Evergreen Content Nedir? Kalıcı içerik nasıl yazılır?

SEO, dijital pazarlama ya da içerik pazarlaması gibi konularla ilgileniyorsanız kalıcı içerik nedir veya nasıl üretilir gibi konularda epeyce düşünüyorsunuzdur ve evergreen content nedir bir fikriniz olabilir. Çünkü kalıcı içerik zamansız olarak sürekli getirisi olan eskimeyen bir içerik türüdür.

Peki nedir bu kalıcı içerik ya da başka bir deyişle evergreen content?

Kalıcı İçerik (Evergreen Content) Nedir?

Evergreen content, İngilizce’den çevrildiğinde yaprakları dökülmeyen, ölümsüz, unutulmayan içerik anlamına gelebilir. Evergreen zaten yaprakları dökülmeyen ağaçlar için kullanılan bir terimdir. Yani bir nevi kalıcılık anlamı taşımaktadır. Sonuçta içeriğin kalıcı olması da uzun süre sonra kullanıldığında veya okunduğunda da faydalı olmasından kaynaklanır.

Kalıcı içerik (Evergreen Content) içerik tüketicilerinin ne zaman eriştiklerini önemsemeden her zaman güncelliğini koruyan, SEO uyumlu içeriklerdir.

Her zaman erişilebilir ve kalıcılığı sağlanmış her içerik evergreen içerik olarak tanımlanmaz. Her zaman güncelliğini koruyan cümlesinin anlamı içerik yayınlandıktan sonra ne kadar süre geçerse geçsin içeriğin her zamanda tüketilebilir ve her zamanda birileri tarafından ihtiyaç olan içerik olmalıdır.

Kalıcı içerik Neden Önemli?

Diğer içerikler ve kalıcı (evergreen) içerikler karşılaştırıldığında, kalıcı içerik üretmek hayli zordur ve zaman alan bir süreçtir. Hem yazım süreci hem de araştırma süreci açısından diğer içeriklere göre çok daha uzun bir süreç gerektirir. Tabi bu şekilde hazırlanan içerikler işletmeler veya website trafiklerini ciddi anlamda arttırır, marka bilinirliği yaratır ve SEO uyumu ile arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için çok önemlidir.

Kalıcı Olmayacak İçerikler Nelerdir?

Kalıcı içerik (evergreen content) üretmek istiyorsanız aşağıda söylediğim kategorilerde içerik üretmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu kategoriler hızlı tüketilen ve çabucak güncelleğini yitiren içerik türleridir. Yani, bugün yükselen bir trend olabilir ancak birkaç yıl sonra hem güncelliğini hem de trendini yitirebilir. Bu süreçte de site trafiğinizin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

 • Haber içerikleri
 • Moda konusundaki içerikler
 • Kişisel/öznel bir görüşte olan içerikler
 • Popüler konularla bir içerik
 • Mevsimsel içerikler
 • Güncellenebilir veya güncellenen istatistik paylaşım içerikleri gibi.

Kalıcı içerikler (Evergreen content) Nelerdir?

 • “En iyi” listeler: En iyi filmler, diziler, kitaplar gibi.
 • Püf noktalar, taktikler veya ipuçları gibi: Kebap yapmanın püf noktaları gibi.
 • Video içerikler: Ancak video içerik üretirken de yukarıdaki kurallara dikkat etmek gerekir.
 • Bilgi, tarihsel içerikler: 2.Dünya Savaşı’nın Nedenleri gibi.
 • Nasıl yapılır konusundaki içerikler: Tavan nasıl boyanır gibi.
 • Yemek tarifleri içerikleri: Ev yapımı baklava tarifi gibi.

Yukarıdaki türden içerikler, kalıcı içerik (evergreen content) açısından elverişli konulardır. Her zaman tüketilebilir, okunabilir ve aranabilir içeriklerdir. İçeriğin içindeki bilgiler zamanla büyük değişiklikler göstermez.

Evergreen içerikler ile bir websitesi oluşturmak istiyorsanız niş bir konu seçmek iyi bir yöntem olabilir. Hatta buna en güzel örnek ” Nasıl yapılır ” konseptiyle oluşturulmuş ehow.com olabilir. Yine yemek tarifleri blogları niş bir içerik sitesine örnektir. Bilgi ve ansiklopedik içerik paylaşımı yapan wikipedia.org yine kalıcı içerik (evergreen content) üreten sitelerdendir.