Efsane Netflix Belgeselleri: En İyi 21 Netflix Belgeseli [2019]

Netflix belgeselleri benim en sevdiğim Netflix içeriklerinden. Bence dizi ve filmlerden daha ilgi çekici ve faydalı oluyor. Bu Netflix belgeselleri ya çarpıcı ya da faydalı ve ilham verici türde konuları ele alıyor.

İzlediğim ve sevdiğim en iyi ve hatta şimdiden Efsane olmuş bazı Netflix Belgesellerini sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle Netflix’te bir dizi, film ya da belgesel ararken gerçekten zorlananlar olacaktır. Ben de çoğu zaman zorlanıyorum hep önerilenlerden belki de iyi içerikleri kaçırıyoruz ama bu liste sizin en azından belgesellere kolayca ulaşabilmenizi sağlayacak.

Çarpıcı, ilham veren ve faydalı konularıyla efsane 21 Netflix belgeseli:

1. Chef’s Table

Chef’s Table, sadece yemekler ve aşçılarla ilgili bir belgesel değil. Belgesel, tema olarak gastronomi odağında olsa da aslında girişimcilik, çeşitli insan hikayeleri, başarı öyküleri, başarısızlık öyküleri görebileceğiniz çok başarılı belgesellerden biri.

Her ülke mutfağından şeflerle çekilen belgeselde, şeflerin hayatlarını, başarılarını, başarısızlıklarını, aşçılık hikayelerini bulabilirsiniz. Bir yemeğin nasıl ortaya çıktığını, nasıl ödüller aldığını, aile hikayelerini, aşçılığa başlayış hikayelerini ve birçok farklı konuyu farklı bakış açılarıyla buluyorsunuz.

Chef’s Table 5.sezonda Türkiye’den bir aşçı da bulunuyor. Çiya’nın ve Musa Dağdeviren’in hikayesini de bu belgeselde izleyebilirsiniz.

2. Dirty Money

Dirty Money, isminden anlaşılacağı üzere “Kirli Para” yani büyük yolsuzlukları, dolandırıcılıkları ve paranın insan hayatını nasıl etkilediğine dair çarpıcı belgesellerden biri.

İlk bölümde ünlü otomobil markası Volkswagen’ın yakın zamanlardaki Amerika Hükümetiyle olan sorunlarını anlatıyor. Açıkcası dolandırıcılıklarını, yalanlarını ve yolsuzluklarını izlediğiniz zaman bu markayı gözünüzde ne kadar büyüttüğünüzü anlayacaksınız.

Ben bu bölümde çok şaşırmıştım, ülkemizde neredeyse lüks segmentte bulunan bir markanın daha birkaç sene öncesinde ne kadar sahtekar ve kötü bir otomobil üreticisi olduğunu öğrendiğimde. İnsan hayatına zerre değer vermeyen ve sadece şirket satışlarını arttırmaya yönelik birçok zararlı teknolojiyi kullanan bu markadan bir hayli soğuduğumu söyleyebilirim.

3. Algoritmalar

İsminden dolayı matematiğe ilgisi olmayanlar için ilgi çekici gelmeyebilir. Ancak Algoritmalar, yalnızca matematikle ilgili bir belgesel değil ya da tamamen matematik özelinde olan bir belgesel sayılmaz.

Algoritmaların hayatımızda nerelerde kullandığımızı, bunların hayatımızı nasıl etkiledikleri, sosyal medyada, internette ve kullandığımız teknolojilerde nasıl algoritmalar olduğu gibi birçok konu temel düzeyde işleniyor.

Yani matematiğe ilginiz olmasa bile bu belgesel mutlaka izlemeniz gereken faydalı belgesellerdendir.

4. The American Meme

The American Meme, internet ve sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor. Amerika’nın ünlü Instagram ve Vine fenomenleriyle yaplan çok ilginç röportajları da izleyebilirsiniz.

Sosyo kültürel belgesel kategorisinde gerçekten çarpıcı bir belgesel olduğunu düşünüyorum.

5. Minimalism

Minimalizm belgeseli konu açısından gerçekten izlencesi yüksek güzel bir belgesel. Minimalizmi anlatan iki arkadaşın çektiği bir belgesel, farklı minimalist yaşayan kişilerle de konuşarak bu konuyu iyice anlatıyorlar.

Minimalizme ilgi duyuyor ya da merak ediyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim bir Netflix belgeseli.

Benim düşüncem ise, minimalizmin gittikçe popüler ve sektörel bir terime dönüşmesinden dolayı ortada bir minimalistlik olmadığı yönünde. Minimalizmin çıkış felsefesine bu konuların çok uygun olmadığını düşünüyorum. Ortada bu konuda bir sektör oluşmuşsa aslında minimalizm bitmiştir.

Bana katılırsınız ya da katılmazsınız ama minimalizme dair bir şeyler izlemek istiyorsanız bu belgeseli izleyin.

6. Tony Robbins: I Am Not Your Guru

Ünlü motivasyon konuşmacısı Tony Robbins’in geçen senelerde düzenlediği seminerin hem arka planından hem de seminerden bölümler izleyebileceğiniz bir kişisel gelişim belgeseli.

7. Dünyanın En Sıradışı Evleri

Özellikle mimariyle ilgilenenler ve ilginç mimari eserleri sevenler için güzel bir belgesel.

Mesela bir bölümde yüksek bir tepeye yapılan evi anlatıyor. Bu evin çatısı için uçak kanadı kullanılmış ve bu uçak kanadının oraya taşınması çok ilgi çekiciydi. Ayrıca eve gerçekten çok yakışmış bence…

8. Seksi Kızlar Aranıyor

İsmi ve kapak görselleriyle ilgi çekici gelen bir netflix belgeselidir. Açıkcası porno sektörüyle alakalı ilginizi çeken bir konuysa gerçek kişilerden bu sektörün dinamiklerini, genç kadınların sektöre nasıl katıldıklarını ve buna benzer hikayeleri öğrenebilirsiniz.

9. The Great Hack

Netflix’in son zamanlarda en çok konuşulan belgeseli The Great Hack, internetteki veri gizliliği üzerine Facebook ve Cambridge Analytica olaylarının anlatıldığı bir belgesel.

Benim düşüncemi merak ederseniz, açıkcası belgeselin yarısında sıkıldım. Çünkü belgeselin bilgilendirme veya iyimser bir amacından daha çok bu olaydaki birilerinin kendini aklaması işleniyor gibi. Gizlilik konusunu ortaya çıkarmaya çalışan sayın profesor hocanın da konuyu pek de bilmediğini, hatta popülarite için böyle bir işe kalkıştığını düşünüyorum.

Konuyu pek bilmeyenler için özellikle kişilere değil, Facebook ve Cambridge Analytica süreçlerini ve data şirketlerinin ne kadar tehlikeli olabileceğine odaklanarak belgeseli izlemelerini tavsiye ederim.

10. Jim and Andy

Jim ve Andy belgeseli, Jim Carrey’nin “Aydaki Adam” filminin setinde Andy Kaufman rolünü nasıl içselleştirdiğiyle alakalı bir belgesel.

Aslında içselleştirmek tam karşılamıyor bile, çünkü Jim Carrey film çekimi süresince adeta Andy Kaufman oluyor.

Jim Carrey’nin bunun üzerine düşünceleri, bu rolü nasıl böyle oynadığı gibi birçok hikayeyi de izleyebilirsiniz.

Benim çok sevdiğim belgesellerden biridir.

11. Expedition Happiness

Alman bir çiftin köpekleriyle beraber karavan satın alıp yaptıkları dünya gezisi anlatılıyor.

Belgesel gezdikleri yerlerden daha çok karavanla gezmenin nasıl olduğunu, iyi taraflarını ve kötü taraflarını anlatmaya dayalı bir yolculuk belgeseli.

Bir süre sonra maalesef köpekleri bu yolda rahatsızlandığı için yolculuk bir hayli zorlaşmaya başlıyor… Devamı için belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

12. Gelibolu

Gelibolu belgeseli, Netflix’teki Türk Askeri belgesellerden biri. Animasyonlu anlatımı ve uzman tarihçilerle yapılan röportajlarla o dönemi daha iyi anlamamızı sağlayan tarihi belgesellerden biri.

13. Jerry Seinfeld Comedian

Biyografik belgeselleri ve Jerry Seinfeld’i seviyorsanız bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

Açıkcası ben bir Jerry Seinfeld hayranı olarak çok severek izledim. Ayrıca Jerry Seinfeld’in Netflix’te yaptığı bir diğer iş olan Comedians In Cars Getting Coffee’yi de izlemenizi tavsiye ederim. Ellen Degeneres’ten Eddie Murphy’e ve Dave Chapelle’e kadar birçok ismin konuk olduğu süper komik bir talk şov.

14. Shirkers

Farklı bir biyografik belgesel arıyorsanız Shirkers’i sevebilirsiniz. Singapur’da sinemaya fazlaca ilgi duyan Sandi Tan ve birkaç arkadaşı 1992’de bir yönetmenle film çekerler ve bu yönetmenden bir daha haber alamazlar..

15. Nazi Belgeselleri

İkinci Dünya Savaşı ve Nazi belgeselleri izlemek isteyenler için tek bir başlıkta Netflix’te izleyebileceği belgeselleri biraraya toplamak istedim.

  • Nazi Toplama Kampları
  • Hitler’i Öldürün! Şeytan Şansı
  • Savaşa Giriş
  • Hitler – Bir Kariyer
  • Naziler ve Son Çözüm Ölüm Kampı Auschwitz
  • Hitler’s Circle of Evil
  • Son Naziler
Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Paylaş

Son Yazılar

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.

1 ay önce

En İyi Uzay Filmleri Listesi: Uzay Konusunu Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Uzay filmleri birçok kişinin izlemekten keyif aldığı türlerdendir. Ben de en sevdiğim filmler diye bir liste hazırlasam kesinlikle bir kaç…

3 ay önce

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

3 ay önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

3 ay önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

3 ay önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

3 ay önce