GirişimcilikNasıl YapılırTeknoloji

Hackathon Nedir? Nasıl Yarışmaya Katılınır?

Hackathon, kelime olarak hack ve marathon kelimelerinden oluşur. Teknoloji ile ilgili alanlarda farklı yazılım, tasarım ve proje ekiplerinin biraraya gelip, bir yarışma ortamında donanım ya da yazılım ürünü geliştirmesi etkinliğidir.

Hackathon yarışmaları, bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, marka veya şirket tanıtımı yapılması veya iş ve staj başvuruları sürecinde gerçekleştirilebilir.

Hackathon Neden Düzenlenir?

hackathon nedir neden düzenlenir

Hackhatkon, sadece ürün geliştirilmesi, şirket tanıtımı veya iş alım için düzenlenmez. Özellikle Facebook Hackathon gibi örneklerinde yalnızca bu amaç yoktur.

Ürününüzde yazılım ya da donanım eksiklerini görüp, bu problemleri nasıl çözeceğinizi bu yarışmalarla çözebilirsiniz. Bununla beraber teknolojik ürününüzle ilgili farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

Hackathona katılan takımlardan ürününüzle ilgili belki daha önce düşünmediğiniz fikirler edinebilirsiniz. Facebook, özellikle bu alandaki hackathonları sayesinde birçok özelliğini bu şekilde kazanmıştır.

Hackathon Düzenlemenin Faydaları

hackathon yarışmaları

Hackathon için gerekli mekan ve birçok ekipman yarışmayı düzenleyen şirket tarafından karşılanmaktadır. (Online olarak yapılmayanlar). Genelde birkaç gün sürebilir. Ama buradan beklediğinizi şirket içerisinde yapmaya çalıştığınızda bu haftalar veya aylar sürebilir.

Hackathon sürecinde ise herkes kendi takımıyla biraraya gelir ve birkaç gün içinde istediğiniz veya beklediğiniz sonuçları somut olarak görmenizi sağlanır.

Hackathon yarışmalarını girişimcilik yarışmaları gibi düşünmemek gerekir. Ekiplerin oluşturduğu ürünlerin şirkete doğrudan gelir getirmesi beklenmemelidir. Hali hazırda bulunan bir ürünün iyileştirilmesi de geliri arttırmaya faydalı olacaktır. Hackathona katılanların ürünlerinden gelir modeli oluşturmalarını beklememeniz gerekir.

Hackathonun bir diğer faydası da katılımcılar kendi ilgi alanlarındaki diğer katılımcılarla tanışma fırsatı yakalar. Alanınızdaki kişilerle network kurabilir ve bunu genişletebilirsiniz.

Hackathon Yarışmalarına Nasıl Katılınır?

Hackathonu düzenleyen şirketler belirli dönemlerde bu etkinliklerini paylaşır. Ülkemizde özellikle bankalar ve büyük teknoloji şirketleri tarafından her sene hackathon düzenlenmektedir. Eğer konuyla ilgiliyseniz bu yarışmaları ve şirketleri takip etmelisiniz.

Hackathon yarışmaları Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve birçok ilimizde düzenleniyor. Buradaki hackathonlara katılmak isterseniz genelde süreç boyunca masraflarınız programı düzenleyen şirket tarafından karşılanmaktadır.

Türkiye’deki hackathonları takip etmek için https://hackathonturkiye.com/ sitesini kullanabilirsiniz.

Dünya’daki hackathon yarışmalarını takip etmek için https://www.hackathon.io/events adresini kullanabilirsiniz.


Özellikle Facebook Hackathonlar Dünya’daki en iyi hackathon örneklerinden hatta Facebook’ta kullandığımız birçok temel özelliğin bu hackathonlarda çıktığını görürsünüz. Yorumlara arkadaşınızı etiketleme, beğen tuşu vs. gibi Facebook özellikleri hackathonlarda ortaya çıkan özelliklerdir.

Facebook’un ilk yıllarında bile Mark Zuckerberg küçük hackathonlar düzenliyormuş. Bu aslında Facebook’un nasıl bugünlere kadar geçerliliğini yitirmediğini de gösteriyor.

Ülkemizde de teknoloji şirketlerinin ya da teknolojiye yatırım yapan şirketlerin hackathonları gerçekten önemsemeleri gerekiyor.

Egirişim’in kurucusu Hilmi’nin de yazısında bahsettiği gibi hackathon sunumlarında ekiplere gelir modeli soruluyor. Eğer böyle bir şey soruyorsanz bu girişim yarışması haline gelir. Facebook’taki örneğe tekrar dönecek olursa “yorumlara arkadaş etiketleme” özelliğinin hiçbir gelir modeli yoktur.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu