Google Docs ile blog nasıl kurulur sorusunun cevabını vermek için öncelikle bunu sağlayan You Don’t Need WordPress girişiminden bahsetmek istiyorum.

You Don’t Need WordPress yazılımı 23 Eylül 2018’de Product Hunt oylamalarında ilk sıraya yükseldi.

Pat Walls, WordPress bloglarından sıkılmış olacak ki bu yazılım için böyle bir isim seçmiş.

You Don’t Need WordPress, Google Dokümanlar ve Google Drive gibi araçları kullanarak blog yazılarınızı oluşturmanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Biz de bu içerikte resimli olarak youdontneedwp ile blog kurmayı anlatacağız.

You Don’t Need WordPress ile Blog Açmak

google docs ile blog açma
You Don’t Need WordPress – Anasayfa Görseli

Google Dökümanlar ile blog açabilmek için ilk olarak youdontneedwp.com adresine giriş yapıyoruz.

Gayet basit ve kullanışlı olarak tasarlanmış anasayfa üzerinde nasıl blog kurabileceğinizle ilgili olarak bilgiler veriliyor.

Biz de Google dökümanlar ile blog yazısı paylaşmak için “Create Your Blog” butonuna tıklıyoruz.

youdontneedwp ile blog açma
You Don’t Need WordPress Kayıt Ekranı

Blog oluştur dedikten sonra ilk olarak bizi yukarıdaki resimde görülen kayıt ekranı karşılıyor.

Kayıt adımlarında ise, ilk olarak gmail adresimizi yazıp, sonrasında blog için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazarak kayıt oluyoruz.

google dokümanlar yazılarını blogda paylaşma
Google Dökümanlar ile Blog Açmak

You Don’t Need WordPress kayıt ekranını geçtikten sonra Google Dökümanlar ve Google Drive uygulamalarına erişmek için Gmail hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor.

Gerekli izinleri vermek için Gmail hesabımız ile giriş yapıyoruz.

youdontneedwp ile blog açma

Kayıt olduk ve izinleri de verdikten sonra, sosyal medya hesaplarınızı da profilinizde görülecek şekilde ekleyebiliyorsunuz.

Her şey tamamlandıktan sonra, blog yazısı paylaşmadan önce Ydnw (You Don’t Need WordPress) profiliniz yukarıdaki resimde görüldüğü gibi olacaktır.

İçerik paylaşmak istediğimiz zaman ise “👉🏻 New Blog Post” olarak görünen Yeni Blog İçeriği Oluştur yazısına tıklayarak Google Dökümanlar sayfasında içeriğimizi oluşturabiliyoruz.

google dokümanlar ile blog yazma
Google Dökümanlar ile Blog Yazmak

Yeni blog içeriği oluşturmak için daha önce izin verdiğimiz gmail hesabımızın Google Dökümanlar sayfasına yönlendiriliyoruz.

Title olarak belirlenen bölüme yazı başlığını yazıyoruz ve yayınlanma tarihini belirlemek istiyorsak Published Date bölümünden belirliyoruz.

İçerik oluşturma adımında ise, Google Dökümanlar sayfamıza içeriğimizi yazıyoruz ve son adımda yayınla (publish) butonuna tıklayarak blog yazısını paylaşıyoruz.

google docs ile blog açma

İçeriğimizi oluşturup yayınladıktan sonra ise profilimizde yukarıdaki resimde olduğu şekilde görünür hale geliyor.


Google Docs ile blog kurma Ydnw yazılımı ile bu şekilde yapılmaktadır. Eğer herhangi bir blog platformundan sıkıldınız ya da cep telefonunuzdan bile blog yazısı paylaşabilme özgürlüğü istiyorsanız You Don’t Need WordPress sizin için uygun bir blog açma yöntemi olabilir.


Blog açmak ile ilgili ilgilenebileceğiniz diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle