Dijital PazarlamaFacebook

Facebook Piksel Nedir ve Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Facebook piksel, sosyal medya pazarlama ve reklamlarında Facebook ve Instagram ile büyük bir pazarı kapsayan Facebook’un analitik aracıdır.

Facebook pikseli, reklam ve pazarlama faaliyetlerimizde yeniden hedefleme, website analizleri ve reklamlar için doğru hedefleme gibi faydalı bilgiler toplar.

Bu veriler sayesinde doğru hedef kitlenize ulaştığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca Facebook’un gelişmiş reklam verme, farklı facebook reklam modelleri ve hedef oluşturma araçlarından da faydalanabilirsiniz.

Her Websitesi Facebook Piksel Eklemeli mi?

Blog, e-ticaret, portfolyo yani kişisel ya da kurumsal web siteleri dahil tüm web siteleri facebook pixel kurmalıdır. Çünkü Facebook, kullanıcı sayısı, aylık aktif kullanıcı sayısı ve Instagram ile birlikte Dünya’nın en büyük sosyal medya aracıdır. Hangi tür websitesi kurarsanız kurun trafik almak için mutlaka Facebook’tan bu websitesiyle ilgili paylaşım yapmalısınız.

Eğer bir reklamveren iseniz facebook pikseli olmadan, doğru reklam yapabilmeniz, doğru hedefleme yapabilmeniz ve doğru ölçümler yapabilmeniz mümkün değildir.

Facebook piksel kullanıcıların sitenizdeki aktivitelerini izler ve facebook size bununla ilgili verileri sağlar. Bu veriler sayesinde; websitenizde zaman geçiren kullanıcıları yeniden hedeflemenizi ya da bu kullanıcılara benzer hareketler gösteren kullanıcılara daha kolay erişmenizi sağlar. Bu iki terime ise; “Retarget” yani yeniden hedefleme ve “Look a Like Audience(LLA)” yani benzer hedef kitle denir.

Facebook piksel sadece Facebook reklam verme sonuçlarına göre kullanılmaz. Google adwords reklamı verdiyseniz de Facebook Piksel den faydalanırsınız.

Yani Google reklamlarından da veri toplayabilir ve bunu Instagram, Facebook ve Facebook’un iş ortakları yani Audience Network kanallarında reklam verirken kullanabilirsiniz.

Kısaca; instagram’da reklam verme, google’da reklam verme veya birçok dijital pazarlama stratejisinde kullanabileceğiniz bir analitik aracıdır. Tıpkı Google Analytics gibi düşünmeliyiz.

Facebook Piksel analizlerini mobilden incelemek için Facebook Analytics uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ancak detaylı analizlere business.facebook.com üzerinden ulaşmak daha sağlıklı sonuç verecektir.

Facebook Piksel Nasıl Kurulur?

Facebook piksel kurmak ve siteye eklemek oldukça basittir. Yalnızca bunun için bir işletme hesabı ve reklam hesabı oluşturmak zorundayız.

Facebook işletme hesabı ve reklam hesabı oluşturmak için business.facebook.com adresinden giriş yaparak işleme başlamalıyız. Facebook işletme hesabı ve reklam hesabı oluşturmakla ilgili detaylı bir anlatımı daha sonra yapacağım.

Özetlemek gerekirse; bu sayfaya girdiğimizde kişisel profilimiz ile bağlanıyoruz. Yukarıdaki sol üst menüsünden “ işletme ayarları – business settings “ menüsünü tıklıyoruz. Burada tekrar farklı bir sol menü çıkıyor karşımıza, bu menüden “Ad Accounts – Reklam Hesapları”na giriyoruz. Yeni bir reklam hesabı oluşturun ve tekrar ilk menüye dönün.

Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra Facebook piksel oluşturmak çok kolay. Bundan sonrasını adım adım görsellerle detaylı bir şekilde anlattım. Yine de Facebook piksel kurma ile ilgili sorularınız olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

facebook piksel nasıl kurulur
Facebook Piksel Nasıl Kurulur

Yukarıdaki görselde işletme ve reklam hesabımızı kurduktan sonra websitemize Facebook piksel kodlarını nasıl ekleyeceğiz bunu adım adım göreceğiz. Ben kendi hesabımdan bir örnek reklam hesabıyla görseller hazırladım. Ben İngilizce kullanıyorum ancak siz Türkçe kullanabilirsiniz. Ben Türkçe karşılıklarını da yazacağım.

  1. Yukarıdaki menüye tıkladıktan sonra açılan bu listeden “Measure and Report – Analiz ve Raporlama” araçları altında Pixels-Piksel seçeneğini seçiyoruz.
  2. Piksel ekranına geldiğimizde “Yeni Piksel kur ya da Set Up Pixel” butonuna tıklıyoruz.
facebook piksel kolay kurulum
Facebook Piksel kolay kurulum

Burada Facebook pikseli kurabilmemiz için karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Ben ilk seçeneği anlatacağım çünkü Facebook artık dünyanın en çok kullanılan birçok içerik yönetim sistemleriyle (CMS) entegre olarak piksel kodunun kurulumunu gerçekleştiriyor.

2. seçeneği seçerseniz bir izleme kodu oluşturuyor ve bunu websitenizin <head></head> kodları arasına ekliyoruz. Bunu isterseniz Wordpress’teki Insert Headers and Footers eklentisiyle de kolayca yapabilirsiniz.

Ben Wordpress üzerinden görsellerle anlatacağım ancak diğer CMS’lerle çalışıyorsanız Facebook piksel kurma talimatlarını adım adım videolarla gösteriyor.

facebook piksel nasıl eklenir
Facebook pikseli siteye ekleme

Yukarıda görüldüğü gibi neredeyse tüm içerik yöntemleriyle entegre olabiliyor zaten. Bu açılan sekmede Wordpress aşağılarda ben onu seçiyorum ve aşağıdaki sekme açılıyor.

facebook piksel wordpress
Facebook piksel Wordpress Eklenti Kurma

Facebook piksel kurmak için gereken Wordpress sürümünün uyarısını yaparak “Download-İndir” butonu ile Facebook Pixel eklentisini .zip halinde indiriyorsunuz. Daha sonra bu eklentiyi .zip halinde “Wordpress admin panelinde-Eklentiler-Yeni Ekle” seçimlerini yaparak kuruyoruz.

facebook piksel wordpress kurulum talimatları
Facebook piksel wordpress kurulum talimatları

Zaten yukarıda da görüldüğü gibi, adımlar Eklenti’yi (Plugin) kurarak ilerliyor. Eklentiyi doğru şekilde kurduğunuzda 7.adıma kadar gelirsiniz.

Tüm adımlar tamamlandıktan sonra Facebook bu adımda Pixel’in çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek “Facebook Pixel Helper” Google Chrome uzantısını öneriyor. Bu uzantıyı verdiğim linkten indirebilirsiniz. Bundan sonraki adımda ise web sitenizin pikselinin durumunu kontrol etmeniz için bir test trafiği gönderebileceğiniz adımda website linkinizi ekleyerek Pixel Helper uzantısıyla kontrol yapabilirsiniz.

Eğer websitenizde uzantıda gördüğünüz bilgiler yeşil renkte ise düzgün çalışıyor demektir. Kırmızı renkte ise çeşitli problemler vardır. Facebook üzerinden hataların nereden kaynaklandığını inceleyebilirsiniz.

Facebook Piksel ile Reklam Maliyetlerini Düşürün

Facebook piksel ile satın alma davranışları, sepete ekleme, ürün inceleme, sayfa görüntülenmesi gibi birçok veriyi Facebook’a verdiğiniz reklamları optimize etmek, maliyetleri düşürmek, yeniden hedefleme yapmak veya bu davranışları gösteren kişilere benzer hedef kitleler oluşturarak reklamlardan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Facebook reklamları pikselin ne kadar veri elde ettiğine göre optimize eder. Verdiğiniz reklamın etkisini de bu şekilde analiz edebilirsiniz.

Facebook Pixel kodlarını kısaca şöyle düşünelim; Siz bir reklamverensiniz ve bazı ilgi alanlarına reklam vermek istiyorsunuz, ancak Facebook websiteniz hakkında bilgi sahibi değil. Bu durumda hedef kitleniz arasındaki en iyi sonucu verebilecek kullanıcılara hızlıca ulaşmak mümkün değil.

Buradaki amaç kullanıcılara ilgisini çekmeyeceği içerikler göstermek istememesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden piksel oluşturmak ilk başta biraz maliyetli olabilir, ancak doğru veriler elde edildikçe reklam kalitesi artacak ve en doğru kitleye reklamlar ulaşacaktır.

Facebook piksel nedir veya nasıl kurulur bilmezseniz etkili sosyal medya pazarlama teknikleri ve sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma yazılarında değindiklerimin hiçbir önemi kalmaz. Çünkü sosyal medyadaki en büyük pazara sahip Facebook pazarlaması, facebook sponsorlu reklam verme ve facebook reklamlarını ölçme konusunda yetersiz kalırsınız.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu