İnternetSEO

En İyi Wordpress AMP Eklentisi Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

AMP, “Accelerated Mobile Pages” kelimelerinin kısaltılmışıdır. Bu da”Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” demektir.

Yani kullanıcıların mobil cihazlardan sitenize hızlı bir şekilde giriş yapabilmesini ve sitenizde hızlı gezinmesini sağlar.

Google, AMP sayfaları ön belleğinde saklayarak, kullanıcıların yaptığı aramalarda gösterir ve kullanıcı bu sonuca tıkladığında site çok hızlı bir şekilde açılır.

SEO için site açılış hızı çok önemli olduğu için AMP kullanabilirsiniz. Bununla ilgili yaptığımız bir çalışmanın grafikleri:

Yaptığımız çalışmada yalnızca AMP eklentisini Wordpress sitemizden kaldırarak 1 hafta boyunca Google Analytics verilerini inceledik.

AMP Olmayan sayfalardaki Hemen Çıkma Oranı:

wordpress amp eklentisi olmadan önce

AMP eklentisini kurduktan sonra 1 hafta içerisinde çok ciddi bir yükseliş yaşadık.

AMP eklentisi kurduktan sonra:

wordpress amp eklentisi kurduktan sonra faydaları

AMP eklentisini kurduktan sonraki 1 haftada hemen çıkma oranlarındaki düşüşü görüyor musunuz? İnanılmaz bir fark oluştu.

Aslında bu farkın oluşmasının temel nedeni, site açılış hızından kaynaklanmasıdır. AMP kullanmadığımızda site hızı 5 saniyelere kadar çıkıyordu bu da kullanıcının sitede rahat gezinmesini engelliyor ve hızlıca siteyi terkediyorlardı.

AMP kullanmaya başladığımızda ise site hızı 1 saniyenin altına düştüğü için kullanıcılar hızlıca gezinip farklı sayfalara da göz atabiliyorlar. Bu sayede hem sayfa görüntülenmesini arttırdık hem de hemen çıkma oranında ciddi bir düşüş yaşandı.

AMP’nin faydalarından kısaca bahsettiğime göre bunu WordPress sitesi olan herkes nasıl kullanabilir ona bakalım.

WordPress İçin En İyi AMP Eklentisi Hangisidir?

WordPress sitelerde neredeyse tüm AMP eklentilerini kullanmış biri olarak en iyi AMP eklentisinin “WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” olduğunu söyleyebilirim.

WordPress ve Google tarafından desteklenen “AMP” eklentisi en çok indirilen uygulama olmasına rağmen benim teknik olarak çok sorun yaşadığım bir eklenti. Ayrıca daha kolay düzenlenmesi ve çeşitli tema seçenekleriyle “Wordpress için AMP” eklentisi benim için daha iyi bir çözüm oldu her zaman.

en iyi wordpress amp eklentileri hangileridir
En iyi Wordpress AMP Eklentileri

Bu iki AMP eklentisi dışında az da olsa kullanılan BetterAMP ve weeblrAMP eklentileri de mevcut. Ancak bu eklentiler de “Wordpress için AMP” eklentisi kadar özelliklere sahip değil.

Wordpress sitenizde kullanmanız gereken en iyi AMP eklentisinin hangisi olduğunu söylediğime göre bu eklentinin kurulum ve ayarlarını yapmaya başlayalım.

WordPress İçin AMP Eklentisi Kurulumu

Tüm eklenti kurulumlarında olduğu gibi yönetici panelindeki sol menüden, Eklentiler → Yeni Ekle adımlarını izleyerek arama bölümüne “AMP” yazıyoruz.

wordpress için en iyi amp eklentisi kurulumu
Eklentiler → Yeni Ekle → WordPress için AMP

Eklentiyi yükleyip, etkinleştirdikten sonra sol menüde AMP bölümü açılacak.

wordpress amp eklentisi nasıl kurulur

Sol taraftan AMP menüsünü bulduysanız “Settings” yani “Ayarlar” bölümüne girip, genel ayarları düzenleyebiliriz.

wordpress amp eklentisi ayarları nasıl yapılır

Gördüğünüz gibi birçok ayarı düzenleyebileceğiniz bir menü açılıyor. Burada en önemli, ilk başta yapmanız gereken ayarlar: Genel, Analiz ve Çeviri ayarlarıdır.

Genel ayarlarda sitenizin logosunu belirleyip, hangi sayfaların AMP olmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Yani kategori, etiket, arşiv, ana sayfa, yazılar gibi hangi sayfalarınızın AMP desteklemesini isterseniz seçebilirsiniz. Biz yalnızca “yazı sayfaları” için kullanıyoruz ama isterseniz tüm sayfalarınızı AMP destekli hale getirebilirsiniz.

Analiz ayarlarında Google Analytics, Tag Manager, Facebook Piksel ve birçok analitik kodunuzu buraya eklemelisiniz.

Çeviri ayarlarında ise, AMP sayfalarda İngilizce görünmemesi gereken bölümleri Türkçe’ye çevirerek bu işlemi tamamlıyorsunuz.

SEO ve performans gibi ayarları da Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız yalnızca seçimler yaparak ilerleyebilirsiniz. Yoast SEO eklentisinin nasıl kurulacağı ve ayarları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

wordpress amp eklentisi tema ayarları

AMP temanızı seçip diğer ayarlarını da “Design” menüsü altından yapabilirsiniz.

Ücretsiz olarak 4 tema seçeneği bulunuyor, bunları beğenmediyseniz birçok ücretli seçeneği de inceleyebilirsiniz.

Temayı seçtikten sonra Global, Header, Footer gibi ayarlar tamamen Wordpress tema kurulumu ve ayarları ile aynı şekildedir. Renkleri ve basit ayarları bu bölümlerden düzenleyerek WordPress sitenizi AMP’ye çevirebilirsiniz.


Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedip, sitenizin AMP görüntüsünü test etmek için “siteadi.com/amp” ya da “siteadi.com/ornek-yazi/amp” gibi adresleri kendi siteniz için kullanarak sitenizin AMP halini görebilirsiniz.

WordPress sitesi için AMP eklentisini kurduk, Google için test etmek istiyoruz. İşte o zaman AMP validator kullanıyoruz.

amp validator
Google – AMP Validator

AMP sayfalarımızda bir hata olup olmadığını, düzgün index alıp almadığını analiz etmek için Google’a “Amp validator” yazıyoruz ve çıkan sonuçtaki test kısmına amp sayfamızın linkini ekleyip “Testi Çalıştır” diyoruz.

amp sayfaları nasıl test edilir

Testi yaptıktan sonra çıkan sonuç bu şekilde “Geçerli AMP sayfası” sonucu aldıysa artık arama sonuçlarında AMP sayfalarınızın görüneceğine anlamına gelir.

google aramalarında amp nasıl görünür

Google arama sonuçlarında ise bu şekilde AMP sayfa olduğu belirtilir.

google news ve discover amp sonuçları

Google haberler veya keşfet sayfasında ise AMP sayfalar bu şekilde görünür.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu