Etrafımıza baktığımız da evden çalışarak para kazanıp geçimini sağlayan birçok insan var.

Kimileri bu işi hobi olarak yapsa da kimileri de bunu asıl iş olarak yapmaktadırlar. Aslında evden çalışarak para kazanan kişilerin internet sayesinde de yapabileceği iş alanları genişlemiştir.

Evden çalışarak başarılı olmak isteyebilirsiniz ama iş öyle bir noktaya gelir ki kendinizi başarılı zanneder iken bir anda başarınız yerle bir olabilir. O zaman düşünmelisiniz ki bir yerde yanlış yapıyor olabilirsiniz.

Aslına bakarsak işyeri ve ofiste çalışmanın etkeni çoktur.

İş disiplini olarak bakarsak çalıştığınız yerde evde çalıştığınızdan daha istikrarlı bir şekilde çalıştığınızı görmüş olacaksınız.

Evet, ev ortamı rahattır ama dikkatiniz dağılabilir ve bunun sonucunda işinizi yapamayabilirsiniz. Ya da yaptığınız işi kolay yöntemlere yönelerek bitirmeye çalışabilirsiniz.

Eğer bu şekilde bir şeyler başarmak istiyorsanız başarılı olamazsınız. Evden çalışan kişiler her daim belirli bir disiplin ve program çerçevesinde işlerini yapmalıdırlar.

Bir açıdan baktığımızda da evden çalışmanın kötü bir yanı olabilir kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Etrafınıza baktığınızda fikir ve düşüncelerinizi paylaşacak birilerinin olmaması yaptığınız işi zorlaştırabilir.

Siz de evinizdeki tüm rahatlık ile birlikte başarılı olmak, yaptıklarınızdan ve sosyal hayattan kopmamak istiyorsanız size bahsedeceğim önerileri uygulamanız gerekebilir.

Evden Çalışan Kişilerin Başarılı Olması için Belli Başlı Kurallar

evden çalışan kişilerin başarı oranlarını arttıracak yöntemler

1. İlk Olarak Kendinize Ait Bir Çalışma Alanı Yaratın

Size bahsetmek istediğim belli başlı kurallar listemde önerebileceğim en önemli nokta tam olarak burası. Eğer evden çalışmak için kendinizi hazır hissediyor ve bu konuda karar almışsanız mutlaka kendinize ait bir çalışma alanınız olmalı.

Evinizde sağlıklı ve kendinize özgü hoş şeylerden oluşan bir ekipman kitleniz olmasını istersiniz umarım. Kendi iş alanınızı tasarlarken daima çalışma yapınıza uygun olarak tasarlamalısınız, aynı zamanda bu sizin yaptığınız iş nazarında da performansınızı arttıracaktır.

2. Kendinize Bir Çalışma Saati Belirleyin

İşiniz için belirli bir çalışma saati belirlemek her zaman sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede yapacağınız işlerde daha performanslı ve etkin olursunuz.

Zaten evden çalışıyorsunuz, işinizin başına istediğiniz vakitte geçebilir ve bu rahatlıkla devam edebilirsiniz. Ama size tavsiyem evden çalışarak başarılı olmak istiyorsanız mutlaka bir çalışma saatiniz olmalı.

Yaptığınız iş için erken kalkmanız gerekmeyebilir ama size uygun gelen zamanı seçerek ve buna uyarak çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

Belki evden çalışarak normal hayatta çalıştığınızdan daha az çalıştığınızı düşünebilirsiniz ama işler sizin umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Düşünün bu sizdeki rahatlık sayesinde belki yaptığınız işi 1 saat içinde değil de 2 saat içinde yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bunun içinde kendinize ait olan düzenli bir çalışma planı oluşturmanız gereklidir.

Evde çalışırken işinizi yarım bırakmayı sağlayacak farklı etkenler olabilir bunlardan bazıları ise şöyle; eve misafir gelebilir, ailenizle ilgilenmeniz gerekebilir gibi bir çok nedenle işinizi bölünebilir. Size düşen kendinize bir çalışma saati belirlemek olacaktır.

3. Kendinize Mola Vermeyi Asla Unutmayın

evden çalışan kişilerin başarı oranlarını arttıracak yöntemler

Evde çalışan kısım için mola her zaman önemlidir. Belki çok fazla işinizle ilgilenmiş olabilirsiniz, bunalmış olabilirsiniz, işte bu yüzden stres ve sıkıntılardan uzaklaşmak amacıyla siz de kendinize mola imkanı verebilirsiniz.

Evden çalışmak her zaman yapacağınız işi düşünmek olmamalı sadece. Normal bir işte çalışan kişiler gibi sizde kendinize mola sağlamalısınız. Bu sayede belli sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz. Örnek verecek olursak belki öğle vakti işinizi yaptıktan sonra akşam yemeği için arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz.

4. İşiniz İçin Daima Giyinin

Aslında evde çalışan kişiler genelde bunu ihmal ederler ve pijama atlet tarzı şeyler giyinirler her zaman. Fakat bu sizin için pek uygun bir durum olmayabilir.

Çünkü giyeceğiniz kıyafetler performansınızı her daim etkiler. Tabi demiyorum şık giyinin üstünüze takım elbise çekinin diye:). Ama evden iş yapıyorsanız işinizi ciddi bir şekilde yaptığınızın göstergesi olarak giyinin.

Düşünün her gün dişinizi fırçalıyor, saçınızı tarıyor ve kahvaltı ediyor olabilirsiniz işte evde çalışırken de bu yaptıklarınıza bakarak uygun bir halde giyinmelisiniz ve plan yaparak bu işe her daim hazır olduğunuzu göstermeniz gerekebilir.

5. Dikkatinizi Dağıtacak Etkenlerden Kaçının ve Görmezden Gelin

evden çalışan kişilerin başarı oranlarını arttıracak yöntemler

Evde çalışıyorsanız evinizde her zaman dikkatinizi çekecek ve dağıtacak bir şeye rastlarsınız.

Örneğin ev hanımı iseniz; bulaşık yıkayacağım, çamaşır yıkayacağım gibi birçok şey yaptığınız işten uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Bu konuda şöyle yapmalıyız; bir ofiste çalıştığınızda nasıl eve dönene kadar bu işleri beklemek zorundaysanız evde çalışırken de bu gündelik işlerinizi biraz bekletebilir ve bu sayede yaptınız işlere odaklanabilirsiniz.

6. Kendinize Bir Günlük Yapıp Planlayın

Aslında evden çalışanların asıl amacı günlerini güzel bir şekilde değerlendirmektir. Belki iş koşullarındaki çalışma saatleri size uygun olmayabilir ve sizde evden çalışmak istiyor olabilirsiniz.

Yine de söylemem gerekli ki bir takım işleri yaparken de işinizi vakitlice yapmanız önemlidir. İşte bu yüzden yapacağınız planlar sizin için önem taşır.

Size tavsiyem yaptığınız işte maksimum verim almak istiyorsanız ve aynı zamanda bu işinizden kalan zamanı ailenizle geçirmek istiyorsanız mutlaka belli başlı bir planınız olmalı ki sizi başarıya ulaştırsın.

Çalışmanızı yapmak için her zaman kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir zaman seçin. Ayrıca yaptığınız bu planlamayı asla ihmal etmeyin.

Çalışmaya başladıktan hemen sonra olduğunuz ortam sessiz olmalı hatta kendinize ait bir odanız var ise bu odaya geçerek kapıyı kapatabilir ve çalışmanıza odaklanabilirsiniz. Dediğim gibi siz yaptığınız planınıza uyun ki bir başarı yakalayın hem bu sayede artan zamanlarınızı güzel vakit geçirmek için harcayabilirsiniz.

Yağız Ünal
Editör

Yorum Ekle