Dizi ve Film TavsiyeleriKültür

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken En İyi 10 Anime Önerisi

10. One Piece

anime önerileri one piece

Büyük bir fan kitlesine sahip olan One Piece’in ana teması korsancılıktırKorsan Kral Gold D. Roger, ölmeden önce dünyadaki her şeyin sahibi olmayı başarmıştır.

İdam edilirken hazinesini Grand Line’a sakladığını söyler. Tüm gençler bu olaydan sonra Grand Line’a gitmek için korsan olur ve denize açılırlar. Ancak Grand Line’a girmek çok zordur, Grand Line’da hayatta kalmak imkansızdır.

Kahramanımız Luffy‘nin de hayali Grand Line’a girip Korsan Kral olmaktır. Monkey D. Luffy, kimsenin görmediği, varlığının bile belirsiz olduğu One Piece denen hazineyi ele geçirmek için yola koyulur.

Ana kahramanımız bir şeytan meyvesi yemiştir. Ancak şeytan meyvesi yiyenler asla yüzememektedir. Luffy çocukken yediği bu meyve sayesinde güçlenir ve lastik adama dönüşür.

Yolculuğu sırasında Zoro, Sanji, Nami, Chopper, Usopp, Robin, Franky gibi güçlü ve iyi insaları ekibine katarak macerasına devam eder.

9. Death Note

anime önerileri

37 bölümlük bu efsane animasyonun baş karakteri Yagami Light‘dur. Üniversite sınavlarına hazırlanan son sınıf öğrencisi Light, Japonya’nın en iyisi, en zekisidir.

Yaşadığı dünyadan haz alamayan Light, bunalmışlığın zirvesine geldiğinde mucize bir şeyle karşılaşır. Derste otururken camdan bir defterin düştüğünü gören Light, çıkışta defteri yerden alır.

Defter’in üstünde “Death Note” yazmaktadır. İçini açtığında ise “Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir” yazısıyla karşılaşır. Önce ciddiye almaz ancak eve gidince bir denemek isteyen Light, haberleri izlerken öğretmen ve öğrencileri rehin alan suçlunun ismini deftere yazar. 40 saniye sonra adamın öldüğünü gören Light için yeni bir hayat başlamıştır.

Suçluları öldürüp, dünyayı kendi ütopyasına çevirmek isteyen ve kendini tanrı ilan eden Light’ın peşine dünyanın en iyi dedektifi L düşer ve olaylar gelişir.

Bu 37 bölümlük efsane animeyi kesinlikle izlemelisiniz.

8. One Outs

anime önerileri one outs

Kojima, saatte 134 km koşabilen bir beyzbolcudur. Beyzbolu sadece beyzboldan ibaret sanan Kojima, One Out denilen bir beyzbol kumarıyla ve o kumarın lideri Toa Tokuchi ile karşılaşır.

Tokuchi, Lycaons’un sahibi ile bir anlaşma imzalar. Tokuchi, dışarı yolladığı her top için 5 milyon Yen (Japon Para Birimi) alırken kaybettiği her puan için 50 milyon Yen borçlanacaktır.

Spor ve akıl oyunlarının bir arada yürüdüğü bu kıyasıya animeyi kesinlikle izlemelisiniz.

7. Bleach

anime önerileri bleach

Kurosaki Ichigo, 15 yaşında gayet hayatı düzgün bir lise öğrencisidir. Babası ve kardeşleri ile birlikte klinik işleten Ichigo, ölülerle konuşabilmekte ve onlara ara sıra yardım etmektedir. 

Bir gün sıra dışı bir şey gerçekleşir. Ölüm tanrısı (Shinigami) olan Kuchiki Rukia, aniden Ichigo’nun odasına girer ve Ichigo’nun onu görebilmesine çok şaşırır.

O an bir kötü ruhla dövüşürken Rukia, güçlerini mecburen Ichigo’ya geçirir. Bu normalde yasaktır ve Rukia idam ile cezalandırılır.

Üstün bir güç kazanan Ichigo, hem kötü ruhları öldürmek için hem de Rukia’yı kurtarmak için sorumluluk üstlenir ve cennete gider.

6. Dororo

anime önerileri dororo

Bu sene içerisinde çıkan Dororo, diğer animelere göre çok daha farklı bir konuyu işliyor.

Japon komutan Daigo, ülkesindeki kıtlığı ve savaşı bitirmek için Buda’nın yolundan ayrılarak 40 şeytan ile anlaşma yapar. Anlaşmaya göre şeytanlar Daigo’dan istediği bir şeyi alabileceklerdir.

Tam anlaşma sırasında karısı hamile olan Daigo’nun oğlu etsiz, kolsuz, burunsuz, gözsüz, sadece kemik parçası olarak doğar ancak yaşamaktadır. 40 şeytan çocuğunun tüm organlarını kendi arasında paylaşmıştır.

 Çocuğun öldürülme emrini veren komutana itaat etmeyen ebe, çocuğu nehire bırakır.

Onu bulan bir doktor Hyakkimaru‘ya plastikten yapılma el, kol, yüz, kulak ve daha birçok organının yerine plastikten yapılma parçalar takar. Ona dövüşmeyi öğretir. 

Konuşamayan, koklayamayan, duyamayan Hyakkimaru tüm organlarını geri almak için 40 şeytanı öldürmeye kararlı bir şekilde maceraya atılır. Hyakkimaru’nun yoldaşı ise küçük yaşta olan kız çocuğu Dororo‘dur.

5. Gintama

anime önerileri gintama

Tam olarak anlatamayacağımız bir anime olan Gintama‘yı şöyle tarif edebiliriz.

Uzaylılar dünyayı istila etmiş, savaştan sonra yıllar geçmiş ve kılıç kullanmak yasaklanmıştır. Savaş’ın en önlerinde yer alan Gintoki’de kendine ayak işleri yaptığı bir iş yeri kurmuştur.

Kayıp kedi bulmaktan, uzaylı yaratık bulmaya kadar basit ve garip işleri yapmaya başlamıştır. Yanına ise Shinpachi‘yi alır, daha sonra ekibin has üyesi Yato klanından Kagura katılır.

İlerleyen zamanlarda evcil hayvanları Sadaharu da Gintoki’nin ailesine dahil olacaktır. Gündelik işlerin arasında komedi serisi olan Gintama’da birçok şeyi görebilirsiniz.

Diğer tüm animelerle dalga geçen, büyük insanlara göndermeler yapan bir animedir Gintama. Karakterler, kendi yapımcılarını hatta seyirciyi bile alaya alırlar bazı bölümlerde.

Tabii anime sürekli böyle komedi, şen şakrak geçmiyor. Yeri geliyor aşırı ciddi savaşlar, aşırı duygusal sahneler oluyor.

Gintoki’nin asıl amacı olmasada savaştan çıkmış diğer üç arkadaşı finale doğru bir araya gelip tek bir amaç uğruna savaşıyorlar. Katsura gibi biraz saf ama lider vasıflı bir karakteri de göreceksiniz. Takasugi gibi kötü ama bir o kadarda cesur bir karaktere hayran da olacaksınız.

Aklınızın alamayacağı kadar karakter mevcut bu animede. Favorinizi siz seçersiniz artık.

4. Fullmetal Alchemist

anime önerileri fullmetal alchemist

Elric kardeşler ölen annelerini diriltmek isterler. Bunun için simyaya başvurmak zorunda kalırlar.

Simyada yapılamayacak birkaç şey vardır, bunlardan birisi ölen birini diriltmektir. Çünkü insan ruhuyla değiş tokuş yapılabilecek eş değerde bir şey yoktur. Ancak her ne olursa olsun bunu denemeye karar verirler.

Deney sırasında Edward bacağını, küçük kardeşi Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward son saniyede kardeşinin ruhunu bir demir zırha bağlamayı başarır. İki kardeş annelerini diriltememekle kalmamış, vücutlarında yeterince zarara yol açmışlardır.

Edward annesini diriltmekten vazgeçer ve suçluluk hissederek küçük kardeşinin vücudunu geri kazanabilmek için kardeşiyle birlikte maceraya atılırlar.

Simya, en büyük dostları bazı zamanlar ise en büyük düşmanları olacaktır.

3. Another

anime önerileri another

Another‘in türü korku olmakla birlikte çok ilginç ve bir solukta izletecek bir konusu var.

Hikaye 1972’de Misaki’nin ölmesiyle başlıyor. Misaki okulunun en parlak, en zeki öğrencisiyken son sınıfa geçtiği sene ölüyor. Günün birinde sınıf arkadaşlarından birisi Misaki’nin oturduğu yere doğru parmağını göstererek “Bakın! Misaki ölmemiş işte orada!” diye bağırıyor. Bundan sonra öğretmenleri de dahil sınıftaki herkes Misaki ölmemiş gibi davranmaya başlıyor. Asıl olay ise mezuniyet günü gelince fotoğraf çektirmelerinin ardından fotoğrafta Misaki’nin de fotoğrafta görünmesi.

Bunların ardından aradan 26 yıl geçer. 1998 baharında Sakakibara Koicki, Yomiyma’ya taşınır ve o sınıfın son sınıf öğrencisi olarak seneye başlar. Misaki’nin sınıfına…

Koichi asansörde tek gözlü garip bir kızla karşılaşır ve adının Misaki Mei olduğunu öğrenir. Aynı sınıfta olduklarını görünce onunla konuşmak ister ama sınıftakiler onu uyarır.

Bundan sonrasını izlemenizi, olayların şaşırtıcı derecede geliştiğini görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

2. Sword Art Online

anime önerileri sword art online

2022 yılında bir oyun çıkacaktır ve birçok insan oyunu oynayabilmek için sıralara girmiştir. Oyuna girebilmek için kafaya takılan “Nervegear” isimli bir kaskı satın almak gerekmektedir.

Daha önce oyunun beta versiyonunu oynayan Krito‘da oyuna bağlanır ve direkt görevlere başlar. Ancak bu sırada Krito’da dahil herkes bir bölgeye ışınlanır. Oyunun yapımcısı ortaya çıkar ve bir takım açıklamalarda bulunur.

Oyundan çıkış yoktur. Çıkmak için tek yol 100 katlı kuleyi tamamlamak ve her kattaki bölüm sonu canavarları yenmektir. Eğer oyunda ölürseniz, gerçekte hayattada ölürsünüz. Eğer birisi kafanızdaki “Nervegear”ı çıkarmaya kalkarsa yine ölürsünüz. Oyundan çıkmak imkansızdır.

Artık loncalaşmalar, katiller, güçlüler ve zayıflar taraflanmaya başlamıştır. Yine bir solukta oturup izleyeceğiniz animenin ilk sezonunun konusu budur. Diğer sezonlarınında kendine has konuları vardır, izleminizi öneririm.

1. Attack On Titan

anime önerileri attack on titan

Ne kadar diğer animeleri beğenmeyenler olsada tek ortak noktada buluşabileceğimiz anime olarak Attack On Titan namıdiğer Shingeki No Kyojin‘i diyebilirim.

Attack On Titan’ın konusu; insanoğlu duvarların arkasına sığınmış bir şekilde huzurlu hayatlarına devam ediyorlar ancak dışarısı çok korkunç. 10-20 metre uzunluğundaki devasa devler insanları sırf hoşlarına gittikleri için yiyorlar.

Bizim ilgilendiğimiz kısım ise duvarların içinden ziyade duvarların ötesi, devlerin hüküm sürdüğü topraklar. Kraliyetle yönetilen bu ülkenin askeri ordusu da bulunuyor ve bu askeri ordunun Keşif Birliği dışarıyı araştırmakla, devleri öldürmekle görevli. Bu devasa varlıkları manevra cihazları ve keskin kılıçlar sayesinde öldürüyorlar.

Manevra cihazları askerlerin şehirde kolayca hareket etmesini sağlarken, duvarların ötesinde devlerden kaçmak ya da onların ensesine ulaşmak amacıyla kullanılıyor. Tüm askeri birliklerde bu manevra cihazı bulunuyor.

Asıl konu ise Keşif Birliğine giren Eren’in babasından kalan bilinmeyen bir sır, Eren’in gizemli gücü, duvar nasıl yapıldı ve devler nasıl var oldu? Bunların üstüne dönen ana hikayeyle birliklte birçok yan karakterin üzüntülü, sevinçli hayatlarını da görüyoruz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı