sorulardandır.

E-ticaret sitesi kurma tamamen bir iş kurmak gibidir. Bu yüzden çok ciddi ve titiz bir şekilde bütçe planlaması yapılmalıdır.

Teknolojinin her geçen gün çok hızlı gelişmesi sayesinde, artık her bütçeye uygun e-ticaret çözümleri ve maliyetleri bulunuyor. Bu yüzden bu işi yapmak isteyen herkes için standart bir maliyet rakamı yoktur. Herkes kendi işine ve bütçesine göre yapabilir.

Günümüzde birçok e-ticaret sistemi bulunuyor, bu sayede her iş ve bütçe için uygun çözümler var. ( BKZShopify ile E-ticaret sitesi nasıl kurulur?)

Evet, sanal dükkanlarımız gerçek dükkanlara oranla çok daha az maliyetlidir. Ama, internette var olabilmeniz ve müşterilerinize ulaşabilmek için reklam, pazarlama ve optimizasyon çalışmaları yapmanız gerekir.

İşte bütçe planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu burasıdır. Çünkü burada işletme hedeflerinizi belirleyerek, uzun vadeli ise optimizasyon ve daha az reklam gideri gibi planlama yaparken, kısa vadelide reklam ve pazarlama faaliyetlerinize ciddi bütçe ayırmanız gereken planlamalar yapmalısınız.

e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler

Vergi Mükellefi Olmak

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum ama bir işletme sahibi değilim diyorsanız maliyeti az olan yollar şahıs şirketi kurmak veya adi ortaklık kurmaktır.

Her yasal işte olduğu gibi e-ticaret sitesi kurmak için de bir şirkete ihtiyacınız var. Verginizi de vermelisiniz.

Hala, internetten yapılan işler için bu tip yasal prosedürlere ihtiyaç yok gibi düşünülebiliyor. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Yasalara uymadan bunu yaparsanız, çok ciddi yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

  • Her şeyden önce bir işi yaparken kuralına ve yasalarına uygun yapmalıyız.

Profesyonel Bir E-ticaret Sitesi Kurmak

Profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak için https://webional.com/shopify-e-ticaret-sitesi-nasil-kurulur/ bu rehberi takip edebilirsiniz.

Profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak artık çok zor değil, önemli olan işletmenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan ve teknik aksaklıkları minimum seviyede tutabileceğiniz bir e-ticaret sitesi kurmak.

E-ticaret sitenizi kurarken her şeyin basit ve hızlı olmasına özen göstermelisiniz, müşteri ürünü beğenip almak istediğinde ödeme adımına çok hızlı erişebilmelidir.

Aksi takdirde sepete ekleyen müşteri sayınız alışveriş yapmış müşteri sayınızdan fazla olabilir. Bu yüzden karmaşık arayüzlerden kaçınarak sade, şık ve profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmaya özen gösterin.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı