GirişimcilikTeknoloji

Engellilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak Teknolojik İcatlar

Teknolojiyi faydalı kullanarak engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak ürünler tasarlamak isteyen girişimciler için bazı örnekler paylaşacağız.

Engelli bireylerin, hayatlarını kolaylaştırmak ve hayat kalitelerini arttırmak için hem ülkemizde hem de Dünya’da birçok teknolojik icat bulunuyor. Buna rağmen hala geliştirilmesi gereken belki de çok fazla icat vardır. Bu listedeki ürünlerin bu alanda girişim yapmak isteyenlere ilham olacağını düşünüyorum.

Engelliler için ürünler tasarlamak istiyorsanız mutlaka engellilerden yardım istemelisiniz. Özellikle bu listedeki girişimlerin çoğu bir engeli bulunan ya da engelli yakınları bulunan insanlar tarafından geliştiriliyor. Çünkü engelli bireyleri anlamak için onlar gibi yaşamamız gerekir.

Mesela, görme engelli olan ressam Eşref Armağan’ın konuşmasını dinlediğimde şunu farketmiştim. Doğuştan görme engelli olduğu için çocuk yaşlarında görebilmenin ne olduğunu bilmediği için ailesinin uyarılarını anlamlandıramıyormuş. Yani görebilmeyi hiç bilmediği için herkesin böyle olduğunu düşünüyormuş. Bu hikaye bana çok ilginç gelmişti. Hiç böyle düşünmemiştim daha önce.

İşte bu yüzden engellilerin hayatlarına dokunacak, hayatlarını kolaylaştıracak icatlar tasarlarken en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri budur.

Kimi girişimciler gerçekten engellilerin hayatlarına dokunmak için bir şeyler yapmak istiyor ancak herhangi bir engeli veya böyle bir yakını yoksa tam olarak onların problemini çözemiyor.

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için neler yapmalıyız diye düşünüyorsanız size ilham olacak bazı teknolojik icatlar

1. LCW Sense

engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak icatlar

LC Waikiki’nin görme engelliler için alışveriş yaparken, ürünler hakkında bilgi edinebilmeyi sağlayan bir teknoloji.

LCW Sense sayesinde görme engelliler alışveriş yaparken, kıyafetlerin kumaşından, yıkama talimatlarına, renk ve fiyatlarına kadar her şeyini öğrenebiliyorlar.

2. WeWalk

görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak icatlar

WeWalk, Vestel’in işbirliği ve YGA (Young Guru Academy) mühendislerinin görme engelliler için geliştirdiği teknolojik bastondur.

Cep telefonuyla entegrasyonu mevcut olan cihazda baş ve göğüs hizasında kişilerin önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç gibi engellere karşı uyarma özelliği bulunuyor.

WeWalk satın almak, incelemek ya da bir görme engelliye bağış yapmak isterseniz https://wewalk.io/tr/ev/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

3. Otsimo

engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak icatlar

Otsimo, Otizmli çocuklar için eğitim platformudur.

Otizmli kardeşinin eğitim sorunlarını çözmeye çalışan Odtü’lü mühendislik öğrencisi Zafer Elçik tarafından geliştirilen bir eğitim ve oyun platformudur.

Otizmli çocuklarının özel eğitim masraflarının yüksek ücretli olmasından dolayı her otizmli çocuğun ulaşabileceği bir eğitim platformu kurma hayaliyle yola çıkıyorlar.

Otsimo hakkında daha fazla bilgi almak için https://otsimo.com/en/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

4. AVA

işitme engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak icatlar

Ava, işitme engellilerin hayatlarını kolaylaştıran ve sosyalleştiren bir mobil uygulamadır.

İşitme engelliler bir ortamdayken konuşulanları anlamak için zorlanabilirler, AVA uygulamasını kullanarak, telefonunuz duyduğu sesleri yazı haline dönüştürüyor ve ortamdaki konuşmaları anlayabilmeyi sağlıyor.

Ava’yı incelemek için https://www.ava.me/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

5. Liftware

engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak icatlar ürünler

Liftware, parkinson hastalarının yemek yerken çatal ve kaşıklarının titremelerine çözüm olacak bir teknolojik kaşık diyebiliriz.

Liftware ürünlerini incelemek için https://www.liftware.com/ adresini kullanabilirsiniz.

6. Engelliler için Günlük Hayatı Kolaylaştıracak Ürünler

  • Konuşan çaydanlık
  • Konuşan ısı ölçer
  • Konuşan baskül
  • Konuşan tansiyon ölçer

Bunlar ve benzeri günlük hayatımızda kullandığımız ürünleri sesli hale getirerek birçok görme engelli için hayatı kolaylaştıracak tasarımlar ortaya çıkarabiliriz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı