Düşünüldüğü zaman yarı komik yarı acı cümle oldukça acı çekicidir. Bunlardan bir tanesi geyik muhabbeti bir diğeri ise ne şehittir ne gazi hiç uğruna gitti Niyazi.

Bu iki cümlenin ilk kullanılmaya başlaması ile birlikte oldukça trajik olayları ortaya çıkarmaktadır.

Geyik Muhabbeti

geyik muhabbeti nereden çıkmıştır

“Resneli Niyazi Bey” 1897 Türk – Yunan savaşı esnasında üstün başarılar ile adından söz ettiren bir asker olarak bilinir.

Meşrutiyetin ilanına yol açan ayaklanmanın başlangıcında da rol almıştır. Askeri ile birlikte Makedonya dağlarında gezdikleri esnada geyik yavrusu ile karşılaşır. Bulduğu geyiği çok seven Niyazi Bey onu sahiplenir.

Meşrutiyetin ilanından sonra Selanik’e dönen Niyazi Bey Hürriyet kahramanı olarak karşılanır. Geyiğine rehber hürriyet ismini verir. Bu isim aynı zamanda hürriyetin temsilcisi olarak da kabul edildi.

O dönemdeki gazeteciler de bu konu ile çok ilgilenmeye başladılar. İstanbul sokaklarında çok rahat bir şekilde gezen geyik, gazetelere konu olmuştur.

O dönemlerde geyikten o kadar çok bahsedildi ki “geyik muhabbeti” sözü ortaya çıktı. Zaman içerisinde sürekli hale gelmeye başladı ve insanlar geyik muhabbeti ile ilgili de şakalar yapmaya başlamıştır.

Ne Şehit Ne Gazi Hiç Uğruna Gitti Niyazi

geyik muhabbeti resneli niyazi bey

Balkan savaşlarına katılan Resneli Niyazi Bey savaş bittikten sonra memleketi olan Makedonya’da kaybedilmiştir. Bunun üzerine İstanbul’a gitmeyi karar verir.

Arnavutluk limanında İstanbul vapurunu beklediği esnada bir kavgaya şahit olur. Kavgayı ayırmak için olay yerine gider. Tam bu esnada Niyazi Bey kim vurduya gider.

Hürriyet kahramanın bu denli basit bir olaydan gitmesi herkesi üzer.

Halk Resneli Niyazi Bey için “ ne şehittir ne gazi hiç uğruna gitti Niyazi “ derler. Bağlantıları düşünüldüğü zaman beklenmedik sebepler ortaya çıkmaktadır.

Bu tür olaylar yıllar boyu nesilden nesille de aktarılmaktadır.

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle