Dizi ve Film TavsiyeleriKültür

En İyi 7 Yabancı Komedi Dizisi

Komedi türü yapımların ortak özelliği, seçilen konu ve karakterlerin abartılarak sahnelenmesidir.

Senaryoda mantıksızlık, bütünlüğün olmaması gibi göze çarpan etkenler görülür; karakterler ise çok titiz, fazla romantik gibi uçarı tiplerdir. Komedinin tutması da aslında bu uç noktaların birleşmesinden meydana gelir.

Ne kadar olağandışı olursa o denli farklı görünecek; haliyle izleyici bu filmlerden keyif alacaktır. Çünkü farklı karakterleri ekranda görmek, ilgi ve merak uyandırır ki komedi filmlerini izlemeye başlamanın ilk adımı da budur.

Burada, radarımıza takılan en iyi yabancı komedi dizileri derlemesinden 7 tanesini sizlere tanıtacağız. Bol seyirler ve keyifli okumalar.

My Name is Earl

en iyi yabancı komedi dizileri
My Name is Earl

Ana karakterimiz olan Earl, biraz saf olan kardeşiyle beraber listesini tamamlama görevine soyunur. Bu liste, Earl için önemlidir; zira eskiden sergilediği tüm kötü davranışları bu listede toplamıştır.

Eden bulur, prensibine kulak verdiği için listesine yazdığı her olumsuz davranışları birer ikişer telafi etmelidir. Dizinin ana konusu bu. Dizide işlenen tema da bu konu etrafında şekil alıyor.

Geçmişe dönük kısa sahneleri, sempatik oyuncu kadrosu ve absürt fikirleriyle keyif alınası bir dizi olarak listemizdeki yerini aldı. Çekindiği her fotoğraf karesinde Earl’ün gözleri kapalı çıkıyor; birçoğumuzun arzulamadığı bir durumu yansıtan komik bir detay.

Rick And Morty

en iyi yabancı komedi dizileri

Çizgi dizilerin kendine has seyirci kitlesi vardır. Bu alanda iddialı Asya animeleri ve Amerikan çizgi dizileri mevcut. Kategori itibariyle çizgi diziler sayıca fazla; ancak bizim önerebileceğim bir dizi var ki komedi anlamında gerçekten usta işi bir yapım: Rick and Morty.

Çılgın bir mucit olan dede Rick ve kafası karışık torun Morty, fantastik dünyalarda maceradan maceraya sürükleniyor. İhtiyar Rick’in birbirinden yaratıcı ve bir o kadar da tuhaf icatları sayesinde farklı evrenler, boyutlar ve zaman değişimleri yaşanıyor. Hızlı akan dizinin birçok bölümünü gün içerisinde bitirebileceğinize inanıyoruz.

Listemizdeki en iyi yabancı komedi dizileri içinde yer alan Rick and Morty, çizgi komedi türünün gözdelerinden bir tanesi.  

Arrested Development

en iyi yabancı komedi dizileri

İzledikçe karakterlere daha sıcak baktığınız bir dizi olan Arrested Development, bir zamanlar servet sahibi olan ailenin çöküşünü ekrana taşıyor.

Baba tutuklanmıştır ve geriye kalan batığı karaya çıkarıp onarma işlemini oğul Michael üstlenmiştir. Bu sorumluluk Michael için kaldırılamayacağı bir yük değil aslında; ancak ailenin diğer umursamaz bireyleri işleri onun adına güçleştiriyor.

Deli bir ailenin akıllı çocuğu olmak pek de hayalini kurduğu düşünce değildir muhtemelen. Onun hayali, şirketin başına geçmek ve yönetimi olabildiğince düzgün idare etmekti. Bu borç batağında, şirket kartlarını umarsızca kullanan aile bireyleriyle mücadeleye girmek zorunda kalacak. Karakterler birbirinden farklı, kaçık ve sorumsuz.

Imdb eleştirmenlerinden üst düzey puan alması, en iyi yabancı komedi dizileri sıralamasında Arrested Development’i farklı ve izlenesi kılıyor.  

Shameless

en iyi yabancı komedi dizileri listesi

Amerikan varoş mahalle ve insanlarının betimlendiği Türkçe anlamıyla Utanmaz dizisi, bir dönem ülkemizde de aşırı sevildi. Hatta bu sevginin bir uzantısı olarak, aslını aratan, kötü bir Türkiye uyarlaması çekildi. (Bizim Hikayemiz).

Shameless dizisinin sevilmesindeki en önemli faktörün, karakterler olduğunu belirtmemizde fayda var. Babasının alkol ve bencillik gibi sorunları nedeniyle küçük yaşta annelik görevi alan Fiona; zeki çocuk Lip; annesi gibi psikolojik atakları bulunan Ian; haylaz ve bir o kadar sempatik Carl ve diğerleri.

Dram ve komedi türünde hatta daha çok eleştirel komedi tarzında olan dizi, ağzı bozuk bahtı kara insanların öyküsü. Küfür, argo, cinsellik ve bel altı esprilere hazır olun.

2 Broke Girls

en iyi yabancı komedi dizileri

Lafını hiç esirgemeyen, edepsiz konuşmalar konusunda usta bir garson olan Max, el bebek gül bebek büyüyen Caroline ile nasıl geçinebilir? Bu birliktelik ortaya güzel bir komedi dizisi meydana getiriyor.

Çünkü iki karakterin de kaybedeceği bir şey kalmadı. Max zaten doğuştan kaybeden birisi; düştüğünde kendi başına ayağa kalkmayı öğrenmiş ve hayattan beklentisi kalmamış.

Caroline ise doğuştan zengin ve çalışma gereği duymamış birisi; ancak babasının hapse düşmesiyle her şeyini kaybediyor. İlk bakışta kültürel olarak zıt bu iki karakteri birleştiren şey de kafalarında filizlenen kek dükkanı açma fikri.

Her bölümün bitişinde, bu hayal yolunda biriktirdikleri para izleyiciye aktarılıyor. Bakalım bu iki garson kızın hayallerine ulaşmaları ne kadar kolay olacak.

Scrubs

en iyi yabancı komedi dizileri

İnsanlara yardım etmek ve onların hayatını kurtarmak birçok doktorun idealidir.

Scrubs dizisi bu ideal peşinde mesleğe başlayan insanların, hastane ortamında değişen ruh hallerini ekrana yansıtıyor.

Doktorluk elbette ciddi bir meslek; ancak insanlar yine o bildiğimiz insanlar. Hastaneye adım atan çaylak bir doktorun (iç sesi) anlatımıyla hoş vakit geçirebileceğiniz Scrubs dizisi, uzun süre tv ekranında kaldı.

Birçok seyirciden geçerli not alan dizi, bize göre de en iyi yabancı dizi önerileri arasında sandalyesini kaptı. Sıkıldıkça izleyebileceğiniz, hayatın içinden gelen bir dizi.

Friends

en iyi yabancı komedi dizileri

Dostluk teması üzerine kurulu Friends dizisinin ülkemizdeki hayran kitlesi bir hayli fazla. Her karakterin farklı bir işi, hayali ve geçmişi var; ancak bu farklılıklar aynı kafede oturup iletişim kurmalarına engel olmuyor.

Karakterlerin kendine has mizaçları olduğundan diziyi takip etmek daha keyifli hale geliyor. Birçok komedi dizisinde uygulanan gülme efekti verilmese belki dizi daha iyi hale gelebilirdi ama bu durum diğer komedi dizileri için de geçerli.

Esprileri anlamak için az-çok İngilizce bilmek kelime oyunlarını anlamamıza yardımcı olacaktır. Samimi bir komedi; kısa bölümlerini yemek aralarında bile rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Birçok kaliteli yapım bu yabancı komedi dizileri listesine eklenerek, sayıca daha kabarık bir hale getirilebilir. Açıklaması yer almasa da önerebileceğimiz komedi dizilerine ek olarak:

  • How I Met Your Mother
  • Simpsonlar
  • South Park
  • The Big Bang Theory
  • Man With a Plan
  • The Mick dizileri de gülmenize yardımcı olacaktır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı