Sayfa Sırası Tanımı

Web sitesinin alaka düzeyini tanımlamanın yollarından biri, tamamen bu web sitesine bağlantılar içeren diğer yetkili web sitelerinin sayısına bağlı olan otoritesine tanım vermektir. Web sitesi yetkilisi ne kadar yüksek olursa, giden bağlantılar için ağırlığı da o kadar büyük olur.

Fakat alaka düzeyi ne anlama geliyor?

Sayfa alaka düzeyi, web sayfasının arama sonuçlarında görüntülendiği bir arama sorgusuna karşılık gelmesidir. Ayrıca, yönlendirdiği köprünün bağlantı metniyle ilgilidir.

PageRank 0-10 arası son oluşturulan web siteleri rakamları ile tanımlanır, gelen bağlantılar sıfır PR (PageRank) var. Ne kadar çok bağlantı web sitesine yönlendirilir ve ne kadar yetkili olursa (diğer web sitelerine kıyasla), PR o kadar yüksektir.

Google PageRank, bir web sitesi sayfasının alaka düzeyini veya önemini belirtmek için kullanılır.

Son zamanlarda, web sitesi PR tüm kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından görülebiliyordu, ancak şu anda kapalı bilgi haline geldi ve metriklerin halen Google tarafından kullanılmakta olduğu biliniyor olsa da web sitesi PR’sini tanımlayamıyorsunuz.

Google’ın, web yöneticilerini yüksek kaliteli içerik oluşturma ve rakip web sitelerinin faaliyetlerini kopyalamak yerine doğal bağlantı profilleri oluşturma konusunda daha fazla çaba göstermeye motive etmek için bu bilgileri gizlediği iddia ediliyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, PageRank, arama sorgusunda sayfa konumunu etkileyen önemli faktördür. Web sitesinin alaka oranını etkileyen birçok başka faktörler vardır.

PageRank Neden Bu Şekilde Değerlendiriyor ve PR Puanı Nedir?

google pagerank nedir nasıl çalışır

Google, arama sonuçlarına web siteleri tahsis ederken hangi faktörlerin göz önüne alınacağına karar verirken, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardı.

Ancak, sayısal özelliklerin web sitesinin alaka düzeyini değerlendirmek için kullanılması gerektiğinden, en iyi yol bağlantı profilini web sitesi konumunu etkileyen bir faktör olarak kullanmaktı.

Bir web sitesinin yalnızca birincisi değerli bilgiler içeriyorsa, başka bir web sitesine bağlanacağı sonucuna dayandırılması mantıklıdır. Ve web sitesi yetkisini tanımlayan katsayılar, PR’yi tanımlamak için adil hesaplamalar yapılmasına izin verir.

Bir kez web sitenize link veren bir web sitesi (link donör) olunca, PR’nizi olumlu yönde etkileyen PR puanları alırsınız. Ve aldığınız PR puanlarının sayısı, link vericilere PR bağlıdır.

Bir sistem olarak basit görünüyor. Ancak, uygulama söz konusu olduğunda, Google, web sayfası tarafından kaç PR puanı kazanıldığını ve web sitesinin PR’in ne olduğunu tanımlamak için karmaşık matematik algoritmaları ve bağımlılıkları kullanır.

Kullanıcıların, gelen bağlantıların sayısı ile yetkileri arasında adil bir ilişki bulmanın yolunu ararken, en iyi sonuçları sunmak için web sitesi PR’nin doğru bir şekilde hesaplandığından emin olmak oldukça zor olabilir.

Ancak “web sitemin Google PageRank’ini nasıl kontrol edebilirim” sorusu var. Google Inc. tarafından icat edilmiş özel formülleri kullanabilirsiniz.

PR (A) = PR (B) + PR (C) ile PR (D)

Bir web sayfasının B, C ve A sayfalarına bir bağlantısı olduğu ve C sayfasının A sayfasına bir bağlantısı olduğu ve D sayfasında daha önce bahsedilen üç sayfanın hepsine bağlantıları vardır.

Bağlantı Ağırlığı

google pagerank nedir nasıl çalışır

Size tam olarak bağlantı ağırlığının ne olduğunu ve PR’ı tam olarak nasıl etkileyebileceğini ve böylece sayfanın sıralamadaki konumunu açıklayan hiçbir formül yoktur. Ancak, yetkili web sitelerinde sayfalardan bağlantı kurma ile ilgili spekülasyonları sınırlayan bir bağlantı profili oluştururken kullanmanız gereken bir mantık var.

Sadece PR 10’lu bir web sitesi olduğunu ve PR puanlarına gelince en çok ağırlık veren bir sayfa olduğunu hayal edin. Pek çok web sitesinin daha yüksek PR elde etmek için o sayfadan bir link almak istediği açıktır. Böyle bir durum neye yol açar?

Pratik olarak, yüzlerce ve binlerce bağlantıya sahip sayfaları olan birçok yetkili kaynakla karşılaşırız. Bu, PR sayfasındaki spekülasyonlar nedeniyle ciddi bir problem olabilir ve kullanıcılar alakalı arama sonuçları alamazlar.

Dolayısıyla Google algoritması, bağlantıların ağırlığının sayfanın bağlantı sayısına bağlı olduğunu düşünmektedir. Örneğin, bir sayfa 15 PR puanına sahipse ve 3 bağlantı içeriyorsa, her bağlantının ağırlığı 5 puan, 5 bağlantının olması durumunda her bağlantının ağırlığı 3 puan olacaktır.

Bu, spekülasyonlardan kaçınmaya ve web yöneticilerini sayfaya yüzlerce bağlantı göndermeye teşvik etmeyi sağlar.

Bununla birlikte, web sitenizin sayfasının çok sayıda bağlantı içermesini istiyorsanız (örneğin, kullanıcı deneyimi için daha iyi olurdu) ancak her bağlantının ağırlığını azaltmak istemiyorsanız, nofollow linkleri yerleştirmek iyi bir fikirdir. Nofollow linkleri googlebotlar tarafından dikkate alınmaz, bu yüzden 0 link ağırlığına sahiptirler.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle