Dijital PazarlamaFacebookInstagram

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya uygulamalarının yükselişi devam ettikçe sosyal medya pazarlaması da işletmeler için önemli bir konu haline geliyor.

Her işletme veya marka her ne kadar sosyal medyanın önemini anlamış olsalar da, etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur konusunda ne yapmalarını gerektiğini bilmiyorlar. Buna bağlı olarak sosyal medya pazarlama sonuçlarından bekledikleri verimi alamayabiliyorlar.

Bu içerikte sosyal medya pazarlama stratejisine önem veren ancak bu konuda eksikleri olduğunu düşünenler ve yeni başlayanlara temel stratejilerden bahsedeceğim.

Doğru Sosyal Medya Uygulamanızı Seçin

sosyal medya pazarlama stratejisi hedef belirleme

Sosyal medya pazarlamanız için ilk yapmanız gereken hangi sosyal medya uygulamasını kullanmanız gerektiğini seçmeniz olmalıdır.

Sosyal medya uygulamaları her ne kadar benzerlik gösterse de kullanıcı özellikleri ve içerikleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu yüzden hedef kitlenize ulaşmak için doğru sosyal medya uygulamasını seçmelisiniz.

Hedef kitlenizi tanıdığınız takdirde işletmenizin sosyal medya pazarlaması için gereken doğru uygulamayı da bulabilirsiniz.

Hedef kitlenizin hangi sosyal medya sitelerinde daha aktif olduğunu öğrendikten sonra onlarla etkili sosyal medya pazarlama stratejileri ve çeşitli içeriklerle iletişim kurun.

Hedef Belirleyin

sosyal medya pazarlama stratejileri belirleme

Sosyal medya pazarlama stratejileri ile ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz gerekir.

Pazarlama amacınızı en baştan belirlemeniz gerekir, aksi takdirde doğru bir ölçümleme yapamazsınız. Sosyal medya çalışmalarınız sonucu kazanmak istediklerinizi bilmeniz ve elde ettiğiniz verileri buna göre analiz etmelisiniz.

Marka bilinirliği mi istiyorsunuz, satış yapmak mı istiyorsunuz, eski müşterilerinize yeniden satış mı yapmak istiyorsunuz, sadece marka ve müşteri arasında bir iletişim kanalı olarak mı kullanıyorsunuz, websitenizin trafiğini ya da işletmenizin müşteri potansiyelini mi arttırmak istiyorsunuz? Bu çalışmalar sonucunda ne istediğinize karar vermelisiniz ve buna göre pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz.

Sosyal medya pazarlama hedefleriniz belirlenmiş olmalı, hedeflerinizi bütçeye, zamana ve kaynaklarınıza göre makul çerçevelerde tutmalısınız.

Başarı Ölçütünüzü Belirleyin

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturduktan sonra çalışmalarınızın karşılığını alıp almadığınızı ölçmeniz gerekir.

Sosyal medya pazarlaması yaptığınız işler için temel ölçütlere göz atabilirsiniz. Bunlar;

  • Website trafiğine etkisi
  • Sosyal medya hesaplarının etkileşim ve erişim sayıları
  • Kullanıcı kitlesi oluşturma ve aktif kitle sayıları
  • Dönüşüm

Bazı temel ölçütler yukarıdaki gibidir, ancak bu her işletme ve marka için farklı olacaktır.

Örneğin bir ürün satmak amacıyla pazarlama stratejileri kurguladıysanız dönüşüm oranlarınızı daha farklı metriklere göre de ayırmanız gerekecektir. Website trafiği var ancak satış yok ise ya da ürün sepete ekleniyor ancak satın alınmıyor gibi durumlar oluşmuşsa düzeltmeniz gereken yerleri de bu sonuçlara göre görmeniz gerekir.

Yalnızca marka bilinirliği hedefliyorsanız sosyal medya reklamlarınızın olabildiğince fazla kişi tarafından görülmesini sağlamalısınız.

İçerik Planlaması Yapın

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluştururken içerik stratejisi de kurmalısınız. Hedef kitlenize yönelik ve markanızla ilgili içerikler üretmelisiniz. İçeriklerinizi belirli saatlerde (hedef kitlenizin en aktif olduğu saatlerde) yayınlamalısınız.

İçeriklerinizi çeşitlendirerek daha etkili bir strateji kurabilirsiniz. Ancak içeriklerinizi etkileşimi yüksek olacak, sosyal medya kitlesinin tepki verebileceği içerik tiplerinden oluşturmanız size daha faydalı olacaktır.

  • Eğlence ve bilgi içeren içerikler
  • Infografik içerikler: Bu içerikler sosyal medyada hızlı yayılabilen içeriklerdir.
  • Markanız veya ürününüzle ilgili olabilecek liste içerikler
  • Çekiliş, yarışma gibi kullanıcıları etkileşime geçirecek içerikler
  • Ürün veya markanız ile ilgili kampanya, indirim vs. içerikler
  • Soru cevap içerikleri de etkileşim arttıracaktır.

Çeşitli içerikler üretebilirsiniz ancak sosyal medya pazarlama stratejiniz ve markanızla içeriğinizi bağdaştırmanız gerekir. Yine kitlenizi tanımanız da içeriklerinizi belirlemeniz de önemli bir adımdır. İçeriğiniz kitlenizin ilgisini çektikçe marka bilinirliğiniz artacak ve etkileşiminiz yükselecektir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı