İnternet

Google Adsense ile Para Kazanmak Nasıl Oluyor?

Adsense Nedir?

Kendi gelirinin haricinde ekstra para kazanmak ya da sadece bu işe odaklanıp yalnızca bu işten kazanç sağlamak isteyenler Google Adsense reklam servisi ile para kazanabiliyor. Google şirketinin sahip olduğu iki adet reklam sitesi bulunuyor. Bunlardan birincisi Google Adsense diğeri ise Google Adwords. Bu iki servis birbiri ile eş zamanlı olarak ortaklaşa iş yürütüyorlar.

Google Adwords, alanında reklam paylaşımı yapanların reklamları şayet bir blog ya da kendilerine ait web siteleri varsa Adsense aracılığıyla orada da görünebiliyor. Google Adsense sayesinde reklam yayınlayıp para nasıl kazanılır sorusunun cevabını hep beraber inceleyelim.

Adsense Nasıl Para Kazandırıyor?

google adsense ile para kazanmak

Google Adsense üzerinden para kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir web sitesi, blog ya da youtube kanalına sahip olmaktır. Adsense aracılığıyla verilen reklam kodlarını kanalınıza eklediğinizde otomatik olarak reklamlar yayınlanmaya başlıyor.

Adsense herhangi bir kullanıcıya, araştırmadan reklam vermiyor. Google firmasının çok sıkı denetimleri olduğundan dolayı web sitenizin ya da bloğunuzun ilgi çekici olması ve çok ziyaret edilen bir site olması gerekiyor.

1)Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Adsense hesabı açmak için ilk adım Google firmasına başvuruda bulunmaktır. Buraya başvurmadan önce açtığınız kanalın yeterli donanımda ve kalitede olması gerekiyor. Sadece yeterli profesyonelliğe ulaştığınız zaman Google Adsense başvurunuzu kabul edip size reklam veriyor.

İnternet mecrası çok güçlü firmaların birbirleri ile rakip olduğu bir yerdir. Özellikle iş sektöründe yükselen ekonomik politikalarına dair açılan bir blog Adsense reklamları için oldukça idealdir. Ancak bu sektör için iyice araştırma yapmalı stratejik davranmalısınız.

Reklam piyasasında her alan için kazanılan paranın aynı olmadığını hatırlatalım. Örneğin, bloğunuz güzellik üzerine ise reklam başına tıklama ücreti farklı oluyorken finans alanındaki bloglarda yer alan reklamların ücreti daha farklıdır.

2)Blog Açmak

Blog açmak tamamen ücretsizdir fakat bazı zorlukları da olabilmektedir. Blog açınca en zor olanı sürekli aktif içerik üretmek ve içeriklerin SEO uyumlu olması gerekmektedir. Bu yüzden blog açmak için genellikle WordPress tabanında CMS yazılımı tercih edilir. Wordpress kullanılarak blog açmak konusunu videolu anlatımla Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

3)Bloğunuzu Tanıtmak

Bloğunuzun tanıtımı ve herkes tarafından duyulması için vaktinizin büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirmeniz gerekiyor. Burada yapmanız gereken en önemli nokta SEO çalışmalarını titizlikle yürütmektir.

Adsense ile para kazanmak istiyorsanız bloğunuzu ziyaret edenlerin sayısını gün geçtikçe arttırmalısınız. Bu sayede çokça reklam alırsınız ve tıklanan reklam başına makul gelirler elde edebilirsiniz. Reklam ücretleri konuya göre değişiyor. Reklam başına taban fiyat 0.25 kuruş olabildiği gibi 3-4 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Reklam verilen sitelerin oldukça fazla olduğunu düşünürseniz birçok rakiple savaşmanız gerektiğini de unutmamanız gerekir. Bloğunuzun ayakta kalması için SEO kurallarına çok dikkat etmelisiniz. Birçok bloğun talep görmemesinin nedeni SEO’dan uzak içerikler bulundurmasıdır.

Bloğunuzu tanıtmak için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz. İsterseniz kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden isterseniz de tanıdıklarınızın sosyal medya hesaplarından web sitenizi ya da bloğunuzu duyurabilirsiniz.

4)Alternatif Reklam Servisleri Tercih Edilmeli Mi?

Adsense ile para kazanmak konusunda ince eleyip sık dokumak gerekir. Çünkü iyi bir hazırlık olmadan bu işe kalkışmak hüsranla sonuçlanabilir. Bu işe devam etmek istiyorsanız plan ve program dahilinde çalışmaya özen göstermelisiniz.

Adsense kuralları oldukça sıkıdır. Kural ihlali olursa cezai yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Bu sebeple başka reklam servislerine başvuranların sayısı çok oluyor. Ancak en güvenilir ve garantisi yüksek olan reklam servisinin Google Adsense olduğunu unutmamak gerekir. Kurallara uygun davranılarak hareket edilirse reklam üzerinden para kazanabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu