Senelerdir var olan ve çok uzun yıllar daha var olacak bir gelenektir Türk Kahvesi.

Buram buram kokusu ile insanlığı adeta esir almıştır. Hep en güzel sohbetlerin, en özel anların şahidi olmuş ve bir fincanına kırk yıl hatır feda edilmiştir.

Türklere has pişirme tekniği ile dünyaya nam salan Türk kahvesi, bugün tüm dünyada espressolardan sonra en çok tüketilen kahve çeşididir.

Şüphesiz ki onu böyle özel kılan içerisinde sakladığı birbirinden güzel ve anlamlı hikâyelerdir.

Türk Kahvesi Efsanesinin Başlangıcı

türk kahvesi sunumu nasıl olmalıdır

17. yüzyılda Osmanlı, Yemeni işgal ettiğinde başlamıştır kahvenin efsanesi. O dönemlerde en önemli ticaret geliri olmuştur.

Dönemin ileri gelenleri tarafından oldukça egzotik bulunan bu lezzet, bir süre sonra lezzetinin yanında dağıttığı şifa ile ilaç yerine kullanılmıştır.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

türk kahvesi nasıl pişirilir

Türk kahvesinin bütün bu özel duyguları size hissettirmesini istiyorsanız yapmanız gereken pişimi ve sunumunda ona gereken özeni göstermeniz olacaktır.

Eski usullerle pişirilen kahveler en lezzetli olanlardır.

Bakır cezvelerde ve kısık ateşte, hatta köz ateşinde kaynayan Türk kahvesinin tadına doyum olmaz. Türk kahvesi pişirmek sabır ister. Bol köpüklü olması ise en önemli özelliğidir. Bunun için küçük cezvelerde bir en fazla iki kişilik hazırlanması gerekir.

Türk Kahvesi Sunumu Nasıl Yapılmalıdır?

türk kahvesi pişirme teknikleri

Türk kahvesinin sunumu ise yıllanmış hikâyelerin dile gelmesidir.

Bakır tepsilerde, motiflerle işlenmiş küçük su bardakları ile bakır fincanlıkların içerisinde yapılan iki kişilik ikram şekli kırk yıllık hatırın ne olduğunu ifade eder.

Türk lokumu ile lezzetine lezzet katan kahvelerin içimi de belirli bir adap içerisinde olmalıdır.

Eskilerden gelen bir inanış vardır. Kahvenin yanında ikram edilen su misafirin açlık durumunu gösterir. Eğer misafiriniz tok ise önce kahveyi içer. Ancak karnı aç ise suyu içer üstüne kahvesini içer.

Kahveyi öyle bir anda içip bitirmekte olmaz. Servis yapıldıktan sonra bir süre beklemek önemlidir. Telvesinin dibine çökmesi ve kahvenin kendi kendini filtre etmesi size lezzetli bir içim sunacaktır. Daha sonra küçük yudumlarla, her bir zerrenin tadına vararak içmek, sohbet boyunca mis kokusu ile size eşlik etmesine izin vermek, aralarda Türk lokumları ile lezzetlendirmek kahvenin hakkını vermek demektir.

Türk kahvesi bizim için değerli bir miras ve bize ait bir kültürdür. Bunu hakkı ile yerine getirmek ve uzun yıllar yaşatmak ise en güzel görevimiz. Afiyet olsun!

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle