İnternet üzerinden paylaşılmak istenen blog yazıları, hizmet, ürün ya da internet adreslerini sizlere tanıtan içeriklerle dolmaya devam ediyor.

İçerikler ilgili olarak linkler üzerinde anahtar kelimelerin bulunduğu dolu bir SEO uygulaması internet adresinizin popüler olmasına yardımcı olmaktadır.

Binlerce internet adresi üzerinde tanıtım yazısı satışı kategorisi içerisinde makale yazısı satışı gerçekleştiren ya da adresler üzerinde ücret karşılığı paylaşımlarda yer alan kişilerin ilanlarına rastlayabilirsiniz.

İnternet adresleri sahibi pek çok kişi içerik pazarlama uygulamalarını paylaşmak isteyen kişiler bu tür yazıları istemektedir. Özellikle tanıtım yazısı alışı-satışı neden önemli hale gelmektedir. Kullanıcılar neden tanıtım yazısı satın almaya ihtiyaç duyuyor?

Tanıtım Yazılarının Önemi

etkili blog yazıları nasıl yazılır

İnternet sayfası üzerinde yer alan link bağlantıları Google üzerinde bir siteyi üst sıralara yükseltmek için diğer adresler üzerinden gelen linkleri referans olarak göstermektedir.

Bunun anlamı ne kadar kullanıcı internet adresinizi Google’a önermede bulunursa Google adresi üzerinde siteniz o kadar değer kazanır.

Google, popüler adresleri üst sıralara taşımaktadır. Tanıtımı yapılacak olan site ile uyumlu olarak yer almayan alakasız sayfalar üzerinde yer alan tanıtım yazıları genel olarak yarardan çok zarar getirebilir.

Google, Türkçeyi doğru şekilde kullanamayan birinin 3–4 kısa basit cümle yazarak önerilen adresleri yukarılara çıkarmamaktadır. Türkçeye en iyi şekilde hâkim, imla kurallarına özen gösteren makaleleri dikkate alır. Kaliteli bir şekilde yazılan blog yazısında tavsiye edilecek olan sayfanın daha da yukarılarda sıralanmasına yardımcı olmaktadır.

Bu doğrultuda en fazla dikkat edilmesi gerekenler arasında doğal bir yazının oluşturulmasıdır.

Doğru Tanıtım Yazısı Oluşturma

Etkili tanıtım yazısını anlamak adına blog yazılarını örnek olarak verebiliriz.

Bilindiği gibi son derece kaliteli ve özgün içeriği bulunan bloglar tanıtımlar ve içerik pazarlama uygulamaları konusunda en fazla başvurulan kişiler olarak görülür.

Blog yazarlığı gerçekleştirmek isteyen kişi önce tanıtmış olduğu ürün veya hizmet ile ilgili detaylı bir araştırma gerçekleştirilmektedir. Bu konuda kişi, kaynakları araştırmaktadır.

İnternet arşivleri üzerinde konu ile ilgili bilgiler yer alması durumunda yazar oralardan da faydalanır. Eski zamanlarda kullanıcıların, tanıtım yazılarını yazmak, arzu ettiği ürün ya da hizmetler konusunda yapılacak olan yorumları okumakta ve analiz edebilmektedir.

Kendi çerçevesinden fotoğraflar yazısının temel iskeletini bir araya getirmektedir. Yazı içerisinde özgün fotoğraflar içermesi blog yazılarının kalıcı etkisi açısından son derece önemlidir.

Linkleme Çalışmaları

Okumaya son derece elverişli şekilde yazılacak olan makale yazım süreci içerisinde her anlamda özgün bir anlatım diline ve makalelerin ortalama bir seyirde olması gerekmektedir.

Bu anlamda önem verilecek noktalardan bir tanesi linkleme çalışmalarıdır. Blog yazısı içerisinde, aynı sayfa üzerinde, hem de kendi sayfanızın url’sine birden fazla link vermemeniz gerekir.

Bununla beraber, blog yazısı içerisinde kişinin yazdığı yazıda, imla kuralları ve anlam bozukluğu yer almaması için tekrar edilerek okunması son derece önemlidir.

Kullanıcıları hiçbir şekilde yormayan, fayda sağlayan ve eskimeyecek türden oluşturulacak olan yazılar sayfaların geleceği konusunda önemlidir.

Gereksiz Kelimelerden Kurtulun

İnsanlar uzun cümlelerin okunduğunu düşünür. Sayfalar içerisinde bulunan uzun cümleler daha fazla okunduğu anlamına gelmemektedir.

Blog yazarlığı işine yeni başlamak isteyen kişiler genel olarak bu hatayı fazlasıyla yapar. Sürekli olarak uzun cümleler kullanmak isteyen kişiler odaklandıkları konudan uzak hale gelmekte ve ne anlattıklarını tamamen unutturabilir.

Yazı içerisinde bulunacak olan ilgi çekici içerikler ve kısa cümleler son derece etkileyicidir. Bu okuyucuların işini kolay hale getirmektedir. Kısa cümleler blog yazılarının kullanıcılar tarafından kolayca okunması için okuyuculara yardımcı olmaktadır.

Cümle içerisinde kullanılmak istenen nokta, okuyucuyu rahatlatmaktadır. Kullanıcılar noktayı gördüğü an duraksamakta ve yazı içerisinde kaldığı yerden devam etmektedir. Bu yüzden gereksiz cümlelerden kurtulmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle