Dijital PazarlamaFacebookInstagram

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir? Rakip Reklamları Nasıl Görebiliriz?

Facebook reklam kütüphanesi, Facebook, Instagram ve Facebook iş ortaklarında yayınlanmakta olan tüm reklamları inceleyebileceğiniz, rakip markaların reklamlarını takip edebileceğiniz bir araçtır.

Facebook, özellikle veri skandallarından sonra reklamverenler ve reklam görenler için bu şekilde birçok şeffaflık politikası uygulamaya başladı.

Facebook Reklam Kütüphanesinde de karşınıza çıkan reklamların hangi platformlarda, kimler tarafından yayınlandığını ve yayınlayan sayfalar hakkında bilgiler görebilirsiniz.

Reklam kütüphanesini rakip işletmelerin reklamlarını görmek ve takip etmek için de kullanabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin Facebook ve Instagram reklamlarını yakından takip ederek, stratejiler oluşturabilirsiniz.

Facebook Reklam Kütüphanesi Nasıl Kullanılır?

Facebook reklam kütüphanesi için https://www.facebook.com/ads/library/ adresini kullanıyoruz.

Herhangi bir giriş yapmanız veya Facebook hesabına sahip olmanıza gerek yok. Bu yüzden herkes tarafından kullanılabilir.

Örneğin, sadece Instagram kullanıyorsunuz ve Instagram’da karşılaştığınız bir reklamdaki ürünü satın almak istiyorsunuz. Ancak daha önce duymadığınız ve bilmediğiniz bir işletme olduğunu varsayalım, bu işletmenin reklamları ve sayfası hakkındaki bilgilere erişeyerek bir teyit işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yukarıda verdiğim adrese tıklayarak Facebook reklam kütüphanesine erişiyoruz.

facebook reklam kütüphanesi

Açılan ekranda kısaca reklam kütüphanesi hakkında bilgiler göreceksiniz.

İncelemek istediğiniz reklamlar için ise arama kutusuna işletme adı, konu gibi arama terimleri girerek o kelimelerdeki reklam verenleri inceleyebilirsiniz.

Örnek olarak “ayakkabı” satışı yaptığınız bir işletmeniz var ve reklam vermek istiyorsunuz, bu alandaki diğer reklam verenlere bakmak için arama kutusuna “ayakkabı” yazarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz.

facebook reklam kütüphanesi rakip reklam analizleri

Reklam kütüphanesi arama kutusuna “ayakkabı” yazdığımızda çıkan sonuçlar ayakkabı kategorisinde bulunan sayfalardır. Bu sayfaları inceleyerek nasıl, hangi platformlarda reklam yaptıklarını ve sayfaları hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

facebook reklam kütüphanesi rakip reklam bulma

İlk sırada çıkan sayfanın bilgilerini, ne zamandır aktif olduğunu ve nereden yönetildiğine dair bilgileri görüyoruz.

facebook reklam kütüphanesi reklam analizi

Reklam kütüphanesinde araştırdığımız konuyla ilgili ulaştığımız bir rakip sayfanın en son aktif olan reklamlarını bu şekilde inceleyebiliyoruz.

Burada maalesef reklamın hangi platformlarda yayınlandığını anlamak biraz zor. Ancak açıklama bölümlerindeki bazı detaylardan Facebook, Instagram gibi platformlarda aktif olarak reklamların göründüğünü anlayabiliriz.

Sonuç

Facebook reklam kütüphanesi aracıyla rakip reklamları çok kolay şekilde takip edebiliriz. Bu aracı sadece rakip reklamları analiz etmek yerine, bir işletmeyi veya konuyu araştırmak için de yapabilirsiniz.

Reklam vermek istediğiniz konuyla ilgili reklam verenleri görerek ona göre farklı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Facebook reklam kütüphanesinde, Facebook messenger, Instagram ve Facebook iş ortakları (audience network) reklamlarını da görebileceğinizi unutmayın.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı