Facebook Insights Nedir? Sayfa İstatistikleri Nasıl Ölçülür?

Facebook insights, Facebook sayfa istatistiklerini ölçebileceğimiz, verilerin raporlamasını yapabileceğimiz ve rakip sayfaları takip edebileceğimiz sayfa verilerini analiz etme aracıdır.

Facebook sayfa istatistikleri aracının en önemli özelliği rakip sayfaların istatistiklerini de takip edebilme imkanı sağlamasıdır.

Sayfa Verileri

Sayfa yöneticisinden “istatistikler” (insights) sekmesine tıklayarak işletmenizin Facebook sayfasıyla ilgili tüm istatistik bilgilerine bu sayfadan erişebilirsiniz.

Sağ üstteki Verileri Dışa Aktar sekmesinden ise bu verileri rapor olarak kaydedebilirsiniz.

Verileri dışa aktar seçeneğiyle 3 farklı istatistik türünü (Sayfa verileri, Gönderi verileri, Video verileri) seçeceğiniz bir dosya formatı ve tarih aralığında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Gönderi Verileri

Gönderi verilerinde ise Facebook sayfasında paylaşmış olduğunuz veya reklamını yaptığınız (öne çıkardığınız) gönderilerin istatistik verilerini inceleyebilirsiniz.

İzlenecek Sayfalar

İzlenecek sayfalar bölümü, kendi Facebook sayfamız ile rakip sayfaları kıyaslayabileceğimiz, rakip sayfaları daha kolay takip edebileceğimiz karşılaştırma bölümüdür.

Sayfa eklemek için resimde yeşil ok ile gösterilen “sayfalar ekle” butonunu kullanıyoruz.

Sayfalar ekle butonuna tıkladıktan sonra izlemek istediğimiz sayfanın adını yazarak sayfayı buluyoruz ve “sayfayı izle” seçeneğiyle karşılaştırma ekranına ekliyoruz.

Facebook sayfanızı karşılaştırmak istediğiniz sayfaları eklediğinizde resimdeki gibi diğer sayfa ile ilgili istatistiklere erişebilirsiniz.


Sayfa istatistikleri veya Facebook insights sayesinde hangi gönderilerin daha çok etkileşim aldığını, hangi içerik türünün ilgi çektiğini görebilirsiniz. Bu da içerik planınızı oluştururken fayda sağlar ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek içeriklere yoğunlaşabilirsiniz.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Paylaş

Son Yazılar

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.

1 ay önce

En İyi Uzay Filmleri Listesi: Uzay Konusunu Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Uzay filmleri birçok kişinin izlemekten keyif aldığı türlerdendir. Ben de en sevdiğim filmler diye bir liste hazırlasam kesinlikle bir kaç…

3 ay önce

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

3 ay önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

3 ay önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

3 ay önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

3 ay önce