Kategoriler: Girişimcilikİnternet

En İyi 12 Freelance İş Bulma Sitesi: Serbest ve Evden Çalışmak İçin En Güvenilir Siteler

Yapılan araştırmalarda özellikle yeni nesil olarak adlandırılan Z kuşağının internetten para kazanma konusunda çok fazla istekli olduğunu görüyoruz. Tabi internetten para kazanma yollarının bu kadar cazip gelmesinin en önemli nedenlerinden biri uzaktan çalışma modellerinin giderek yaygınlaşmasıdır.

Artık bir şirkette çalışmak yerine istediği yerde kendi ortamını oluşturarak Freelance çalışmak oldukça kolay bir hale geldi.

Freelance çalışmak insanları neden bu kadar çekiyor?

Özellikle gezmeyi seven insanlar tarafından daha çok tercih edildiğini düşünüyorum. Hatta bunlara Digital Nomad (Dijital Göçebe) deniyor. Hem gezerek hem de internetten para kazanmak belki de çok kişinin hayalidir.

Freelance çalışarak, bir şirketten alabileceğiniz maaştan daha fazla kazanabilme imkanınız da bulunuyor.

Peki Freelance olarak ne iş yapabiliriz?

Bu soruya cevap arıyorsanız, aslında freelance olarak kendi işinizi yapabilirsiniz diye cevap verebilirim. Freelance olarak bilmediğiniz bir iş yapmanız pek mümkün olmayacaktır, çünkü kimse sizinle çalışmak istemeyecektir.

Ama soruyu şöyle sorarsanız: Hangi iş kolları Freelance çalışmak için daha uygun?

Aslında her iş kolunu freelance çalışma modeline uyarlamak mümkün ama örneğin bir tesisatçısınız diyelim, mecburen bir eve ya da işletmeye gitmeniz gerektiğinden bunu gezerek yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

Ama belirli bir bölge için bu işleri bile freelance işlere çevirebilirsiniz.

Freelance siteleri yalnızca freelance çalışmak isteyenler değil, işiyle ilgili bazı işleri freelancerlar ile çözmek isteyenler de kullanabilir. Eğer bir Freelancer ile çalışmak istiyorsanız aşağıdaki liste sizin için de uygundur.

Geldik en önemli soruya pek internetten freelance iş bulmak için hangi siteleri kullanabiliriz?

İşte, en iyi 12 freelance iş sitesi:

1.Upwork

Upwork, 12 farklı iş alanında 79 farklı nişte ilan açabileceğiniz en büyük freelancer sitelerinden biridir.

Yani bir örnekle, Avukat olarak freelance iş ilanı açmak istiyorsunuz, alanınız ise aile avukatlığı. Aile avukatlığı için iş ilanı oluşturabiliyorsunuz ya da bununla ilgili iş ilanı varsa başvuru yapabiliyorsunuz.

Upwork’teki iş kategorilerini incelemek için https://www.upwork.com/hire/ adresini inceleyebilirsiniz.

2.Freelancer

Freelancer, yine bir çok internetten ve uzaktan çalışma iş modellerini barındıran en büyük freelance iş bulma sitelerinden biridir.

Freelancer’a üye olup projelere başvurmak için https://www.freelancer.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Freelancer’da işe kabul edilme şansını arttırmak için küçük ücretlere Freelancer sınavlarına girip, sertifikalar alarak daha görünür bir profil kazanabilirsiniz.

3.Textbroker

Textbroker, içerik yazarlığı üzerine freelance iş yapabileceğiniz bir platform.

Eğer makale yazma konusunda iyiyseniz https://www.textbroker.com/ adresini ziyaret ederek iş bulmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca websiteleriniz için içerik satın almak için de Textbroker yazarlarıyla çalışabilirsiniz. Bu alandaki en bilinen freelance sitelerinden biridir. Güvenli bir şekilde iş yapabilirsiniz.

4.Fiverr

Fiverr, 9 farklı iş alanında birçok nişte hizmet satabileceğiniz en popüler platformlardan biridir.

Hatta astrolojiyle ilgilenen biriyseniz bu alanda hizmet satın alabilir veya satabilirsiniz. Yine oyun koçluğu gibi son yılların popüler işlerinden birini burada yayınlayabilirsiniz. Oyun yayıncıları için grafikler, animasyonlar tasarlama alanında uzmansanız bu tarz hizmetler satabilirsiniz.

Birçok farklı kategoride iş bulabileceğiniz freelance sitelerinden biridir.

Kayıt olmak için https://www.fiverr.com/ adresini kullanabilirsiniz.

5.Toptal

Toptal, daha deneyimli ve alanında uzman freelancerlar ile çalışan bir platformdur. Çünkü müşterileri arasında HP, AirBnb, Zendesk, Shopify gibi büyük şirketlerin iş ilanı açtığını görebilirsiniz.

Toptal’e kayıt olmak için https://www.toptal.com/ adresine gidebilirsiniz.

6.PeoplePerHour

PeoplePerHour, internet projeleri için kullanılan bir freelancer sitesi. Grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı, makale yazarı veya mobil uygulama geliştiriciliği gibi birçok alandan iş bulabileceğiniz bir platformdur.

PeoplePerHour’ı incelemek için https://www.peopleperhour.com sitesine bakabilirsiniz.

7.Guru

Guru, çok fazla iş kolundan ilanlar bulabileceğiniz büyük bir freelancer platformudur.

Guru’da sizin için en iyi iş fırsatını kaçırmışsanız bununla ilgili otomatik eşleştirme yapabiliyor. Bu da diğer sitelerde proje kovalamaktansa, iyi bir işi bu otomasyon sayesinde bulabilmenizi sağlıyor.

Guru’yu incelemek ve iş ilanı oluşturmak için https://www.guru.com/ sitesine bir bakın.

8.ProBlogger

ProBlogger, daha çok bloggerlar için hizmet veren kapsamlı bir platform. Yani sadece freelancer iş bulma sitesi olarak değil, blog ipuçları bulabileceğiniz, podcastler dinleyebileceğiniz ve bunun yanında konuk yazarlık teklifleri açabildiğiniz, blog yazarlığı işleri yapabileceğiniz bir platform.

ProBlogger sitesi: https://problogger.com/

9.Bionluk

Bionluk, Türk freelancer sitesidir. Listedeki diğer 11 freelance platformu İngilizce bilenler için daha uygun olmasından dolayı Türkiye’de bu işi nasıl yapabiliriz diye merak edenler için işte Türkçe freelancer sitesi…

Bionluk, yine birçok farklı alanda iş ilanı oluşturabileceğiniz bir platform. Sitesini incelemek için https://bionluk.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

10.99Designs

99Designs, tasarımcılara yönelik bir freelance sitesidir. Tabi tasarım diyince yalnızca web tasarımı veya logo tasarımı düşünmeyin. Burada tişört tasarımından kitap kapağı tasarımına kadar birçok farklı alanda iş ilanı oluşturabiliyorsunuz.

Sitesini incelemek isterseniz: https://99designs.com

11.FlexJobs

FlexJobs, en geniş iş alanlarının olduğu freelance sitelerinden biridir.

İş alanlarını incelemek için https://www.flexjobs.com/jobs adresine bir göz atın.

12.Voice123

Voice123, seslendirme sanatçıları için mükemmel bir freelance iş bulma sitesidir. Cocacola, 3M, The New York Times gibi müşterileri de bulunuyor.

Voice123’ü incelemek için https://voice123.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Paylaş

Son Yazılar

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

4 gün önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

6 gün önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

6 gün önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

1 hafta önce

Apple iPhone 11 Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nasıl? Alınır mı?

10 Eylül 2019'da Steve Jobs Theater binasında yapılan Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPhone modelleri arasında en çok merak edilenlerden olan…

1 hafta önce

Samsung Galaxy S10 Plus Alınır mı? Nasıl Telefon? Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nedir?

Samsung, bu sene Galaxy S serisi modellerinde üç farklı telefon tanıttı. Bunlar: Samsung S10e, S10 ve S10 Plus modelleri olarak…

1 hafta önce