Dijital PazarlamaFacebookInstagram

Etkili Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri

Pazarlama faaliyetlerinin teknoloji ile birlikte değişmesinin ardından pazarlama stratejinizin amaçlarının ve hedeflerinin sosyal medya ekseninde belirlenmesi gereklidir. Etkili sosyal medya pazarlama teknikleri sosyal ağlardaki aktiviteleriniz ile mümkündür.

Ayda 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook’un ve aralarında Instagram, Twitter, Snapchat gibi sosyal medya kanallarının da bulunduğu bu büyük çevrimiçi ortamda sosyal medya pazarlama stratejilerini kullanarak tanıtım yapmak kitlelere ulaşmak açısından oldukça etkili olabiliyor.

Her an binlerce hatta yüzbinlerce internet kullanıcısına bu ağlar üzerinden ulaşmak gerçekten çok kolay bir hale geliyor. Hal böyle olunca sosyal medya pazarlama için çok cazip bir medya, iletişim ve reklam ağı oluyor.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarına başlamadan önce mevcut durumunuzu iyi bir çalışma ile incelemelisiniz. Farklı sosyal medya kanallarındaki hedef kitlenizin kim olduğunu ve rakiplerinizle karşılaştırdığınızda ne durumda olduğunu ölçümlemelisiniz.

Her bir sosyal medya platformu için strateji ve görevlerinizi profesyonel bir ekip ile yapmalısınız. Kullanıcı profilleri ve sosyal medya aktiviteleri hakkında çalışan takımı mutlaka analiz ederek farklı yaş ve meslek gruplarına yönelik hedef çalışmalarınıza her bir platforma yönelik belirlemelisiniz. Etkili sosyal medya pazarlama teknikleri oldukça faydalı bir o kadar da detaylı konulardır.

Sosyal medya ile pazarlama yapmak için hem potansiyel hem de mevcut müşterilerinizle etkili bir şekilde iletişim kurmalısınız. Her bir kampanya veya projeniz için ayrı ayrı hazırlanmış yol haritalarınız ile site ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini veritabanına kaydeden, site trafiğini ölçen ve süreci yöneten araçlar ile bu süreci desteklemelisiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

etkili sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmak

Sosyal medya pazarlama stratejileri, sosyal medya pazarlama teknikleri kadar önemlidir. Çünkü bir işin tekniğine, yöntemlerine hakim olduğunuz kadar, o iş ile ilgili stratejiler de oluşturmanız gerekir.

İşte sosyal medya stratejilerini nasıl kurguladığınız da bu noktada önemli bir hale geliyor. Ayrıca aşağıda belirttiğimiz algoritma, kalıcılık gibi konular için de sürekli bunlara uygun stratejiler geliştirmek gerekiyor.

Bazı genel sosyal medya pazarlama stratejileri:

Video içerik ve 360° Fotoğraflar

Videonun son zamanların en etkili içerik çeşidi olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Vine adlı uygulamanın çıkışından sonra video içerikler hızlı bir yükselişe başladı.

Tabi ki bundan öncede video içerikler üretiliyordu ancak herkesin tek bir sosyal medya platformundan erişebildiği ve üretebildiği video platformu yoktu diyebiliriz. ( Youtube’un ise kullanımının yaygınlaşması ve uzun süreli videoların artması da yakın bir zamana dayanıyor.)

Video içeriklerin tüketilmesi ve ilgi görmesi, içerik üreticilerinin artmasıyla birlikte Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram gibi yazılı ve fotoğraf içeriklerin ön planda olduğu sosyal medya platformları da video içeriklerin üretilmesi, yayınlanması ve algoritmada diğer içeriklere göre daha ön plana çıkarma gibi stratejilerle bu değişime ayak uydurdular.

360 derece fotoğraflar için video içerikler gibi henüz popüler bir durum yok. Ama tanıtım, reklam açısından rakiplerin önüne geçmek için ve akılda kalıcılık yaratmak için kullanılması faydalı olabilir.

Influencer Marketing

İşletme ya da ürününüzün Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat gibi sosyal medya sitelerindeki yüksek takipçili kişiler veya hesaplar ki bunlara influencer ya da fenomen deniyor. Bunlar tarafından reklamının yapılmasına ise influencer marketing denir.

Türkiye’de benim gözlemlere göre, tanıtım, erişim, marka bilinirliği gibi konularda influencer marketing etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi olsa da dönüşüm oranları ve maliyet arasındaki fark çok iyi sonuçlar vermeyebiliyor. Ama influencer marketing ile elde edilen ziyaretçiyi hem sosyal medya sitelerinin hem de arama motorlarının analitik araçlarıyla müşteriye dönüştürmek mümkündür.

İlgi Çekici Blog Yazarak

Blog yazmanın arama motorlarına faydası olduğu gibi sosyal medyadan ziyaretçi çekmek için de büyük katkısı vardır. İlginç, farklı, rakiplerinizden ayıracak ilgi çekici blog yazarak sosyal medyada da etkili olabilirsiniz.

İçeriklerinizin paylaşılabilir, hedef kitlenizce beğenilebilir hatta fikirlerini belirtebileceği gibi özelliklerde olması sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için fayda sağlarken, arama motorları tarafından da görünürlüğünüzün artmasını sağlar.

Arama motoru optimizasyonu için 6 etkili yol içeriğinde detaylı olarak blog yazılarının görünürlüğünü nasıl arttırabileceğimiz hakkında bilgi verdim.

Sosyal Medyada İçeriklerinizi Ne Zaman Yayınlamalısınız?

Sektörünüze ve hedef kitlenize bağlı şekilde değişen kurallara göre;

  • Facebook ile Twitter için ortalama 13.00 ve 17.00 saatleri arası,
  • Instagram için 07.00 ve 09.00 ile 16.00-19.00 arası saatlerde paylaşımlar yapabilirsiniz.

Ancak, bu saatler tamamıyla bir genellemedir. Genel olarak iş, okul saatleri dışında kalan öğle araları, mesai başlangıç ve bitişleri gibi saat dilimler daha yoğun sosyal medya kullanımı olan zamanlardır. Ama bunu her ürün, her kitle, her işletme için uygulamak her zaman mümkün olamaz.

Peki bu planlamaları nasıl yapmalıyız?

Eğer ilk defa başlangıç yapıyorsanız, her zaman dilimi için testler ve ölçümler yapmalısınız. Rakiplerinizin aktif olduğu saatleri ve aktif olmadığı saatleri belirleyerek farklı stratejiler ile başlangıç yapabilirsiniz.

Mesela, ilk etapta rakiplerinizin aktif olmadığı saatlerde, ulaşmak istediğiniz kitleye erişmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede sizden daha önde olan rakibinizle rekabete girmeden bir planlama yapabilirsiniz. Tabiri caizse kaçarak dövüşün :).

Sosyal medya pazarlama için en önemli konulardan birisi ölçümleme yapmaktır. Hatta bu sosyal medya pazarlamayı öne çıkaran en önemli etkenlerdendir.

Bu yüzden analitik veya analiz araçlarını ilk günden itibaren kullanmalısınız. Bir gönderinin çok beğeni alması, paylaşılması ya da yorum yapılması kadar etkili olan bir şey ise kaç kişiye eriştiğinizdir.

Yani, beğeni sayısının çokluğundan ziyade beğeni sayısı/erişilen kullanıcı sayısı gibi istatistikleri de iyi incelemek gerekir. Günün sonunda, sadece sayılara değil, oranlara bakarak analizler çıkartmalısınız.

Ne Sıklıkta Paylaşım Yapmalısınız?

Etkili sosyal medya pazarlama teknikleri için en önemli madde ise paylaşım sıklıkları olurken bunu iyi planlamak gereklidir.

  • Facebook: haftalık 5-10 içerik
  • Twitter: günde en az 3 içerik
  • Linkedin: her gün 1 içerik
  • Instagram: günde en fazla 5 içerik

Aslında yukarıda söylediklerim bu konu için de geçerlidir. Sadece, ne sıklıkla içerik paylaşımı yapmalıyız konusunda bazı farklılıklar var. Bu farklılıklar etkili sosyal medya pazarlama teknikleri konusu için çok önemlidir. Bazılarını bu içerikte, daha geniş kapsamlı ise farklı içeriklerde anlatacağım.

Değişen veya güncellenen algoritmalar: Algoritma konusu hem ne sıklıkta paylaşım yapılmalı sorusu için hem de sosyal medya pazarlama teknikleri açısından çok önemlidir.

Çünkü algoritma, yaptığımız paylaşımları, eklediğimiz görselleri gibi yaptığımız tüm faaliyetleri tüm açılardan değerlendiren bir yapay zeka matematik sistemidir.

Algoritma konusuna detaylı girmeyeceğim ancak, algoritmanın ne olduğunu ve bunun internette, sosyal medyada ve arama motorlarında nasıl işlediğini az çok bilmelisiniz.

Bu konuyu bir örnekle açıklamak istiyorum; Facebook bir süre önce bir algoritma güncellemesi ile, Facebook içerisindeki paylaşımların görülme sıralamasına dair yeni kurallar ekledi.

Facebook’un daha kişisel ve arkadaşların birbiriyle etkileşimini arttırmaya yönelik çalışmasından dolayı, Facebook Sayfalarının etkileşimini düşürdü. Yani ana sayfa akışınızda (Timeline) takip ettiğiniz herhangi bir sayfanın paylaştığı gönderiyi, arkadaşınızın paylaştığı gönderilerden daha az görüyorsunuz.

Paylaşımlarımız ne kadar kalıcı oluyor: Sosyal medya için içerik üretmenin en zor, uğraştırıcı ve aslında “nankör” diyebileceğimiz kısmı bu olabilir. Sosyal medya ağlarının çok fazla kullanıcıya ulaşmasından sonra çok hızlı bir içerik tüketimi başladı diyebiliriz.

Bunu şöyle düşünelim, bugün Facebook’a gün içinde girdiğiniz her seferde aynı şeylerle karşılaşsanız, az sıklıkla içerik güncellenseydi, Facebook’ta bu kadar çok zaman geçirmeyecektiniz.

İşte bu yüzden içerik üretimi ve tüketiminin çok hızlı olduğu bir çağda paylaştıklarımızın ne kadar kalıcı olduğunu ölçmemiz gerekir.

Sonuç olarak:

Sosyal medya pazarlaması için bilmeniz gereken teknik detaylar ve stratejileri iyi oluşturduğunuz takdirde başarılı olmanız içten bile değildir.

Çünkü sosyal medya ağları gerçekten binlerce, hatta yüzbinlerce insana ulaşmak için harika araçlar. Bilgilerinizi sürekli güncel tutarak ve bildiklerinizin üstüne daha fazla bilgi koyarak ilerlediğinizde sosyal medyada ve buradaki pazarlama faaliyetlerinde başarılı olmak mümkündür.

Sosyal medya pazarlamasına meraklı veya sosyal medya pazarlamasıyla ilgili stratejiler geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız, internetten para kazanma ve sosyal medya danışmanlığı yaparak para kazanma içeriklerini de incelemelisiniz.

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili Facebook reklam modelleri konusunda da çok detaylı olarak facebook reklam çeşitleri ve işletmelere göre hangi reklam modelleri uygundur gibi sorulara cevap verdiğim yazıyı da incelemelisiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı