İki farklı kıtada farklı tarihlerde hayat bulmuş ve aykırı sanat düşünceleri ile tarihe adını altın harflerle kazımış olan iki büyük sanatçı Egon Schiele ve Jean-Michel Basquiat’ın eserleri dev bir sergi ile sanatseverlerle buluşuyor. İki sanatçının ortak özelliklerinden bir tanesi yirmi sekiz yaşında hayata veda etmeleridir. Bununla beraber ölmeden önce genç yaşlarda üretmiş oldukları ve sanat dünyasına bıraktıkları yüzlerce tablo ile ölümsüz hale gelmişlerdir.

3 Ekim 2018 – 14 Ocak 2019 tarihleri arasında iki büyük sanatçının ve özel koleksiyonlarını Louis Vuitton Foundation Paris’te görebilirsiniz. İki büyük sanatçının ölümlerinin 100. yılı nedeniyle düzenlenen sergi gerçekten görülmeye değer. Ünlü sanatçı ​Egon Schiele, Ayrılma konusu adı altında 1900’lü tarihlerde Viyana şehrinde eserlerini yapmaya devam ederken, Basquiat ise 1980’lerin New-York’unda kozmopolit şehir kültüründen etkilenerek sayısız eser bırakmıştır.

Egon Schiele

egon schiele

Avusturyalı ünlü ressam Egon Schiele, zamanın en ekspresyonist çizgilere yer veren ressamlarından bir tanesidir. Tabloları üzerinde ve çizimlerinde ilk göze çarpan özellikleri arasında adeta tahrip edilmiş ve çarpıtılmış çizgiler kullanarak insan vücudunu resmediyordu.

Babasını ve çok sevdiği kız kardeşini erken yaşta kaybeden sanatçı acıların bırakmış olduğu derin izler izleri tablolarında görebiliyoruz. Sergi içerisinde Schiele’nin kısa yaşamı boyunca yapmış olduğu tüm tablolar ve çizimler beş ayrı salon içerisinde sergileniyor.

Jean Michel Basquiat

jean michel basquiat

Genç yaşta hayatını kaybetmesine rağmen 20. yy’ın en etkili ressamları arasında bulunan Basquiat, moda tasarımcısı annesinin etkisi ile çok küçük yaşlarda sanatla tanışmıştır.

Modern şehir yaşamının yıkıcı yapısını ve ırkı nedeniyle ortaya çıkan yabancılaşmayı derinlemesine yaşayan sanatçı tablolarında genel olarak yalın ve vahşi figürler kullanmıştır. Bu figürlerin altında yatan vurdumduymazlığına rağmen sanatçının hassasiyeti görmezden gelmemek mümkün olmuyor.

Avatar
Editör

Yorum Ekle