Toplumumuzda “evde orkide yetiştirmek zordur” fikri yaygın olsa da orkide bakımının diğer ev çiçeklerinin bakımından zor bir yanı yoktur.

Orkide bakımında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta evimizin doğal yaşam koşullarına uygun orkide seçmektir.

Yetiştirilmesi zahmetsiz, evlerimizin yaşam koşullarına uyum sağlayabilecek ve fiyatı en uygun orkide türü Phelaenopsis orkideleridir. Bu orkide türünün çiçekleri oldukça uzun ömürlüdür. İki aydan altı aya kadar çiçekli kalabilirler.

Evde Bakıma En Uygun Orkide Türleri

evde orkide bakımı nasıl yapılır

Evlerimizin ortalama sıcaklıklarını göz önünde bulundurduğumuzda Phalaenopsis, Doritis ve bazı Paphiopedilum ve Dendrobium türleri evlerimizin ortamına uyum sağlayabilecek türlerdir. Bu türlerin en iyi yetiştirilme sıcaklığı 18 – 27 derece arasındaki sıcaklıklardır.

Soğuğu seven orkide türleri Cymbidium, Miltonias, Odontoglossum ve gene bazı Paphiopedlium ve Dendrobium türleridir. Bu türlerin en iyi yetiştirilme sıcaklığı 12 – 21 derece arasındaki sıcaklıklardır.

Evde Orkide Bakımında Sağlanması Gereken Şartlar

Evde orkide bakımı birkaç noktaya dikkat ederek kolaylıkla üstesinden gelebileceğimiz, keyifli bir uğraştır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri orkidelerimizi öğlen dik gelen güneş ışınlarından korumaktır. Orkidelerimizi perde veya jaluzi arkasına konumlandırarak güneş ışınlarının süzülerek orkidelerimize ulaşmasını sağlayabiliriz.

Nem orkidelerimizin olmazsa olmazlarındandır. 60-80 arası bağıl nem oranı orkidelerimiz için uygundur. Bu nemliliği, su seviyesi çakılların altında kalacak oranda çakıl-su karışımı ile dolu bir tepsiye orkide saksımızı yerleştirerek sağlayabilir veya spreyle günlük olarak sulayarak orkidelerimizin nem oranını korumasına yardımcı olabiliriz.

Sulama sıklığını etkiyen faktörler; saksının büyüklüğü, harcının yapısı, çeşidi (toprak veya plastik) ortamın bağıl nemi gibi faktörlerdir. Genel olarak orkideler topraklarının kurumasını severler. İki sulama arasında toprağın kurumasını sağlamak gerekir.

Orkide Toprağı

Evde orkide yetiştirmek, orkidelere doğal ortamını simüle ederek mümkündür bu sebeple saksı toprağına pomza, hindistan cevizi lifleri ve çam kabukları eklenmelidir. Bu materyalleri tek tek veya orkidelere özel karışım halinde, orkide satan yerlerden veya internetten temin edebilirsiniz.

Orkide Gübreleme

Orkideler düzenli olarak gübrelenmeyi severler. Bu düzen yaz aylarında haftada birken, kış aylarında azot oranını azaltmak kaydıyla ayda bir kez gübreleme şeklinde olmalıdır.

Gübrelemede NPK 15-5-5 kompoze gübreden 8 litreye 1 çay kaşığı karıştırabileceğimiz gibi orkidelere özel hazırlanmış gübrelerde kullanılabilir.

Kendimize veya sevdiklerimize hediye orkide alırken yetiştirilmesi kolay orkide türlerini seçmek, yetiştirme şansımızı arttırarak hem bizi hem sevdiklerimizi mutlu edecektir.

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle