Dijital PazarlamaFacebook

Facebook Insights Nedir? Sayfa İstatistikleri Nasıl Ölçülür?

Facebook insights, Facebook sayfa istatistiklerini ölçebileceğimiz, verilerin raporlamasını yapabileceğimiz ve rakip sayfaları takip edebileceğimiz sayfa verilerini analiz etme aracıdır.

Facebook sayfa istatistikleri aracının en önemli özelliği rakip sayfaların istatistiklerini de takip edebilme imkanı sağlamasıdır.

Sayfa Verileri

facebook insights nedir

Sayfa yöneticisinden “istatistikler” (insights) sekmesine tıklayarak işletmenizin Facebook sayfasıyla ilgili tüm istatistik bilgilerine bu sayfadan erişebilirsiniz.

Sağ üstteki Verileri Dışa Aktar sekmesinden ise bu verileri rapor olarak kaydedebilirsiniz.

facebook insights nedir

Verileri dışa aktar seçeneğiyle 3 farklı istatistik türünü (Sayfa verileri, Gönderi verileri, Video verileri) seçeceğiniz bir dosya formatı ve tarih aralığında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Gönderi Verileri

facebook insights nedir

Gönderi verilerinde ise Facebook sayfasında paylaşmış olduğunuz veya reklamını yaptığınız (öne çıkardığınız) gönderilerin istatistik verilerini inceleyebilirsiniz.

İzlenecek Sayfalar

facebook insights nedir

İzlenecek sayfalar bölümü, kendi Facebook sayfamız ile rakip sayfaları kıyaslayabileceğimiz, rakip sayfaları daha kolay takip edebileceğimiz karşılaştırma bölümüdür.

Sayfa eklemek için resimde yeşil ok ile gösterilen “sayfalar ekle” butonunu kullanıyoruz.

facebook insights nedir

Sayfalar ekle butonuna tıkladıktan sonra izlemek istediğimiz sayfanın adını yazarak sayfayı buluyoruz ve “sayfayı izle” seçeneğiyle karşılaştırma ekranına ekliyoruz.

facebook insights nedir

Facebook sayfanızı karşılaştırmak istediğiniz sayfaları eklediğinizde resimdeki gibi diğer sayfa ile ilgili istatistiklere erişebilirsiniz.


Sayfa istatistikleri veya Facebook insights sayesinde hangi gönderilerin daha çok etkileşim aldığını, hangi içerik türünün ilgi çektiğini görebilirsiniz. Bu da içerik planınızı oluştururken fayda sağlar ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek içeriklere yoğunlaşabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu