Kategoriler: Kültür

Geyik Muhabbeti Nereden Çıkmıştır?

Düşünüldüğü zaman yarı komik yarı acı cümle oldukça acı çekicidir. Bunlardan bir tanesi geyik muhabbeti bir diğeri ise ne şehittir ne gazi hiç uğruna gitti Niyazi.

Bu iki cümlenin ilk kullanılmaya başlaması ile birlikte oldukça trajik olayları ortaya çıkarmaktadır.

Geyik Muhabbeti

“Resneli Niyazi Bey” 1897 Türk – Yunan savaşı esnasında üstün başarılar ile adından söz ettiren bir asker olarak bilinir.

Meşrutiyetin ilanına yol açan ayaklanmanın başlangıcında da rol almıştır. Askeri ile birlikte Makedonya dağlarında gezdikleri esnada geyik yavrusu ile karşılaşır. Bulduğu geyiği çok seven Niyazi Bey onu sahiplenir.

Meşrutiyetin ilanından sonra Selanik’e dönen Niyazi Bey Hürriyet kahramanı olarak karşılanır. Geyiğine rehber hürriyet ismini verir. Bu isim aynı zamanda hürriyetin temsilcisi olarak da kabul edildi.

O dönemdeki gazeteciler de bu konu ile çok ilgilenmeye başladılar. İstanbul sokaklarında çok rahat bir şekilde gezen geyik, gazetelere konu olmuştur.

O dönemlerde geyikten o kadar çok bahsedildi ki “geyik muhabbeti” sözü ortaya çıktı. Zaman içerisinde sürekli hale gelmeye başladı ve insanlar geyik muhabbeti ile ilgili de şakalar yapmaya başlamıştır.

Ne Şehit Ne Gazi Hiç Uğruna Gitti Niyazi

Balkan savaşlarına katılan Resneli Niyazi Bey savaş bittikten sonra memleketi olan Makedonya’da kaybedilmiştir. Bunun üzerine İstanbul’a gitmeyi karar verir.

Arnavutluk limanında İstanbul vapurunu beklediği esnada bir kavgaya şahit olur. Kavgayı ayırmak için olay yerine gider. Tam bu esnada Niyazi Bey kim vurduya gider.

Hürriyet kahramanın bu denli basit bir olaydan gitmesi herkesi üzer.

Halk Resneli Niyazi Bey için “ ne şehittir ne gazi hiç uğruna gitti Niyazi “ derler. Bağlantıları düşünüldüğü zaman beklenmedik sebepler ortaya çıkmaktadır.

Bu tür olaylar yıllar boyu nesilden nesille de aktarılmaktadır.

Melike Cezayiroğlu

Sosyal medya uzmanı, içerik yazarı.

Paylaş

Son Yazılar

En İyi 3 Sosyal Medya Analiz ve Raporlama Aracı

Sosyal medya uygulamaları hem işletmeler hem de pazarlamacılar için çok önemli bir noktaya geldi. Hem yeni müşteriler kazanmak, hem gelirlerini…

5 saat önce

Instagram Güncellemeleri: Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 2019’un En Yeni Instagram Özellikleri

Instagram güncellemeleri aslında sıkça olan bir durum. Neredeyse aylık olarak hem algoritma güncellemeleri hem de reklamverenler için çeşitli yenilikler çıkıyor.…

1 gün önce

2019’un En İyi Kameralı Telefonları: DxOMark 100 ve Üzeri Puan Alan Telefonlar

Yeni çıkan telefonların kameraları gittikçe profesyonelleşiyor. Bunun yanında telefon alırken en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden biri de kamera özellikleri. Hatta…

2 gün önce

Orkestra Studios’un Yeni Oyunu Rebound Line AppStore’da Yayınlandı

Mobil kelime oyunlarının en eski ve en sevilenlerinden biri olan Nebuu'nun yaratıcıları olan Orkestra Studios ekibi yepyeni alışkanlık yaratacak bir…

3 gün önce

2000 TL’ye Alınabilecek En Sağlam Telefon: Xiaomi RedMi Note 7 Teknik Özellikleri Nelerdir?

Xiaomi'in sağlamlığı ile öne çıkan bütçe dostu akıllı telefonu Xiaomi RedMi Note 7 fiyatı ve özellikleriyle günümüz şartlarında alınabilecek uygun…

3 gün önce

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir? Rakip Reklamları Nasıl Görebiliriz?

Facebook reklam kütüphanesi, Facebook, Instagram ve Facebook iş ortaklarında yayınlanmakta olan tüm reklamları inceleyebileceğiniz, rakip markaların reklamlarını takip edebileceğiniz bir…

5 gün önce