Dijital PazarlamaFacebook

Facebook Reklam Saati Ayarlama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Facebook reklam verme rehberinde kısaca bahsettiğimiz ancak daha detaylı olarak reklam saatlerini nasıl ayarlayabileceğinizi bu içerikte öğreneceksiniz.

Öncelikle reklam saati ayarlamak neden önemlidir bundan bahsedelim.

  • Bütçenizi daha doğru kullanabilmenizi sağlar. Özellikle kısıtlı bütçelerle facebook reklamları yapıyorsanız potansiyel müşterilerinizin daha yoğun olduğu saatleri ve günleri seçebilirsiniz.
  • Reklam saati ayarlarken aynı zamanda günleri de belirleyebilirsiniz. Bu sayede müşterilere belirli günlerde reklam gösterebilirsiniz. Bu, aynı şekilde haftalık bütçenizi doğru kullanmanızı sağlar. Ayrıca müşterilerin daha az aktif oldukları günler de reklamınız yayınlanmaz. Bu sayede reklamın etkileşimleri günlük olarak değişiklik göstermeyebilir ve reklamın kalite puanını yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.

Facebook Reklam Saati Ayarlama

Günlük Bütçe ile Süresiz Reklam Yayınlamak

facebook reklam saati ayarlamaFacebook reklam saati ayarlama konusunda ilk olarak inceleyeceğimiz konu günlük bütçe ve süresiz yayınlama seçeneği.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi facebook reklamını günlük bütçe ile ve süresiz yayınlamak istediğimizde “Reklam planlaması” yapamıyoruz.

Facebook reklamını süresiz yayınlamak reklamı oluşturup onaylandıktan sonra hemen başlar ve reklamı iptal etmediğinizde (kapatmadığınızda) süresiz devam eder. Bu süre içerisinde günlük belirlediğiniz bütçe harcanır.

Günlük Bütçe ile Belirli Tarihler Arasında Reklam Yayınlamak

facebook reklam saati ayarlamaPeki, günlük bütçe belirleyip belirli bir tarih aralığı seçtiğimiz zaman neler yapabiliyoruz onlara bakalım.

Örnekte görüldüğü gibi günlük bütçe ve zaman aralığı belirlediğimizde de reklam planlaması yapamıyoruz.

Günlük bütçelerle belirli dönemlerde facebook reklamı yapabileceğimiz bir seçenek.

Burada önemli olan ise, günlük bütçenin ilk günden başlayarak doğru harcanması ve reklamın etkileşimini doğru ölçümlemektir. Bunu da en etkili şekilde yapabilmek için reklamın başlangıç saatlerini00.00 (24.00)” yapmak gerekir.

Toplam Bütçe ve Belirli Tarihlerde Sürekli Reklam Yayınlamak

facebook reklam saati ayarlama

Facebook’ta reklam saati ayarlaması yaparken detaylı olarak birçok zaman aralığı seçebileceğiniz yöntem ise toplam bütçe belirleyerek reklam yapmaktır.

Toplam bütçe ile facebook reklamı yapmak istediğinizde reklam planlaması özelliğini kullanabilirsiniz.

Reklam planlamasında “reklamları sürekli yayınla” seçeneğini seçtiğinizde reklamınız belirlediğiniz tarihler arasında her gün, her saat yayınlanır. Belirlenen bütçe bu tarih aralığında harcanır.

Örnek: 30 Gün boyunca 300 lira toplam bütçe belirlediniz ve reklamları sürekli yayınla seçtiğinizde günlük olarak 10 lira civarında reklam harcamanız olur ve reklamlarınız bu bütçe etrafında gösterilir. 2 gün arasındaki bütçe farkı uçurum seviyelerinde olmaz. 10(+,-) lira civarında günlük harcamanız olur.

Toplam Bütçe ve Belirli Tarihlerde Reklam Planlaması Yapmak

facebook reklam saati ayarlama

Gelelim, Facebook reklam saati ayarlama konusundaki en önemli özelliğe; reklamı bir plana göre yayınlamak.

Reklam planlamasını aktifleştirebilmek için bütçemizi “Toplam Bütçe” olarak belirlemeliyiz. Toplam bütçe belirlediğimizde belirli bir tarih aralığı da seçmeliyiz.

Seçtiğimiz tarihler arasında ise her gün ve her saat reklam yayınlanmasını istemiyoruz. İşte, reklamı bir plana göre yayınla seçeneğini aktifleştirdiğimizde günleri ve saatleri belirleyebiliyoruz.

Örnek resimde reklamı çarşamba, cuma ve pazar 09:00-15:00 saatleri arasında yayınlamak istediğimizi belirtiyoruz. Eğer 1 aylık bir zaman aralığında (1 Aralık 2018-1 Ocak 2019) bu reklam planını uygularsak, reklam haftada 3, ayda 12 gün ve toplamda 72 saat yayınlanacaktır.

Görüntüleyenin saat dilimini kullan seçeneği ise farklı saat dilimlerindeki kullanıcılara reklam yayınlamak istediğinizde bir kolaylık sağlar. Örneğin, Türkiye’den reklamı oluşturup ABD’de yayınlamak istediğinizde saat farkı hesaplaması yapmanıza gerek yok.

Bu günleri ve saatleri belirlerken potansiyel müşterilerimizin Facebook’ta en aktif oldukları zaman dilimlerini inceleyip analiz ederek belirlemeliyiz. Bunun için Facebook sayfa yöneticisindeki Insights aracını kullanabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu